BuzzerBeater Forums

BB România > U21 National Team Debate Thread

U21 National Team Debate Thread (thread closed)

Set priority
Show messages by
From: Otis

This Post:
11
307357.2 in reply to 307357.1
Date: 12/16/2020 17:28:45
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
Am citit ce a zis starstr3k si vreau sa confirm cateva chestii.
In calitate de nt coach, in afara de jokeru (ca fost selectioner si u21 coach) nu am avut alt user care sa aduca o contributie mai mare decat el la recladirea nationalei si a comunitatii BB


N am sa ma arunc in laude dar am sa zic urmatoarele.
E un user care:
Stie ceea ce face
Are experienta a ceea ce presupune o campanie de u21.
Are interesul si are energia necesara.

Ma vad nevoit sa recunosc ca pe langa faptul ca sunte o comunitate mica mai suntem si una matura cu infuzie minima de talent nou.
Abia recent am inregistrat noi castigatori de cupa sau campionat, ori cel putin la u21, mai mult ca nt necesita entuziasm si interes. Edward le are pe ambele si pot doar sa sper ca di altii vor fi motivati sa se implice.

Cel putin la u21 succesul e mai prevalent in randul userilor care nu sunt in prima loga si fixati pe titlu fiindca le permite ca nationala sa fie prioritatea lor. Chiar e mult de munca sa gestionezi un lot unde nu controlezindirect mai pe nimeni.

Ii doresc lui starstr3k bafta in obtinerea votului nt si speranta ca vom avea si realizari cel putin pe masura lui jokeru care in doar 4 ani a ajuns sa aiba rezultate notabile.

From: Flocky

To: Otis
This Post:
22
307357.4 in reply to 307357.2
Date: 12/17/2020 05:06:56
Asociatia de Tineret ONIX
II.2
Overall Posts Rated:
3131
Salutare, domnilor,
Felicitari tuturor celor 3 colegi pentru implicarea de pana acum la ambele selectionate.
Consider ca propunerea voastra va fi votata in masa! Ma voi inregistra si eu pentru a avea o "concurenta", iar in limita timpului voi incerca sa dau o mana de ajutor. Am inceput sa petrec din ce in ce mai mult timp in joc, iar vremurile de altadata par sa se intoarca, atunci cand aspiratiile erau totodata mai mari.

Va imbratisez pe toti!

This Post:
44
307357.5 in reply to 307357.4
Date: 12/17/2020 08:06:18
BC Vikings Reborn
RBBA
Overall Posts Rated:
3636
Second Team:
BC Vikings Reborn II
Salut! O întrebare pentru cei doi candidați: care vor fi principiile de selecționare ale voastre în situația în care veți ajunge selecționer U21? Aici mă refer la două tipare întâlnite în trecut: selectarea celor mai buni jucători u21 la momentul respectiv, sau selectarea unor jucători cu potențial mare, sub formă de recompensă pentru managerii care antrenează pentru naționala mare.

This Post:
11
307357.6 in reply to 307357.5
Date: 12/17/2020 12:42:12
B.C Steaua Bucuresti
II.1
Overall Posts Rated:
9797
Second Team:
B.C Steaua Bucuresti II
Salut,

criteriul de selectie al nationalei U21 a fost si va ramane doar dpdv valoric. Cei mai buni hof din fiecare draft au jucat de obicei pentru ca restul alternativelor au fost mai slabe. Nu va juca niciodata un hof in fata unui MVP, Superstar, Perenial,etc, decat daca are skilluri mai dezvoltate si e mai bun pe acel rol.

Fermele noastre au ales sa antreneze chiar si superstars pentru U21, un exemplu fiind chiar eu, nu ca ar fi cea mai buna varianta pentru nationala U21, dar din cauza costurilor. Momentan nu avem userii necesari incat sa putem antrena doar MVP si HOF pentru nationala mica. De asemenea, nici jucatorii nu sunt suficienti, anul asta fiind trasi numai 3 HOF de 18 ani.

Poti observa si tu ca MVP ul facut de tine la echipa de Utopia va ajunge sa fie limitat de potential chiar pana sa se termine acest sezon, iar un potential mai bun ne ar fi ajutat si un potential mai slab il facea sa nu mai poata creste. Oricum, un jucator HOF antrenat exclusiv pentru U21 nu poate prinde NT decat in mod conjunctural, deoarece nu ar avea secundare, dar pana acum nu au fost multi alti jucatori crescuti la nivelul HOF ce vor ajunge NT.

Ca sa inchei, vei vedea ca in acest sezon, chiar Jokeru are un pivot HOF crescut din prima zi cu antrenor nivel 6, si nu va juca la U21, din cauza celorlaltor alternative, chiar daca un jucator ca el ar fi fost titular acum 5-6 sezoane.


Daca mai ai alte nelamuriri, sunt deschis la orice.

Iti multumesc si te apreciez pentru devotamentul de a creste jucatori U21.

Last edited by Starstr3k at 12/17/2020 16:41:59

From: Otis

This Post:
00
307357.7 in reply to 307357.6
Date: 12/17/2020 17:01:47
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
Mai multe nu vreau sa zic fiindca nu eu candidez.
Dar chestia cu 4 jucatori era cerinta mea pentru a stimula userii csre n au mai avut jucatori cu steag sa se tina de antrenament, sa vada beneficiile pe.merchandise macsr o saptamana sau dous(ca daca nu joci nu le vezi)

Am dezvoltat masa critica de jucatori hof iar antrenorii actuali nu ii vad sa fie asa nesiguri de proiect.

Recunosc si ca odinioara am intervenit in sensul prioritizarii hof in dauna superstars sau perenials dar realitatea de la nivelul u21 e ca nu sumt bani si nici draft sa ai o selectionata doar de mvp. Echipa de anulnacesta e un semn de schimbare de paradigma care n a venit usor, dar acum avem usa deschisanapre rezultate cu minim 4 superstars piese de baza,deci cel outin ca nt cerinta cu hof va disparea, sau cel mult ramane in amicaluri unde miza e minima

This Post:
00
307357.8 in reply to 307357.5
Date: 12/18/2020 05:32:37
Asociatia de Tineret ONIX
II.2
Overall Posts Rated:
3131
Salutare, din nou,
Sunt doua perspective relativ diferite insa care duc spre idealuri comune.
Pe de o parte, selectia va tine cont de valorificarea celor mai buni jucatori pentru NT U21 la momentul respectiv, insa care in masura posibila sa poata oferi o solutie nationalei mari. Tinand insa seama de numarul relativ redus de useri si jucatori selectionabili, cu sanse reale pentru nationala mare, nu trebuie sa pierdem din vedere niciunul din cele doua argumente.

Pe de alta parte, stiu ca sunt manageri care antreneaza din dorinta de a-si vedea jucatorul la U21. Lor nu le putem lua bucuria de a-si vedea roadele muncii de 1 an, poate, ci trebuie sa tinem seama de efortul si eventual sa-i motivam in viitorulk aproaiat pentru a antrena jucatori eligibili pentru nationala mare.

Trebuie sa fim flexibili, insa in acelasi timp sa ne mentinem directia. In ce priveste jucatorii eligibili pentru nationala mare, incepand de la momentul draftului, acestia trebuie in mod evident sa primeasca o atentie sporita, iar comunicarea cu managerii lor trebui sa fie una eficienta, incat antrenamentul sa permita ascensiunea dorita.

Stima, tuturor!

From: Otis

This Post:
22
307357.9 in reply to 307357.8
Date: 12/18/2020 11:45:03
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
fara suparare dar te rog zi ceva concret.

ca manager nt nu inteleg ce propui. iar adresantul are o intrebare punctuala.

realitatea incotnenstabila e ca antrenamentul de 1v1 e cel mai bun pentru nt - chit ca vorbim de oameni de exterior sau de interio. se genereaza asa zisul elastic efect si abia pe al 20 si ceva incepi sa cresti celalalte skills relevante pt un jucator cu tsp 150. si desi poti avea juc cu DR HA IS JS - 18-18- 14-14 dar sa fie OD 8-9 si passing 7-9 ori aia nu sunt buni nici de div 3....darmite u21


pentru u21 opiniile difera dar modelul cel mai de succes e sa faci elastic mic adica dr ha js is sa zicem 11 pe linie, iar apoi sa fortezi complet ineficient dar foarte fortat skill brut, adica JS 19 sau passing 12.. ori tot ce pierzi prin acea ineficienta face jucatorul irecuperabil pentru nt. un jucator nt necesita azi...8-9 sezoane de antrenament , fara antrenamente pierdute cu accidentari, stamina sau forma. ori sa pui
un juc printr un antrenament ineficient in care pierde echivalentului unui sezon e o prostie. iar daca ca manager NT ii promit sau validez ca e ok, atunci pur si simplu il mint cu rea credinta pe acel useri.


ce intreaba in mod legitim jimmy jump e daca o sa vedem si juc nt in aceasta ecuatie in viitor si raspunsul meu e ca nu mai e nevoie. ba chiar am incurajat unii antrenori de NT sa sacrifice putina eficienta ca sa ajute actuala generatie, care e una deosebita, dar mergand inainte....nt e separata de u21.

de cand se drafteaza un juc vorbesc direct cu mmanager si ii explic ca daca nu ii da antrenament de nt si ii da de u21, sansele sa prinda nt sunt minime.

iar cel putin urmatoarele 6 sezoane, orice antrenament pt NT care e si exagerat ca resurse (gym, trainer exceptional samd) nu prinde lotul nici de mila.

daca vrei sa le protejezi visele oamenilor le zici din timp ca x sau y nu au sanse inca de cand fac 19 sau 20 de ani. pana la urma nimeni nu antreneaza cu promisiuni sau garantii, e o competitie, doar ca era o competitie separata pt nt, care am zis mai devreme ca nu mia e necesara pt nt.

altfel, revenind la intrebare. jimmy jump a antrenat din 2 in 2 ani cate un mvp titular la u21 care mereu au fost piese de baza. dar a avut si un an in care un superstar antrenat la club, ce i drept unul foarte bun, nu prindea u21. problema de atunci era conjunctuala. era dezvoltat, dar era crescut ca un juc de nt, adica echilibra pe secundare, ori si experienta noastra ca staff a crescut, iar mergand inainte ne trebuie forta bruta.

avem 2hof de 21 de ani care au tsp 100 dar salarii de doar 10k, ceea ce se vede in performanta, dar o sa fie niste jucatori de doar tsp 72 si 84 titulari fiindca sunt mia dezvoltati de skills principale.

repet, ca nt nu ami am nevoie de sprijinul u21 ca sa pun nt pe picioare, deci putem reveni la un sistem unde putem juca si cu 18 perenials in lot, doar ca buba e ca aia se opresc la salariu 30-40k si antrenam degeaba un sfert din timp.
o u21 de nivel de top e una in care toti sunt minim mvp si hof sunt daca si numai daca sunt sacrificati de nt in favoarea u21.

cauta pe transfer juc care la 22 de ani, adica la 2 sapt dupa ce au terminat de jucat u21 aveau 160k sau 190k salariu.(polonezi de obicei). aia sunt jucatori morti pt nt, dar absolut titani pt u21.

in ult 6 sezoane doar 2 useri au generat jucatori pur u21 (vikings si pistons). daca ar fi 5 astfel de useri am fi o putere(ocazional) si daca ar fi 10 astfel de useri am fi o putere an de an.



am scris mai mult ca sa explic si altora care poate nu sunt implicati si discutia poate e prea tehinca si le lipseste contextul

From: Jimmy Jump

To: Otis
This Post:
00
307357.10 in reply to 307357.9
Date: 12/18/2020 12:45:30
BC Vikings Reborn
RBBA
Overall Posts Rated:
3636
Second Team:
BC Vikings Reborn II
fara suparare dar te rog zi ceva concret.

ca manager nt nu inteleg ce propui. iar adresantul are o intrebare punctuala.

Am vrut să postez un mesaj asemănător, dar nu am vrut să-mi asum rolul de "oaie neagră". Eu mai am ceva mesaje de Gică Contra la activ, așa că de data asta m-am abținut.

Dar sincer, abia acest mesaj al tău mi-a răspuns efectiv la întrebare. Edward a explicat ceva-ceva, dar mă pierduse un pic încă de la început cu
criteriul de selectie al nationalei U21 a fost si va ramane doar dpdv valoric

Sper totuși să se stabilească de la început și strategia cu amicalele de după campanie. Aici mă refer la faptul că în unii ani s-a mers pe jucătorii de 20 de ani, în ideea în care vrei să-ți faci o idee pentru sezonul următor, iar în alți ani s-a mers cu jucătorii de 21 până la capăt. Inevitabil, pe mine, ca persoană din exterior, gândul mă duce la subiectivitatea în selecție și la faptul că strategia se face în funcție de cine are jucători de 20/21 ani în sezonul respectiv. De aceea mi-aș dori să se știe de la început și să existe o constanță în lucruri.

Mult succes ambilor candidați! Cu toate că sunt sigur că inclusiv Flocky știe cine e alegerea potrivită.

Last edited by Jimmy Jump at 12/18/2020 12:47:12

From: Otis

This Post:
00
307357.11 in reply to 307357.10
Date: 12/18/2020 13:44:38
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
carcotas fiind ti as spune ca in anumite momente s-a mers ina mical cu echipa de baza pentru a se asigura victorii de palmares si de rank.

asta se intampla si la nt. tb sa fim flexibili. am avut ani in care efectiv a trebuit sa facem scouting saptamani intregi si nu puteam sa mentinem entuziasmul ridicat. iar la entuziasm zero pierzi si cu barbados.

alteori, cum a fost anul asta, m-am sacrificat eu NT ca sa fac socuting si am peirdut eu acolo in draci, iar u21 a ramas cu acelasi lot tot anul. iarasi zic, in u21 urmatoarele 2 sezoane sunt juc la useri cunoscuti, primim pe bb mail sau wahtsapp skills si nu era nevoie sa facem scouting.

pentru cine nu stie sau intelege la ce ma refer, cand dai afara din lot un jucator (ca sa faci loc altuia....) iti scade entuziasmul nationalei.
daca dai afara 1 la cate 2 sapt e ok. dar daca dai afara mai repede de atat scade o treapta.

asta cu amicalurile iarasi e ceva relativ. da. rank conteaza si se castiga sau pierde nitel. deci la modul ideal, ramai cu aceasi echipa, prinzi niste amarati care stua mai bine in clasament dar entuziasm 1 si le furi ceva rank. pe de alta parte, n-ai ce concluzii sa tragi din amical, daca tu joci cu juc de 20 enth 5iar ailalati au enth1 e mai rau decat un meci vs bots. deci singura miza e sa dai acolo o statistica pt jucatori, gen ca gigel a jucat 1 meci la nt, simbolic conteaza si cand ii joci mai insistent, sa ia putina experienta mia repede, ceea ce la un juc nt, teoretic ar conta.