BuzzerBeater Forums

Hellas - III.1 > Season 58

Season 58

Set priority
Show messages by
This Post:
11
315766.1
Date: 07/29/2022 05:44:44
Τα παιδάκια
III.6
Overall Posts Rated:
1111
Second Team:
Κόροιβος
Καλή σεζόν σε όλους. Ελπίζω τα τηλεοπτικά δικαιώματα να ανέβουν έστω και λίγο γιατί αν πέσουν κάποιοι από εμάς πάμε ή για χρεοκοπία ή για πωλήσεις και αποδυνάμωση.

Φυσικά κάποιοι κρατάνε ένα οικονομικό roster, προσπαθούν να μπουν play off έστω και τέταρτοι και χτυπάνε μεταγραφές για να ανέβουν κατηγορία. Απόλυτα θεμιτό. Αλλά έχει μειονεκτήματα.

1) Οι δαιθέσιμες και ταυτόχρονα οικονομικές μεταγραφές πριν τα playoff είναι συνήθως 30++ και σύντομα, αν όχι αμέσως, αρχίζουν να μειώνονται οι ικανότητές τους.

2) Στις κατηγορίες II της Ελλάδας, δεν μπορείς να "σταθείς" με 2-3 ανώτερους παίκτες συν ένα μέτριο ως καλό το roster για τις III, οπότε θα ξαναϋποβιβαστείς εκτός αν έχεις αρκετά χρήματα στην άκρη για άμεσες και κάπως ακριβές μεταγραφές ώστε να έχεις τουλάχιστον 6-7 ανώτερους παίκτες για το rotation. Το Bonus ανόδου δεν φτάνει από μόνο του.

Έχω να προτείνω μια ιδέα για να βελτιώσουμε τα οικονομικά μας, ειδικά εμείς που συνήθως μένουμε στην κατηγορία. Τι θα λέγατε για μια συμφωνία κυρίων για ένα salary cap ικανό να μας κρατάει στην κατηγορία αλλά και ταυτόχρονα να μας αποφέρει ένα σημαντικό υπόλοιπο στο τέλος της σεζόν? Η δέσμευση θα είναι ό λόγος του κάθε manager, δεν θα υπάρχει έλεγχος αν τηρείται η συμφωνία ούτε θα προβλέπεται και κάποια ποινή.







Last edited by Dimitrakis at 07/29/2022 05:46:15

Poll:  Θέλετε να εφαρμόσουμε την συμφωνία που προτείνω στο post μου για εθελοντική εφαρμογή salary cup?
Response Votes Result

Συμφωνώ 1
25.0% 25.0% 25.0%
25.0%
Διαφωνώ 2
50.0% 50.0% 50.0%
50.0%
Δεν ψηφίζω αλλά αν γίνει η συμφωνία, θα συμμετάσχω 1
25.0% 25.0% 25.0%
25.0%
Δεν με ενδιαφέρει 0
0.0% 0.0% 0.0%
0.0%

This poll ended on 10/30/2022.

This Post:
11
315766.2 in reply to 315766.1
Date: 07/29/2022 14:11:54
BORBA B.C.
II.2
Overall Posts Rated:
338338
Καλησπέρα και καλή σεζόν κι από μένα!
Μετά από μία περίοδο όπου η ομάδα που προχώρησε σε ένα απαραίτητο restart επανερχόμαστε στην ΙΙΙ κατηγορία και στόχος μας είναι η προσπάθεια εισόδου στα playoffs και από εκεί και πέρα ότι καλύτερο είναι καλοδεχούμενο!
Με μία πρώτη ματιά που έριξα στις ομάδες διαπίστωσα ότι πρόκειται για έναν άκρως ανταγωνιστικό όμιλο, που σίγουρα θα μας προσφέρει πολύ ωραίες αναμετρήσεις!
Στο παιχνίδι βρίσκομαι από την μακρινή σεζόν 7... κι αν κάτι πάντα με γοήτευε σε αυτό ήταν η ανταλλαγή απόψεων, η επικοινωνία, αλλά και ο χαβαλές στο φόρουμ... κάτι που δυστυχώς τελευταία έχει χαθεί... ελπίζω πάντως να το βρω εδώ!!!
Καλή σεζόν σε όλους!!!

From: Bruno 4

This Post:
00
315766.3 in reply to 315766.2
Date: 07/29/2022 15:26:21
Boomers SKG
IV.9
Overall Posts Rated:
1818
Second Team:
Las Divinas Dancers
Κύριοι καλησπέρα και καλή σαιζόν...Στο παιχνίδι και εγώ από την σαιζόν 7 με την θρυλική Nosferatu Team μια μικρή αποχή και ξανά εδώ αρκετές σαιζόν πλέον. Μετά από πολλές πολλές μα πάρα πολλές σαιζόν υπομονής και σκληρής προπόνησης και με περίπου 16 εκατομμύρια στην άκρη και συνεχείς προπονήσεις παικτών που δεν θα σταματήσουν και με αρκετά καλές υποδομές πλέον ήρθε η ώρα να προσπαθήσω να χτυπήσω γην άνοδο με ένα ροστερ που ακόμα θα αναπτυχθεί λόγω προπόνησης αλλά και θα ενισχυθεί πριν τα πλευ οφ .
Στόχος για φέτος ξεκάθαρος όπως κάθε σαιζόν το development των νεαρών αλλά και η άνοδος και παραμονή μετέπειτα στην ΙΙ .
Καλή αρχή σε όλους χωρίς τραυματισμους !

From: Lion-O

This Post:
00
315766.4 in reply to 315766.3
Date: 07/30/2022 14:06:10
Dinami Liontariou
III.1
Overall Posts Rated:
1414
Καλησπέρα και από εμένα.
Παίκτης του παιχνιδιού από την 3η σεζόν. Έφτασα μέχρι Δεύτερη κατηγορία πριν μερικές σεζόν, έμεινα εκεί μέχρι που τελείωναν τα χρήματα και βρέθηκα σε μια ισορροπία που απλώς μπορούσα να παραμείνω εκεί χωρίς να μπορώ να διεκδικήσω άνοδο. Οπότε ξεπούλαγα την ομάδα μου για να πέσω κατηγορίες και να εστιάσω στην οικονομία κυρίως. Οπότε και αυτή και τις επόμενες σεζόν δεν με βλέπω να διεκδικώ άνοδο στα σοβαρά, μιας και να ανέβω τώρα ή την επόμενη δεν θα αντέξω οικονομικά.
Φίλε bruno με τα 16 μύρια και με κάποιους καλούς παίκτες έχεις χτίσει γερή βάση. Στη θέση σου δεν θα το αργούσα πολύ.
Εύχομαι μια καλή σεζόν σε όλους και ας λέμε μια κουβέντα στο φόρουμ.

From: Lion-O
This Post:
00
315766.5 in reply to 315766.4
Date: 07/30/2022 14:16:48
Dinami Liontariou
III.1
Overall Posts Rated:
1414
Πρώτο ματς με το Αγρίνιο στην έδρα μας και αποδείχθηκε ντέρμπι για γερά νεύρα. Η νίκη ήρθε στο τέλος του παιχνιδιού και με ένα πόντο διαφορά! Ναι μεν κερδίσαμε αλλά δεν περιμέναμε να ήταν τόσο δύσκολα και μάλιστα στην έδρα μας. Προβλέπεται δυνατή σεζόν!

From: BORBA

This Post:
00
315766.6 in reply to 315766.5
Date: 07/30/2022 14:48:53
BORBA B.C.
II.2
Overall Posts Rated:
338338
Πρεμιέρα σήμερα και η ομάδα μας άρχισε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στην ΙΙΙ κατηγορία. Η τελική διαφορά των 14 πόντων σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίνεται στην εικόνα του αγώνα, ο οποίος από την αρχή ήταν ένα ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Η 4η και τελευταία περίοδος ήταν αυτή που έκρινε τον αγώνα, με τους παίχτες μας να μπαίνουν πιο συγκεντρωμένοι και να καθαρίζουν το ματς.΄

Τώρα ακολουθεί μία δύσκολη εκτός έδρας αναμέτρηση για την ομάδα μας, που θα πρέπει να εμφανιστεί το ίδιο σοβαρή και συγκεντρωμένη.

Υ.Γ.: Καλό θα ήταν όλοι μας να σχολιάζαμε τους αγώνες μας κάθε αγωνιστική, έτσι ώστε να ξαναζωντανέψει το φόρουμ μας.




From: Bruno 4

This Post:
00
315766.7 in reply to 315766.4
Date: 07/30/2022 18:25:32
Boomers SKG
IV.9
Overall Posts Rated:
1818
Second Team:
Las Divinas Dancers
Υπάρχει γερή βάση όντως όχι τόσο λόγω χρημάτων όσο παικτών που προπονούνται και τροφοδοτούν την ομάδα με τα απαραίτητα καύσιμα. Νομίζω ότι και ο φίλος με την BORBA είναι παλιός χρήστης τον έχει πετύχει το μάτι μου πολλές φορές να κόβει βόλτες στη ΙΙ κατηγορία έτσι νομίζω.
Στα του αγώνα μου αρκετά εύκολη νίκη με διαφορά δυναμικοτητας εμφανέστατη. Πάμε παρακάτω για το ματς με το επικίνδυνο Αγρίνιο.

Φιλικά Κωνσταντίνος

From: Bruno 4
This Post:
00
315766.8 in reply to 315766.7
Date: 08/01/2022 14:52:24
Boomers SKG
IV.9
Overall Posts Rated:
1818
Second Team:
Las Divinas Dancers
Εν τω μεταξύ αν με το καλό ανέβω με προβληματίζει η προπόνηση που δεν θέλω με τπτ να την αφήσω καθώς φέρνει αρκετά έσοδα και παίκτες που συνεχώς αναπτυσουν σκιλλς με μισθό ίδιο (σε διάστημα μιας περιοδου) .
Και αυτο είναι κάτι που με προβληματίζει σίγουρα δε θα μπορώ να προπόνηση 3 παίκτες

This Post:
00
315766.9 in reply to 315766.1
Date: 08/02/2022 13:45:25
BORBA B.C.
II.2
Overall Posts Rated:
338338
Η διοίκηση της BORBA B.C. καταδικάζει απερίφραστα την άκρως αντιαθλητική συμπεριφορά του PF των αποψινών μας αντιπάλων κ. Evgen Dzhulai, ο οποίος στα μόλις 12 δευτερόλεπτα του αγώνα υπέπεσε σε ένα δολοφονικό φάουλ στον βασικό μας PF Nik Vrečič, θέτοντάς τον εκτός αναμέτρησης. Ευτυχώς ο Σλοβένος άσσος μας έχει γερή κράση και δεν θα μείνει εκτός δράσης για κάποιο από τα επόμενα παιχνίδια.
Από εκεί και πέρα στα αγωνιστικά της αναμέτρησης, όπως είχαμε προβλέψει, το παιχνίδι θα ήταν ένα ντέρμπι, όπως και αποδείχτηκε μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.
Ο αγώνας για εμάς άρχισε με τους χειρότερους οιωνούς, με τους παίχτες μας να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Η εικόνα τους βελτιώθηκε μετά τη 2η περίοδο και πήρε την πρωτοπορία στο σκορ.
Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, ουδέποτε κατέθεσαν τα όπλα και μέχρι το τέλος προσπάθησαν να κλέψουν τη νίκη.
Άπαντες στην ομάδα είναι απόλυτα ικανοποιημένοι με το 2/2 στις πρώτες αγωνιστικές, όμως παραμένουν προσγειωμένοι καθώς ξέρουν καλά πως βρίσκονται σε έναν δύσκολο όμιλο που κρύβει εκπλήξεις. Μία από αυτές έγινε σήμερα με την ήττα των Boomers SKG απέναντι σε έναν αντίπαλο που πέρυσι πάλεψε στα play out για την παραμονή του στην κατηγορία.


This Post:
11
315766.10 in reply to 315766.9
Date: 08/02/2022 16:18:25
Overall Posts Rated:
66
Καλησπέρα και από μένα παιδιά. Με χαρά να τα λέμε από εδώ και πέρα. Προς το παρόν δεν έχω πολύ χρόνο να μπω στο παιχνίδι αλλά ήθελα να δώσω ένα στίγμα γιατί μου άρεσε που ζωντάνεψατε το φόρουμ. ΥΓ: μην υποτιμήσει κανεις το Αγρινιακι μου 😋

This Post:
00
315766.11 in reply to 315766.9
Date: 08/03/2022 16:17:30
Τα παιδάκια
III.6
Overall Posts Rated:
1111
Second Team:
Κόροιβος
Η διοίκηση της ΚΑΕ «Τα Παιδάκια» καταδικάζει απερίφραστα τις ενέργειες της διοίκησης της BORBA B.C. τόσο κατά την διάρκεια του μεταξύ μας αγώνα όσο και μετά από αυτόν. Αφορμή γι’ αυτές τις ενέργειες στάθηκε το ατυχές περιστατικό που έλαβε χώρα στα πρώτα δευτερόλεπτα της μεταξύ μας αναμέτρησης και είχε ως αποτέλεσμα τον τραυματισμό του παίκτη των αντιπάλων κ. Nik Vrečič. Αμέσως μετά το περιστατικό η πρώτη ενέργεια της BORBA B.C.ήταν να διεκδικήσει ξεδιάντροπα τον καταλογισμό του φάουλ ως αντιαθλητικού, ενώ ήταν κλασσική περίπτωση flopping όπως έδειξε η ανάλυση του video του αγώνα από το τεχνικό μας επιτελείο. Μετά το τέλος του αγώνα επιτέθηκε με ανακοίνωσή της κατά του παίκτη μας κ. Evgen Dzhulai με σκοπό να τον πλήξει ψυχολογικά και κατ’ επέκταση να περιστείλει την αγωνιστική ικανότητα της ομάδας μας. Να σημειώσουμε τέλος ότι ο φερόμενος ως τραυματισθείς κ. Nik Vrečič, έλαβε μέρος κανονικά στην επόμενη προπόνηση της ομάδας του και ότι ανεπιβεβαίωτες δημοσιογραφικές πληροφορίες αναφέρουν δυσκολίες της BORBA B.C. να καλύψει τις οικονομικές υποχρεώσεις της απέναντι στους παίκτες.