BuzzerBeater Forums

BB România > National Team Speeches

National Team Speeches (thread closed)

Set priority
Show messages by
From: Otis
This Post:
44
311902.2 in reply to 311902.1
Date: 10/05/2021 05:22:57
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
bun venit la alegerile sezonului 55.

cu prilejul acestor alegeri voi cauta sa continui munca inceputa acum 4 mandate.
daca atunci era vorba de o tranzitie. tranzitie pe care am inceput o atunci coordonant jucatorii care azi au ajuns aproape la apogeu.

jucatori precum Cjocaru, Iancu, Vilenchik, Stef, A.Dinu, F. Matei, N.Matei au fost crescuti sub indrumarea mea din prima zi de cand au fost trasi. desi in baza de date avem peste 24 de juc antrenati, cu varste astazi cuprinse intre 20 si 28, pe acei 7 i-am nominalizat fiindca sunt cei mai apropiati sa intre pe teren.

am preluat nationala fara tineri de 22-24 pe teava, iar jucatorii care atunci aveau 27 si azi au 34 au fost la limita unei NT respectabile, adiica cu greu OD 7, js 12, passing intamplator peste 9.
acum am crescut pivoti cu OD 15-16. passing minim 13. care peste 1 sezon ajung la salarii de peste 200. iar in 3 sezoane cu noroc vom vedea primii jucatori de salariu >250 la nivel de nationala.

aceasta generatie care se ridica va avea rezultate. maximul pana acum a fost atins anul trecut cand am ajuns pentru prima data in istoria de 50 desezoane a nationalei Romaniei la un Euro, unde am si castigat un meci.

urmatoarele 2 sezoane din acest mandat vor fi cele mai dificile, fiindca lotul se va subtia brusc pe fondul pensionarilor pe interior, toate la gramada. cu experienta acumulata consider ca in continuare sunt cel mai in masura sa continui propria munca si pentru a forta si mai mult rezultate pozitive la nationala


o alta clarificare pe care vreau sa o fac cunoscuta e ca implicarea mea la u21 se va diminua spre minim. daca cat timp la NT lucrurile erau un pic mai lente, iar atunci puteam realmente sa ajut si tactic si cu indicatiile de antrenament, acum nationala necesita atentie exclusiva. in masura posibilitatilor o sa indrum orice selectioner va fi la u21, fiindca o NT solida necesita un tineret solid. dupa 8 drafturi la rand cand am haituit pe fiecare care a tras ceva bun,


ca sa termin legatura cu NT. desi acum avem alegerile pentru sezoanele 55 si 56, vreau sa fac cunoscut de pe acum ca tinta mea este sa continui inca 4 mandate, pentru a duce la bun sfarsit munca depusa in toti acesti ani calendaristici. asta inseamna ca linia de demarcatie sunt jucatorii care azi au 23 de ani.

am avut grija sa las nationala intr-o lumina mult mia buna decat am preluat-o, asa ca in randul celor de 20-21-22 sunt multi jucatori care vor fi net superiori a ce am gasit cand am luat mandatul. pe acestia i-am coordonat in comun cu Starstrek si ma bucur ca a reusit sa aduca singurul trofeu pentru Romania in BB. nu pot sa vorbesc in numele lui despre ce vrea sa faca mai departe, dar incurajez pe oricine sa ia notite despre cum poti sa ai un proiect integrat pe verticala la Nationala si sa reusesti performanta la amandoua.

astfel, oricine are ambitii, il incurajez sa isi concentreze eforturile in u21 si sa isi formeze o echipa in jurul sau, fiindca nationala nu e a unui singur user, iar de unul singur nu rezolvi nimic.

pe scurt, am reusit:
o calificare le euro(premiera)
tranzitie de jucatori crescuti de la zero care sunt 2 clase dpv valoric peste status quo din ultimele sezoane
sa pun pe picioare minim 4 ferme de NT care vor fi utile mult timp

ce n-am reusit a fost sa trecem in sezonul de consolare dincolo de turul 2, dar echipa a fost afectata de multe transferuri neasteptate.

mergand inainte vreau sa le multumesc tuturor celor care au tinut cont de sfaturile si coordonarea mea in atingerea unui grad cat mai eficient de antrenament. formam o echipa si doar asa vom putea sa ne batem constant pentru primele 10 locuri in europa, iar in cateva sezoane, sa tintim un top 6, medalie sau prezenta la mondial.


Message deleted