BuzzerBeater Forums

Hellas - III.4 > Σεζόν 29-Power Rankings

Σεζόν 29-Power Rankings

Set priority
Show messages by
This Post:
00
265629.1
Date: 12/24/2014 06:00:08
Overall Posts Rated:
7070
Καλημέρα σε όλους και καλές γιορτές!

Ονομάζομαι Νίκος και λόγω έλλειψης χρόνου(φέτος δίνω Πανελλήνιες) δεν είχα συστηθεί από την αρχή της σεζόν. Με αφορμή τις διακοπές των Χριστουγέννων βρήκα λίγο χρόνο για να γράψω στο φόρουμ του ομίλου μας και να το αναστήσω από το λήθαργο, στον οποίο βρίσκεται δύο σεζόν τώρα. Όμως για να ζωντανέψει ξανά το φόρουμ μας απαιτείται η συμμετοχή όλων σας, ώστε να μοιραζόμαστε όλοι μαζί προβληματισμούς για τα μεταξύ μας παιχνίδια τα οποία, μέχρι την ανάδειξη του πρωταθλητή, αναμένονται συναρπαστικά.

Φέτος η σεζόν λίγο πολύ φτάνει προς το τέλος της και η κατάσταση που έχει διαμορφωθεί με τις ομάδες που πρωταγωνιστούν και αυτές που αναζητούν την λύτρωση μέσω της παραμονής έχει σταθεροποιηθεί. Προσωπικά πιστεύω πως πρωταθλητής του ομίλου μας για τη φετινή σεζόν θα είναι ο gate13, ο οποίος έχοντας το καλύτερο ρεκόρ στον όμιλο με μόλις μια ήττα στην καυτή μου έδρα, αλλά και την πληρέστερη ομάδα, κατά τη γνώμη μου, έχει ήδη θέσει τα θεμέλια για την άνοδο στην ΙΙ. Ο "δεύτερος" διεκδικητής είναι ο πρωτοπόρος του μπλε ομίλου, TRELIARIDES, ο οποίος μπορεί να έχει κάνει 2-3 στραβά αποτελέσματα μέσα στη σεζόν, όμως δεν παύει να αποτελεί το αδιαφιλονίκητο φαβορί για μια θέση στους τελικούς.

Πέρα λοιπόν των δύο άμεσων διεκδικητών του τίτλου υπάρχει ακόμα μια κατηγορία ομάδων, στην οποία ανήκουν με σειρά δυναμικότητας οι: The Beasts B.C., Alfea και Trstenik Zvezda. Οι 3 αυτές ομάδες αποτελούν τους "δευτερότριτους" των δύο υποομίλων και είναι οι μόνες ομάδες οι οποίες κατάφεραν να κοντράρουν και να κερδίσουν τους δύο πρωτοπόρους, ενώ η πορεία τους τη φετινή σεζόν δεν είναι καθόλου άσχημη αφού μετράνε 4,5 και 5 ήττες αντίστοιχα. Τις ομάδες αυτής της κατηγορίας θα μπορούσαμε να τις χαρακτηρίσουμε κυριαρχικές ομάδες χωρίς όμως πολλές πιθανότητες για άνοδο.

Συνεχίζεται...

Poll:  Ποιος θα ανέβει από τον όμιλό μας στην ΙΙ κατηγορία αυτή τη σεζόν;
Response Votes Result

gate13 4
50.0% 50.0% 50.0%
50.0%
TRELIARIDES 1
12.5% 12.5% 12.5%
12.5%
The Beasts B.C. 1
12.5% 12.5% 12.5%
12.5%
Alfea 0
0.0% 0.0% 0.0%
0.0%
Trstenik Zvezda 0
0.0% 0.0% 0.0%
0.0%
άλλος 2
25.0% 25.0% 25.0%
25.0%

This poll ended on 01/19/2015.

The enemy of good is...the better!
This Post:
00
265629.2 in reply to 265629.1
Date: 12/24/2014 06:03:21
Overall Posts Rated:
7070
Συνέχεια...

Περνάμε τώρα στο τρίτο γκρούπ ομάδων(που συμπεριλαμβάνει το μεγαλύτερο μέρος των ομάδων του ομίλου μας), το οποίο συνθέτουν οι εξής 6 ομάδες με σειρά δυναμικότητας: Η ομάδα της καρδιάς μας, Arsenal kalamakiou, vazeloi, floga, Gas Spartakos και PAOK RETHYMNO. Πολλές από αυτές τις ομάδες όπως Η ομάδα της καρδιάς μας και η Arsenal kalamakiou μπορούσαν να βρίσκονται και στην δεύτερη κατηγορία ομάδων, αφού τόσο η ποιότητα των ρόστερ τους όσο και η ικανότητα των μανατζέρ τους είναι αδιαμφισβήτητη, όμως οι ατυχίες τους μέσα στη σεζόν ήταν αναρίθμητες. Οι ομάδες αυτού του γκρούπ είτε θα παίξουν 1-2 παιχνίδια στα play-off(Η ομάδα της καρδιάς μας, Arsenal kalamakiou, vazeloi), είτε θα ξεκουραστούν και θα αρχίσουν να προγραμματίζουν τη σεζόν 30(!) νωρίτερα από τους υπόλοιπους( floga, Gas Spartakos), είτε θα επικρατήσουν εύκολα στα play-out εναντίον υποδεέστερου αντιπάλου( PAOK RETHYMNO).

Τελευταία κατηγορία ομάδων είναι όλες αυτές που είτε έχουν ήδη υποβιβαστεί, είτε είναι πολύ δύσκολο να παραμείνουν στην κατηγορία μέσω της διαδικασίας των play-out, ακολουθούν με σειρά δυναμικότητας: Oug BC, Leizers, KARETA, panelinios και Corsairs. Εδώ θα ήθελα να ξεχωρίσω την KARETA, η οποία ναι μεν έχει ένα πολύ αξιόλογο ρόστερ, το οποίο θα μπορούσε εύκολα να την κρατήσει στην κατηγορία, όμως οι συνεχής τραυματισμοί και οι ατυχίες δεν άφησαν τον μανατζέρ της να διεκδικήσει όσες πιθανότητες του αναλογούσαν για να παραμείνει στην κατηγορία. Φαβορί για την παραμονή θεωρώ την Oug BC και τους Leizers, οι οποίοι μάχονται σώμα με σώμα για την κατάληψη της 6ης θέσης, η οποία θα τους δώσει αμέσως το εισιτήριο της παραμονής. Τέλος, είναι ήδη υποβιβασμένοι ο panelinios και οι Corsairs, οι οποίοι έριξαν τους μισθούς τους πολύ χαμηλά είτε από την αρχή της σεζόν είτε στο πρώτο τρίτο αυτής.

Κάπου εδώ τελειώνει η αποτίμηση της σεζόν μέχρι και την 19 αγωνιστική. Ελπίζω να μην σας κούρασα και να μην ενοχλήθηκε κάποιος από κάποιο σχόλιο μου, το οποίο αφορούσε την ομάδα του ή τον ίδιο.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας και θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες όλων σας για τη φετινή σεζόν. Χρόνια Πολλά και ευχές για εσάς και τις οικογένειές σας!

Υ.Γ. Όποιος ψηφίζει ας λέει και τι ψήφισε καθώς και για ποιο λόγο επέλεξε τη συγκεκριμένη ομάδα.

Υ.Γ.2 Επειδή απομένουν ακόμα 3 αγωνιστικές η κατάσταση που περιέγραψα παραπάνω μπορεί να μεταβληθεί λίγο, οπότε παρακαλώ να μην θεωρηθούν προτετελεσμένα τα λεγόμενά μου.

The enemy of good is...the better!
This Post:
11
265629.3 in reply to 265629.2
Date: 12/25/2014 14:38:26
Overall Posts Rated:
33
κατσε διαβασε για τις πανελληνιες και ασε το buzzerbeater!

This Post:
00
265629.4 in reply to 265629.3
Date: 12/25/2014 15:31:59
Overall Posts Rated:
7070
Δεν περίμενα τέτοια απάντηση για να πω την αλήθεια, αλλά αφού είσαι ο μοναδικός που μίλησε τότε οκ. Πίστεψε με διαβάζω αρκετά για τις Πανελλήνιες και με το πρόγραμμα που έχω φτιάξει προλαβαίνω και λίγο bb!

The enemy of good is...the better!
This Post:
00
265629.5 in reply to 265629.4
Date: 01/01/2015 04:43:44
Alfea
II.4
Overall Posts Rated:
99
Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους.

Φιλε Νικο καλα εκανες και ξεσκονισες το φορουμ, αλλα η εμεις δεν ειμαστε τοσο ομηλιτικος ομιλος, η ο ενθουσιασμος για το Buzzer εχει πεσει γενικοτερα. Δεν ξερω τι γινετε σε αλλους ομιλους και κατηγοριες αλλα αυτη την αισθηση εχω ..

Κατα τ αλλα θα συμφωνησω μαζι σου πως ο Gate 13 ειναι το φαβορι αφου .. η δικη σου ομαδα δεν ειναι ακομη ετοιμη, οι Τρελιαριδες εχουν αφοσιωθει στο να παραξουν μια γενια πολυ καλων νεων παιχτων και ακομα θελουν δουλεια, ενω και απο τους υπολοιπους του ομιλους σας ο Gate13 εχει καλυτερο η και πιο γεματο ροστερ .. αναλλογα

Οσο για εμας τους κοκκινους, εγω μετα απο πολλες σεζον στη δευτερη κατηγορια, ηρθα εδω και βρηκα την ησυχια μου για να φτιαξω απ την αρχη μια ομαδα και μεχρι και αυτη τη σεζον δεν με ενδιεφερε κατι παραπανω ενω και οι υπολοιποι δεν ειναι σε θεση να απειλησουν ιδιαιτερα ..

Απο την αλλη σεζον βλεπουμε ..

Χαρηκα που υπηρξε παλι κουβεντα στο φορουμ, να εισαι καλα :)

This Post:
00
265629.6 in reply to 265629.5
Date: 01/01/2015 06:33:54
Overall Posts Rated:
7070
Καλημέρα και χρόνια πολλά φίλε μου!

Η αλήθεια είναι ότι σχεδόν σε όλους τους ομίλους της III τα παιδιά ανταλλάσσουν και μια κουβέντα μια στο τόσο, καλά για ΙΙ και Α1 δεν το συζητώ σχεδόν κάθε μέρα υπάρχει ποστάρισμα από κάποιον του ομίλου. Τέλος πάντων επιλογή των παιδιών να μην θέλουν να γνωριστούμε ή στο κάτω κάτω όπως εγώ καλή ώρα να μην προλαβαίνουν.

Νομίζω ήταν σαφής και σωστή η τοποθέτηση σου. Επειδή αναφέρθηκες και στη δική μου ομάδα να ξεκαθαρίσω πως για εμένα για τουλάχιστον άλλη μια σεζόν στόχος είναι να προπονήσω τους νέους που έχω και να χτίσω γήπεδο. Το ότι έχω αξιοσέβαστη αγωνιστική πορεία μέχρι σήμερα πίστεψέ με δεν το περίμενα καθόλου, αφού αν δεις πόσο χαμηλά έχω τους μισθούς θα καταλάβεις ότι δύσκολα κάποιος με τέτοιους μισθούς θα διεκδικούσε μια θέση στα play-off και όμως επειδή οι περισσότεροι που βρίσκονται τώρα στα play-off με υποτιμήσατε και με παίξατε με λιγότερη διάθεση εγώ άδραξα την ευκαιρία και τώρα διεκδικώ ακόμα και τη θέση του φιναλίστ των play-off.

Η δική σου ομάδα τώρα φαίνεται καλοδουλεμένη και κατ'εμέ είναι η 3η καλύτερη στον όμιλο( πρώτη του gate13 και δεύτεροι οι TRELIARIDES), βέβαια έχεις το πλεονέκτημα να είσαι παλιός στο παιχνίδι και να έχεις τεράστια εμπειρία σε σχέση με τους υπόλοιπους του ομίλου μας. Την επόμενη σεζόν πάντως αν ανέβει ο gate13 τότε τα πράγματα δυσκολεύουν στον κόκκινο όμιλο αφού φέτος μόνο θηρία προβλέπεται να πέσουν από την ΙΙ. Θα έχουμε ανταγωνιστική σεζόν 30 φαντάζομαι...!

Χρόνια Πολλά και ευτυχισμένο το νέο έτος

The enemy of good is...the better!
This Post:
11
265629.7 in reply to 265629.6
Date: 01/04/2015 12:59:00
Arsenal kalamakiou
IV.3
Overall Posts Rated:
88
Καλησπέρα κι από μενα.ευχομαι σε ολο το φορουμ χρονια πολλα και το 2015 να είναι μια καλη χρονια με υγεια σε σας και τις οικογενειες σας.Η αληθεια είναι ότι εχω να μιλησω στο φορουμ από τη 28η σεζον που παραλιγο(ας οψονται οι τραυματισμοι)να μας φερει στη 2η κατηγορια.Περσι και Φετος δεν κυνηγησα πολύ το παιχνιδι ,παρ'ολα αυτά η ομαδα μου βρισκεται παλι στην τετραδα και στα πλευ-οφ,οπως σε ολες τις χρονιες που βρισκομαι στην κατηγορια.Μακαρι να υπαρξουν κι αλλα παιδια να συμμετεχουν στο φορουμ και μπραβο στον Νικο(beasts) που εκανε την αρχη και παρ'οτι νεος σαν και μας στο buzzer, το κατεχει το παιχνιδακι.Για μενα φετος φαβορι για τελικο είναι οι Τρελιαριδες(αν βεβαια περασουν από εμας...χαχα) και η Gate13,με ένα μικρο προβαδισμα για μενα να εχουν οι Τρελιαριδες.Εμεις φετος προπονηση,γηπεδο και βλέπουμε...

This Post:
00
265629.8 in reply to 265629.6
Date: 01/06/2015 11:49:35
Alfea
II.4
Overall Posts Rated:
99
Νικο δεν ειναι θεμα υποτιμησης παντα η χαλαρη διαθεση, πρωσοπικα εχω παιξει ολα τα παιχνισδια μου ετσι, καθως δεν ειχα στοχους για κατι παραπανω φετος και δεν μπηκα στη διαδικασια να ξεχωρισω ματς ..

Καλα κανεις και χτιζεις ομαδα και γηπεδο, το Βuzzer ειναι παιχνιδι υποδομης και υπολογισμου, ολες οι κινησεις πρεπει να γινονται στη σωστη στιγμη αλλιως μπορεις να καταστρεψεις οτι εκανες ευκολα.

Οσο για την επομενη σεζον, μην στεκεσαι στα ονοματα, οποιος και να πεσει θα πρεπει να προσαρμοστει στα οικονομικα δεδομενα της Γ κατηγοριας και η πρωτη σεζον μετα απο υποβιβασμο παντα ειναι δυσκολη οικονομικα ..

Χαιρετω και τον mallia της Αρσεναλ που ανταποκριθηκε στην κουβεντα :)

Καλο απογευμα!




This Post:
00
265629.9 in reply to 265629.8
Date: 01/18/2015 13:21:09
Overall Posts Rated:
7070
Ήρθαν τα πάνω κάτω τελικά!!!

Τρομερή η σειρά των τελικών στον όμιλό μας. Είχε απ'όλα.
Mind games από τον Τρελιάρη ο οποίος κατέβηκε με χαλαρή στα δύο πρώτα παιχνίδια της σειράς και κατάφερε να τα κοντράρει και τα δύο και να πάρει τη νίκη στο δεύτερο όπου πραγματικά έγινε τρομερή μάχη.
Τι να πω για το σημερινό παιχνίδι ήταν απλά όλα τα λεφτά, όποιος το παρακολούθησε είμαι σίγουρος πως δεν σηκώθηκε από το pc αν δεν είχε όντως κάποιο σοβαρό λόγο να το κάνει
Συγχαρητήρια και στα δύο παιδιά που μας πρόσφεραν μια τόσο αμφίρροπη σειρά τελικών που κανείς δεν μπορούσε να μαντέψει πως θα τελειώσει. Καλή συνέχεια στους TRELIARIDES στην Α2 κατηγορία και καλή επιτυχία στον gate13 για τη νέα σεζόν! Καλή επάνοδο στα παιδιά που μας αφήνουν για την ΙV...

Ελπίζω και τη σεζόν 30 να έχουμε το ίδιο δυνατές μάχες στον όμιλό μας!!!
Εν αναμονή των νέων ομάδων που θα στελεχώσουν τον όμιλό μας και των ντράφτ σας καληνυχτίζω.

Υ.Γ. Ελπίζω να βρω ψηλό σύντομα γιατί με βλέπω φέτος να πηγαίνω για φούντο

Last edited by Nikos Manetos at 01/18/2015 13:25:53

The enemy of good is...the better!
This Post:
00
265629.10 in reply to 265629.9
Date: 01/18/2015 13:50:54
Arsenal kalamakiou
IV.3
Overall Posts Rated:
88
Συγχαρητηρια στους Τρελιαριδες για την ανοδο,οπως και ειχα προβλεψει.Οι gate13 δεν επρεπε να παιξουν δυνατα στο δευτερο αγωνα και το πληρωσαν αυτό,προσωπικη μου αποψη βεβαια.Καλη σεζον να εχουμε παιδια και ευχομαι περισσοτερη συμμετοχη κι από αλλους στο φορουμ.

Message deleted