BuzzerBeater Forums

BB România > NT S59-60

NT S59-60

Set priority
Show messages by
From: Otis

To: Otis
This Post:
00
317249.7 in reply to 317249.6
Date: 02/01/2023 03:51:29
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
in final campania s-a terminat cu un gust amar.

ultimele meciuri le am jucat normal vs slovenia (si ei la fel) si crunch time vs franta (ei jucand TIE). acesta era scenariul de calificare. din pacate eventuala infrangere cu franta ne scotea din calcule indiferent de scenariu. si mai pacat in cdt in care la euro franta a temrinat 0-5 iar slovenia desi a scos 2 victorii a terminat pe 4 intr-o grupa de 5.

filmul din pacate s-a rupt la infrangerea cu suedia. infrangere de antrenor, asumata. ne-au nimerit cu ghici iar eu n-am avut incredere ca putem fara ghici. singurul lucru bun e ca asta nu se va repeta. am avut mari constrangeri tactice fiindca jumatate din lot era cu stamina deficitara, iar din exterior era cam clar ce vom juca.

aceasta a fost de departe cea mai obositoare campanie dpv al interactiunilor. frecus pe BB-mail de la toti selectionerii care simt ca pot sa ne influenteze intr-un fel sau altul pe baza a ceea ce scriu pe forum. asa ca o sa vad ce fac. whatsapp e prea personal. ccel mai facil e sa ne inscriem intr-o federatie, dar nu toata lumea are suporter. cel mai probabil voi scrie aici in continuare insa doar dupa meci. obiectivele sunt de la sine inteles cele de la inceputul proiectului. prima medalie la euro in cdt in care all time am ajuns doar de 2 ori la euro si avem doar 1 meci castigat. o medalie sau macar o calificare la mondial, ca si la fotbal, ramane ar fi ceva de poveste. cei nascuti dupa 90 nu stiu ce a insemnat sa prindem 3 mondiale de fotbal la rand. cam asa vom fi si noi la BB doar ca se obtine si mai greu calificarea BB, fiindca seamana mai mult cu mecanismele de la olimpiada. in fine, comunicarea se va axa pe antrenament mai mult. am ajuns probabil la 90% din ce ne-am propus, ultimele 10 procente fiind mai degraba axate pe continuarea generatiei actuale cu inca una, complementara, daca nu comparabila cu ce am crescut, ca sa ramanem relevanti mai mult decat 4-5 sezoane.

From: Otis
This Post:
11
317249.9 in reply to 317249.7
Date: 02/08/2023 10:33:52
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
NT sezonul 60

Incepand cu acest sezon se vor aplica schimbarile aferente turneului de consolare. In teorie va fi mai echilibrat, ramane de vazut. In mod normal cu 3 infrangeri si cosaveraj te calificai.


Avum ca sistemul e um pic mai dur va trebui sa secueizam niste victorii grele fiindca terenul e extrem de valoros.


In principiu avem de a face cu echipele care n au prjns mo dialul, deci am fi contra 4 echipe care au jucat euro si cateva similare de pe alte continebte. Altfel zis, se scalda prin aceleasi locuri ca si noi. Va fi o provocare


DAR,


Lucrurile arata f bine in lotul nationalei. Practic vorbind, la peste 15 sezoane de cand am inceput antrenamentul de NT am ajuns sa vedem un lot facut de la 0, exclusiv sub tutela colegilor care au bine voit sa urmeze viziunea comuna pentru o NT puternica.

Avem 18 pozitii batute in cuie din care probabil doar 2 ar fi expuse la inlocuiri dar e progresul de asa natura incat astea sunt irelevante.

Avem in sfarsit salarii mari la varf. Il felicit pe radu pentru efortul depus. Care azi cu mare efort la ambele cluburi duce in carca cei mai scumpi 3 romani. Daca radu pleaca in concediu si nu da ordinele iar formele se strica, am incurcst o. Nu fiindca sunt cei mai valorosi dar sunt cei mai vizibili. Altfel in egala masura asta pot spune si despre remus care are 4 Nt, eu care am 3, 4ace cu 3, Edward cu 3 si Tudor 2.

In esenta aproape tot lotul a ridicat echipele din Ro, iar mai toti facem sacrificii ca sa ii tinem la pachet, sa asiguram forme constante si cresteri constante pe stamina si prelungirea antrenamentului. Vin din urma jucatori frumosi care sunt probabil cu 10% sub varful actual, dar o perioada de 6 sezoane performanta la nivel NT va fi mereu de top.


Acum ramane sa vedem cat de sus vom ajunge. Nu pot da detalii punctuale si nici adiacente fiindca adversarii nostri ca si noi fac toate diligentele penforum, dar ce nu poate fi ascuns e ca am ajuns in situatia unde mai tot lotul creste in aceasta zona iar imbunatatirile rezultatelor vor fi evidente.

Progresia va fi un pic brusca iar aici va fi un efort pentru mine sa ma adaptez la ce suntem in stare si ce nu, pentru a nu risipi entuziasm.

Voi reveni dupa meciuri cel mult oentru feedbavk dar 0 informatii ref strategia echipei.

From: Otis

To: Otis
This Post:
11
317249.10 in reply to 317249.9
Date: 02/08/2023 10:39:58
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
mesajul initial e aici(301071.1)

ca sa explic viziunea mea asupra ce faze/etape/categorii pot descrie scena internationala o sa fac urmataoarea clasificare:

categoria 1: echipe NT care abia au 10 jucatori cu salarii de peste 100k/juc
categoria 2: echipe NT care au 5 titulari peste 150k/juc si un lot de 100k/juc
categoria 3: echipe NT care au un lot intreg de 150k/juc
categoria 4: echipe NT care au aproape toti titularii pe la 200k si un lot de 150k/juc.
categoria 5: echipe NTcare au toate secundarele pe care ti le poti dori pe salariile din categiriile 3 si 4
categoria 6: echipele de elita care au tot ce vrei.

CAT1 sunt micronatiuni
CAT2 sunt tari mai mici cu cativa useri dedicati
CAT3 cam la fel doar ca macar aia au luxul de a mai schimba jucatorii in functie de forme. daca esti top heavy si 1 sau 2 jucatori nu sunt in forma buna echipa NT o ia in nas saptamana respectiva
CAT4 sunt echipele de top 35-20
CAT 5 sunt 20-10
si cat 6 sunt aia care castiga si cu rezervele.


In urma actualizarii salariilor, am ajuns sa operam in zona 5 spre 6. Tot lotul de facto e peste 200k salariu. 1 treapta in plus la un skill nepotrivit explodeaza orice salariu. Avum avem 3juc de aproape 250 si unul aproape de 300.
Vom avea pentru prima data mai mult de o echipa care sa antreneze exclusiv game shape, la momentul fazei eliminatorii.

Sfarsitulnde sezon ne va prinde cu niciun juc sub stamina 6 si peste jumatate minim 8. Pur si simplu va fi deranj pt oricine.


Mai mukte n am de zis. Lotul e superb. Chiar si fara repozitionari, vezi secundare pe pivotibde zici ca sunt jucatori de prima liga.
Iar pe guards secundarele subt la nivel de SF. Iar SF sunt de top, succes adversarilor sa sibdea seama cine ce face ;-)

From: Otis

This Post:
11
317249.12 in reply to 317249.11
Date: 02/20/2023 12:21:43
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
meci nr 1 vs letonia.

extrem de dezamagit. prelungiri. meci in care am avut 2 accidentati. scaderi de forme de la accidentari in presezon. ne-au fortat sa jucam previzibil. ne au lovit cu ghici.....si tot am termianat la egalitate dupa 48 min. am jucat ambii normali. fara doar si poate le au fost frica de noi.

iar daca cel mai in forma juc al nostru nu se accidenta in timpul meciului, ii casapeam. n-am invatat nimic din infrangerea asta. doar entuziasm pierdut/neacumulat. tot zic ca batem ce ramane pana la final. cu o singura exceptie. dar saltul nostru e tot amanat. oricum. suntem acolo. dar ratam explozia la 1 milimetru distanta.

daca pierdeam tie vs normal nu era cu suparare. daca pierdeam normal vs normal era ok. dar ne au ghicit de disperare, iar eu nu mi as fi permis sa dau ghici si normal in situatia in care eram. pur si simplu ghinion.

Last edited by Otis at 03/13/2023 17:50:39

From: Otis

To: Otis
This Post:
00
317249.13 in reply to 317249.12
Date: 03/13/2023 17:54:38
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
meci 2 vs india victorie limitata de ghici nimerit de adversar
meci 3 vs bolivia victorie la scor
meci 4 vs japonia, mare omor ce le-am dat.
ref acest meci, da am jucat acasa, da am jucat normal, da am avut ghici ratat in favoarea noastra, dar oricum ai da o, 50p diferenta tot e prea mult. forme bune peste tot, pe tot spectrul tactic. cumva pacat ca am risipit atuurile pe un astfel de meci, dar daca pierdeam se termina smecheria. asa daca batem pe linie intram in PO cu teren. altfel, mare deranj ca am pierdut degeaba in prima etapa.

fara lauda sau altceva dar e o adevarata placere sa vad lotul performand, ca de efortul depus in dezvoltarea si mentinerea sa cred ca ne am saturat cu totii sa mai scriu pe subiect.


From: RaresVP

To: Otis
This Post:
00
317249.14 in reply to 317249.13
Date: 03/14/2023 09:44:39
Bucharest RVP
RBBA
Overall Posts Rated:
3939
Second Team:
Bucharest Dogs
pot spune exact opusul referitor la u21))

felicitari! meriti

From: Otis

To: Otis
This Post:
33
317249.15 in reply to 317249.13
Date: 03/29/2023 07:03:23
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
meci 5 vs montenegru victorie fara probleme. am ajuns sa snopim in deplasare echipe care consuma si mai mult entuziasm ca noi. practic arata ca suntem ferm pe pozitie, trebuie doar sa facem saltul
meci 6 vs arabia saudita meci fara istoric. am facut cosaveraj

in conditiile date raman doar 2 meciuri.
luni vs australia. meci greu. deplasare. echipa de rang apropiat dar care fara victorie rateaza calificarea. deci o sa joace cel putin normal. e o dilema dificila pentru noi. o victorie ne asigura un meci acasa in faza eliminatorie. dar o infrangere si consum de entuziasm de ncam scoate din schema.

orice o fi pe macedoneni ii batem linistit fiindca jucam acasa. cum de tinta este sa progresam cat mai mult, intuiesc ca vom ataca australia cu tot ce avem.

oarecum pacat ca apogeul de forma l-am avut saptama aceasta intr-un meci fara miza. ienvitabil multe forme o sa scada dar ne incercam norocul, iar legtiile trase din rezultatul final ne vor ajuta mult.

altfel, jucatorii se consolideaza pe saptamana ce trece. ma astept sa fim deplin turati pentru EUro la anul. dupa cum stiti sunt nuante intre a te califica cu entuziasm maxim, deloc sau minim,
performanta noastra maxima a fost sa ne calificam cu entuziasm minim. de 2x . csf.

oricum, cei care au o vaga idee despre cum sunt jucatorii din lot pot sa certifice ca nationaala actuala ar fi fost top mondial acum 20 de sezoane, acum sa vedem unde ne aflam. optica felului in care decurg lucrurile inclusiv la mondialul din RO e ca discrepanta intre loturi e moderata si diferenta e exponential afectata de forme si ghiceala.

poate cu putin noroc reusim sa prindem un rank mai bun de 30 pana la tragerea la sorti

hai Romania

From: Starstr3k

To: Otis
This Post:
11
317249.16 in reply to 317249.15
Date: 03/30/2023 08:22:55
B.C Steaua Bucuresti
II.1
Overall Posts Rated:
9797
Second Team:
B.C Steaua Bucuresti II
Mult succes in continuare, datorita efortului tau, rezultatele incep sa apara.

HAI ROMANIA!

Advertisement