BuzzerBeater Forums

Hellas - IV.15 > Η ιστορία των Bluzzers από τα μάτια του αρχηγού!

Η ιστορία των Bluzzers από τα μάτια του αρχηγού!

Set priority
Show messages by
This Post:
00
175733.1
Date: 02/24/2011 17:54:00
Overall Posts Rated:
4444
Απλά βαριόμουνα και ήθελα κάτι να γράψω.

O Werner Kolonko είναι ο παλιότερος παίχτης στην ομάδα των Bluzzers που μετράει σχεδόν 5 season υπό την νέα διοίκηση. Ο 25χρονος "βετεράνος" Πολωνός έχει παίξει 133 αγώνες με την ομάδα του. Ας τα πάρουμε από την αρχή όμως!

-Πως ξεκίνησες την επαγγελματική σου καριέρα και πως βρέθηκες στους Bluzzers?

<<Όταν ξεκίνησα την καριέρα μου,έχοντας καλό pick στα drafts φαντάστηκα ότι θα υπολογίζομαι από την ομάδα.Κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ.Στο πρωτάθλημα έπαιξα μετρημένα λεπτά,με αποτέλεσμα να μην προπονούμε όπως θα έπρεπε.Ο προπονητής είχε φιλοσοφία Run & Gun και προφανώς δεν είμαι ο παίχτης περιφέρειας.Μετά από 3 season τελείωσε το συμβόλαιο μας και έτσι ήμουν ελεύθερος.Ο Μανατζέρ μου ήρθε σε επαφή με έναν Έλληνα επιχειρηματία.Μου είπε το και το και εγώ δέχτηκα.>>

-Οι πρώτες σου επαφές με την ομάδα πως ήταν?

<<Η ομάδα ήταν πολύ νωπό στάδιο.Θυμάμαι όταν έφτασα στην Ελλάδα για να υπογράψω τα χαρτιά και να γνωρίσω την ομάδα ακόμα δεν είχαν τελειώσει οι εργασίες για τα γραφεία της διοίκησης.Δεν ήμουν ο πρώτος παίχτης που ήρθε με μεταγραφή.Πρώτος ήταν ο Mario Fadda μετά ήμουν και εγώ και μια βδομάδα ακολούθησε ο ακόμα συμπαίκτης μου Suszter.Πιτσιρικάς μου φαινόταν οπότε κατάλαβα ότι η ομάδα επενδύει κυρίως στο μέλλον.Από την πρώτη στιγμή που άρχισα την ενσωμάτωση στην ομάδα ήμουν ευχαριστημένος.Ο προπονητής είχε φιλοσοφία της εσωτερικής επικέντρωσης και μας έφτιαχνε πολύ το σουτ από το low post,στα guards τους έδειχνε το pick and roll ενώ το 3άρι θα είχε ρόλο swing man στην αρχή οπότε θα είχε το high post αλλά και το pick and roll.Έτσι είχαμε λύσεις σε πολλά σημεία.Δεν ήταν βέβαια τόσο ρόδινα τα πράγματα.Ήμασταν νέα ομάδα θέλαμε πολύ δουλειά,θέλαμε νέους παίχτες θέλαμε ακόμα πολλά.>>

-Οι πρώτες αγωνιστικές στιγμές σας πως ήταν?

<<Αρχίσαμε πολύ μέτρια την season.Μόλις ήρθαν ακόμα μερικοί παίχτες αρχίσαμε την άνοδο.Είχαμε ένα πολύ καλό pick τον Βαλαούρα, ο οποίος μέχρι και πέρυσι ήταν μαζί μας.Φτάσαμε μέχρι και δεύτεροι.Στο τέλος φάνηκε ότι μας έλειπαν ακόμα πολλά.Δεν είχαμε άλλες δυνάμεις.Έτσι στον πρώτο γύρο των Play Off "φάγαμε σκούπα".Ο προπονητής ήταν ευχαριστημένος καθώς από το πουθενά βρεθήκαμε να διεκδικούμε κάτι.Η διοίκηση,που ήταν παρόν σε κάθε αγώνα, έδωσε το ελεύθερο για νέες κινήσεις.>>

-Τι ήταν αυτό που αλλάξατε την επόμενη season?

<<Τότε η ομάδα αποφάσισε να αλλάξει λίγο πλεύση.Φτιάξαμε πολύ την άμυνα μας και πήραμε ακόμα 1-2 έμπειρους παίχτες που θα μας βοηθούσαν.Είχαμε ανταγωνιστικό όμιλο αλλά δεν υπήρχαν δικαιολογίες.Ο Pittaluga είχε παίξει μονάχα μερικά φιλικά και το Jet lag δεν τον βοηθούσε τον πρώτο καιρό.Αλλά είχε τεράστια εμπειρία και για αυτό είχε έρθει άλλωστε>>

-Πως ήταν η εξέλιξη της season τελικά?

<<Ήταν απίθανη εκείνη η season.Ήμασταν άτυχοι στην κλήρωση του κυπέλλου και πέσαμε από νωρίς με πολύ δυνατό αντίπαλο.Έτσι είχαμε όλο τον καιρό να αφοσιοθούμε στο πρωτάθλημα.Η άφιξη του νέου γυμναστή μας βοήθησε ακόμα περισσότερο. Καταφέραμε να φτάσουμε στα play off με καμία ήττα.22-0.Ήταν απίθανη season.>>

-Μία αξέχαστη στιγμή από τα Play Off θέλω να μας πεις και μία από την υπόλοιπη καριέρα σου.

<<Μια είναι η στιγμή που δεν θα ξεχάσω ποτέ από τα play off.Όταν ο Suszter,στο πρώτο αγώνα των Play Off με τους Tsouik, με το ρολόι στο 0 να χάνει και τις δύο βολές που θα μας έστελναν όλους στον έβδομο ουρανό.Όλο το Ludaversal είχε παγώσει.Δεν ξέρω τη κατάληξη θα είχε ο Suszter αν τελικά δεν κερδίζαμε.Δεν θέλω να ξέρω.Γενικά τώρα...Ήταν τον πρώτο καιρό εναντίων των and1 team.Μόνος μου σχεδόν προσπαθούσα να κερδίσω.Όταν γινόντουσαν λάθη άρχιζα τις φωνές λες και εγώ ήμουν ο παλιός και οι άλλοι ήταν δεύτεροι.Είναι ωραίο το συναίσθημα του να κάνεις κουμάντο[γελάκια].>>


This Post:
00
175733.2 in reply to 175733.1
Date: 02/24/2011 17:55:47
Overall Posts Rated:
4444
-Η συνέχεια μετά τον πρώτο αγώνα πως ήταν?

<<Στην συνέχεια τα πράγματα ήταν πιο εύκολα.Πράγμα περίεργο αλλά δεν συναντήσαμε κάποιο παρόμοιο πρόβλημα.Οι Ebeeroi ήρθαν τελείως απροετοίμαστοι και το εκμεταλλευτήκαμε.Η άμυνα κάτω από την ρακέτα ήταν ανύπαρκτη.Δεν γίνεται στα τελικά να παίζεις έτσι με μία ομάδα που είχε την καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα.Στον τελικό πάλι κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα.Στην αρχή τα βρίσκαμε δύσκολα που ο αντίπαλος μας διάβασε αλλά οι παίχτες δεν είχανε ανάσες.Έτσι η αντίσταση ήταν πολύ μικρή.>>

-Ενδιαφέρον.Υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στις κατηγορίες που βρεθήκατε?

<<Οι διαφορές είναι τεράστιες από την μία κατηγορία στην άλλη.Με την ίδια ομάδα δεν κάνεις δουλειά.Κάναμε κάποιες έξυπνες μεταγραφές με μικρά συμβόλαια ώστε να υπάρχουν λύσεις παντού.Έχουμε μία δομή κάναμε τις σωστές αλλαγές.Ο πρώτος χρόνος ήταν πιο πολύ προσαρμογής.Βέβαια κάναμε πολύ καλή season τερματίζοντας δεύτεροι.Φέτος η πρωτιά και το πλεονέκτημα είναι ο πρώτος στόχος.>>

-Πως τα βλέπεις δηλαδή φέτος τα πράγματα?Σας λείπει κάτι ή είστε ευχαριστημένοι?

<<Δυνατότητες εξέλιξης υπάρχουν.Αυτές τις μέρες έφυγε ο Soriano,που μας είχε βοηθήσει πολύ με την εμπειρία του και τις ικανότητες του.Το συμβόλαιο του έληξε και η διοίκηση,αλλά και ο προπονητής ήθελε να ρίξει τον Μ.Ο ηλικίας και έτσι πήραμε τον Kamieniak που έχει μία άλφα εμπειρία και είναι και κατά 7 χρόνια νεότερος.Οι SG μας είναι πολύ καλοί.Ο ένας καλύπτει τα κενά του άλλου και στα rankings είναι το καλύτερο δίδυμο SG στην IV 15.Οι ψηλοί μας και φέτος είναι καλύτεροι από τον ανταγωνισμό με μόλις μία αλλαγή και ακόμα μία στο 3 που έχουμε τον Κολοτούμπη ο οποίος μπορεί να παίξει και πολύ καλά ως 4.>>

-Φέτος είδα ότι κάνατε μια αρκετά καλή πορεία και στο κύπελλο.Πως τα καταφέρατε?

<<Η πορεία φέτος στο κύπελλο ήταν αρκετά καλή.Σταθήκαμε τυχεροί με τις κληρώσεις και το πρόγραμμα του πρωταθλήματος.Τον τελευταίο αγώνα αν παίζαμε πιο δυνατά θα τον παίρναμε αλλά είχαμε 2 ντέρμπι και δεν μπορούσαμε να το διακινδυνεύσουμε.Τα πήραμε τα δύο παιχνίδια αλλά έχουμε ακόμα δυο που πρέπει να είμαστε προσεκτικοί.Μετά ακολουθεί κάποια εύκολα παιχνίδια που εκεί θα έχουμε την ευκαιρία να χαλαρώσουμε λίγο.>>

-Και σε πιο προσωπικό επίπεδο.Είσαι ο πρώτος center της ομάδας αλλά όταν έρχεται κάποιος νέος μπαίνεις στον πάγκο.Γιατί γίνεται αυτό?

<<Είναι θέμα ορίων και ρόλων.Ο κάθε παίχτης έχει τα όρια του,συγκεκριμένες δυνατότητες και κάποιο ρόλο.Είτε rotation,είτα στα transitions, είτε και εγώ δεν ξέρω τι.Έτσι και εγώ έχω τα όρια μου.Δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης ότι αν και πιο παλιός πρέπει να παίζω περισσότερο.Έχω αποδείξει τι μπορώ να κάνω και τις ικανότητες μου. Ο Culeta είναι πιο ψηλός,είναι καλύτερος rebounder καλύτερος αμυντικά και μπορεί να κάνει το split out λόγο πολύ καλής ικανότητας στην πάσα. Δεν μπορώ να απαιτήσω να παίζω εγώ τα λεπτά του παίχτη.Άλλωστε το να είσαι ένα σπουδαίος 6ος παίχτης μόνο τιμητικό μπορεί να είναι>>

-Ωραία.Τώρα πες μου μια δυσάρεστη στιγμή και μία ευχάριστη στιγμή από τότε που είσαι στην ομάδα!

<<Δυσάρεστες στιγμές?Η μία σίγουρα ήταν στο τέλος της season 12 που δεν μπορέσαμε να συνεχίσουμε αυτό που αρχίσαμε.Υπήρχε μία απογοήτευση στα πρόσωπά μας.Κυρίως εμένα,του Fadda,εμένα,του Sardá και του Zuszter.Όχι πως οι άλλοι το χαρήκαν απλά εμείς είχαμε όλο το βάρος πάνω μας και περιμέναμε καλύτερη αντίδραση.Οι ευχάριστες πάλι καλά είναι πιο πολλές.Σίγουρα το Top είναι η κατάκτηση της V1 χωρίς ήττα.>>

This Post:
00
175733.3 in reply to 175733.2
Date: 02/24/2011 17:57:02
Overall Posts Rated:
4444
-Αγαπημένος ενεργός Bluzzer παίχτης?

<<Αγαπημένος ενεργός Bluzzer παίχτης?Δύσκολο...αλλά θα πω τον Suzster διότι είμαστε μαζί τόσες season,έχουμε περάσει τα πάντα μαζί.Είμαστε πολύ καλοί φίλοι και εκτός παρκέ.>>

-Αγαπημένος μη-ενεργός Bluzzer παίχτης?

<< Αγαπημένος μη ενεργός ε?Ακόμα πιο δύσκολο.Ο Pittaluga.Ότι και να πεις είναι λίγο.Πολύ ατίθασος παίχτης.Καμιά φορά ερχόταν στο γήπεδο με νευρα και δεν άκουγε ποτέ τον προπονητή.Και εκεί που λέγαμε θα φύγει.Τσουπ...έβαζε 25 πόντους στο παιχνίδι.Έκανε μια κακή εμφάνιση.Άλλοι 20 πόντοι στο επόμενο.Πραγματικά απίθανος.Βοήθησε πολύ τον Βαλαούρα στο διάστημα που έμεινε στην ομάδα>>

-Και τελευταία ερώτηση.Θα σε ενδιέφερε να αλλάξεις ομάδα?Αν γινόταν μια καλή πρόταση από μία ομάδα μεγάλης κατηγορίας θα την δεχόσουν?

<<Το συμβόλαιο μου,λήγει το καλοκαίρι αλλά έχω την δυνατότητα του έξτρα χρόνου.Οπότε μέχρι και το 2012 είμαι επίσημα παίχτης των Bluzzers.Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την ομάδα όπως και η ομάδα μαζί μου.Τον τρίτο χρόνο θα τον ενεργοποιήσω σίγουρα.Το μέλλον είναι μεγάλο,και δεν ξέρω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα.>>

Ευχαριστούμε πολύ τον Kolonko,αρχηγό των Bluzzers, μετρώντας 83 επίσημα παιχνίδια με την φανέλα της ομάδας.
Ευχόμαστε καλή συνέχεια στην ομάδα και στον αρχηγό να έχει μια εξίσου καλή συνέχεια στην καριέρα του.

This Post:
00
175733.4 in reply to 175733.3
Date: 03/01/2011 23:09:25
Overall Posts Rated:
4444
Σημερινό αφιέρωμα μιας και οι παίχτες έχουν τον χρόνο να ξεκουραστούν λόγο All Star, θα είναι ο Zoltán Suszter. Μέλος των Bluzzers από την αρχή της 12ης season. O νεαρός παίχτης από την Ουγγαρία ήρθε στην Ελλάδα αμέσως μετά τα Drafts της χώρας τους. Ήταν από τον πρώτο γύρο των picks και συγκεκριμένα No14. Αλλά ας δούμε τι έχει να πει ο ίδιος ο παίχτης.

-Καλησπέρα.Πως ένα νέο παιδί από την Ουγγαρία, μόλις βγαλμένο από την ακαδημία, βρέθηκε να αγωνίζεται στην Ελλάδα;
<<Σίγουρα δεν είναι κάτι το εύκολο. Ο μεγαλύτερος αδερφός μου, και ατζέντης μου, έχει πολλές διασυνδέσεις. Μου είπε για μία νέα ομάδα που φτιαχνόταν εκείνη την περίοδο. Τότε σκέφτηκα ότι είναι ευκαιρία. Μία νέα ομάδα έχει φιλοδοξίες και ήξερα ότι θα παίζω βασικός. Έτσι με συνοπτικές διαδικασίες και χωρίς μεγάλο συμβόλαιο συμφωνήσαμε>>

-Έχουν περάσει 4-5 παίχτες από τους Bluzzers για την θέση του Power Forward. Ωστόσο ακόμα και σήμερα είσαι βασικός στην θέση 4. Σε κάνει να νιώθεις μία ασφάλεια αυτό;
<<Καμία απολύτως. Παίζουμε πολύ τα εσωτερικά συστήματα.Άμυνα και επίθεση. Οπότε είναι κομβικό σημείο. Χρειάστηκε, και ακόμα χρειάζεται, να αποδείξω ότι αξίζω την βασική θέση. Σίγουρα είναι κάτι που με χαροποιεί. Αλλά δεν με κάνει να νιώθω ασφάλεια.>>

-Μιλώντας για ασφάλεια, έχεις σκεφτεί να φύγεις από την ομάδα;
<<Σε μία μεταγραφή δεν έχει μόνο η μία πλευρά τον λόγο. Στην περίπτωση μου υπάρχουν διάφορα θέματα. Το συμβόλαιο μου όταν ήρθα ήταν ανοιχτό για 3+1 season. Αυτή την στιγμή διανύουμε την τέταρτη season. Όταν τελειώσουμε, και ελπίζω με το πρωτάθλημα, θα γίνουν συζητήσεις για ανανέωση.Είναι κάτι που θέλω.Έχω κάνει φίλους, έχω μάθει να ζω εδώ πλέον.Είμαι ένας παίχτης που δεν ζητάει πολλά αλλά δίνω πολλά.Οπότε είναι θέμα διοίκησης.>>

-Όταν ήρθες εδώ πως ήταν τα πράγματα;
<<Πραγματικά πολύ δύσκολα.Το μπάσκετ της χώρας μου και μάλιστα από το λυκειακό που έπαιζα, δεν έχει καμία σχέση. Ήμουν χωρίς εμπειρία, με μία νέα ομάδα. Ο προπονητής μας Κύριος Maximiliano Blanco, που αποχώρισε πρόσφατα από το team μας, ήταν άψογος στην δουλειά του. Είχαν συνηθίσει τις φωνές από τον πάγκο. Ο coach Blanco ήταν ήρεμος, και σου μετέδιδε αυτό που ήθελε με πολύ καλό τρόπο.Δεχόταν τα λάθη ακόμα και τις τελευταίες μέρες, παρά που ανταγωνισμός έχει ανεβεί. Ο Fulvio Benussi από την άλλη είναι πιο φωνακλάς αλλά το επίπεδο του είναι τεράστιο. Ήξερε πως να διαβάσει την ομάδα μας από την πρώτη μέρα κιόλας>>

-Η μάχη στην V1 πώς ήταν;
<<Στην αρχή δύσκολη.Είχαμε κενά σαν ομάδα.Θέλαμε νέα πρόσωπα, έμπειρα, αλλά θέλαμε και δουλειά εμείς οι παίχτες. Μετά την σκούπα στα πρώτα μας play off, χωρίς πείρα στο θέμα, μάθαμε το μάθημα μας.Μερικοί παίχτες ήρθαν και η συνέχεια γνωστή.22-0 σερί στην κανονική διάρκεια την season και μετά πέρα από τον πρώτο δύσκολο αγώνα,σκούπα τα υπόλοιπα. Με τον Kolonko γλεντούσαμε για 3 μέρες.Όντας οι πιο παλιοί παίχτες και σίγουρα οι παίχτες κλειδιά.>>

-Η αγαπημένη σου φάση από εκείνη την "τρελή" χρονιά, αλλά και η πιο δυσάρεστη;
<<Με τους Βρομύλους, θυμάμαι είχαν μείνει μερικά δευτερόλεπτα μετά από ένα καλάθι που δεχτήκαμε. Ήμουν στην επαναφορά και βρίσκω τον Hasene κοντά στο τρίποντο μας. Με το που του δίνω την μπάλα την πήρε με το ένα χέρι και την πέταξε. Μπήκε "χλατσωτό" όπως λέμε. Αλλά το θέμα είναι ότι μετά που κοίταξα η στατιστική υπηρεσία το θεώρησε assist. Οι οπαδοί τρελάθηκαν και ο Hasene πήγε χορεύοντας στα αποδυτήρια.>>
<<Η πιο καταραμένη στιγμή ήταν στον πρώτο αγώνα των P.O. Οι δύο χαμένες βολές στο τέλος του παιχνιδιού.Ήταν η πρώτη φορά που άκουσα τον Blanco να φωνάζει.Δεν είναι και εύκολο πράγμα το Clutch.Και ειδικά όταν μιλάμε για βολές που δεν είναι το δυνατό μου σημείο. Το επόμενο πρωί που διάβαζα την αθλητική εφημερίδα είδα τίτλο "Παραλίγο φονιάς". Δεν θέλω να ξανά ζήσω τέτοια στιγμή>>

This Post:
00
175733.5 in reply to 175733.4
Date: 03/01/2011 23:10:33
Overall Posts Rated:
4444
-Αυτό μου κάνει πάσα την επόμενη ερώτηση.Το clutch δεν είναι εύκολο ωστόσο έχεις μπόλικα buzzers.Πως τα καταφέρνεις;
<<Καταρχάς το Buzzer στην πρώτη περίοδο δεν το χαρακτηρίζεις clutch. Η πίεση που δέχεσαι εκείνη την στιγμή είναι τεράστια. Στο buzzer ρίχνεις την μπάλα και ο θεός βοηθός. Έχω σταθεί τυχερός.Συνήθως λόγο της πίεσης στο γήπεδο τα screen αλλάζουν και είτε είμαι με κοντύτερο παίχτη είτε χωρίς καν αντίπαλο. Το δοκιμάζω χωρίς να έχω κάτι να χάσω.Τα έχω καταφέρει αρκετές φορές.Γενικά δεν σουτάρω εύκολα.Φέτος έχω μόνο 8 τρίποντα στο πρωτάθλημα και έχω βάλει τα 4.Σπάνια θα το επιχειρήσω.Μόνο αν το νιώθω ή είναι στην εκπνοή του χρόνου.>>

-Σαν παίχτης πια είναι τα δυνατά σου σημεία;
<<Είναι tricky το θέμα.Παίζω εσωτερικά.Αλλά αν η άμυνα είναι με κάποιον που παίζει καλή άμυνα,δεν θα με αφήσει να πάρω τα βήματα να πάω στο καλάθι.Αλλά δεν είμαι μόνο παίχτης ρακέτας.Έχω δουλέψει πολύ το Mid-Range Jumber μου.Έτσι αν έρθει κοντά μου θα πάρω τα βήματα.Αν δεν με αφήσει θα επιχειρήσω το σουτ.Μέχρι και φέτος το κόλπο πιάνει.>>

-Αγαπημένος ενεργός Bluzzer παίχτης;
<<Δεν μπορεί να είναι άλλος από τον Kolonko.Πολύ καλός παίχτης και πολύ καλός μου φίλος,εκτός παρκέ.Φτάσαμε με λίγες μέρες διαφοράς στην Ελλάδα από διαφορετικές χώρες και τα πάμε περίφημα.>>

-Και αγαπημένος μη-ενεργός παίχτης;
<<Είμαι ανάμεσα σε Sardá και Βαλαούρα. Μάλλον θα πω τον δεύτερο. Όπως έλεγε και ο Βαλσαμίδης, έχει έντονο το ελληνικό στοιχείο. Όταν έχανε σουτ ή όταν δεν του δίναν φάουλ παρακαλούσαμε να μην φάει τεχνική ποινή.Μπορεί να καθόταν να παραπονιέται μέχρι να τελειώσει ο αγώνας.Στα media βέβαια πρόσεχε τα λόγια του γιατί θα έπεφτε πρόστιμο από την ομοσπονδία και δεν το ήθελε κανένας αυτό.>>

Αυτά συζητήσαμε με τον νεαρό παίχτη των Bluzzers. Έτσι για την ιστορία, η συνολική ευστοχία στους Bluzzers είναι στο 54,8% ενώ τα ατομικά record του είναι:
34 Points
20 Rebounds
9 Assist
4 Blocks

Ευχόμαστε καλή συνέχεια στον παίχτη και στην ομάδα του.

This Post:
00
175733.6 in reply to 175733.5
Date: 04/02/2011 07:27:27
Overall Posts Rated:
4444
Μόλις ένας αγώνας χωρίζει την regular season και τα play off.Οι Bluzzers μετά το τελευταίο στραβοπάτημα του Naxos,και την νίκη με τους δεύτερους Drazen είναι πρώτος στο πρωτάθλημα με το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας.Ο τελευταίος αγώνας είναι μεν αδιάφορος αλλά είναι και ακίνδυνος.
Έτσι βρήκαμε την ευκαιρία να πάρουμε ένα interview στον Βαγγέλη Κολοτούμπη, τον νεαρό forward της ομάδας.

-Καλησπέρα. Ευχαριστούμε για την ευκαιρία. Καταρχήν να τονίσουμε ότι όλος παραδόξως είσαι ο μόνος Έλληνας της ομάδας.Πως νιώθεις ότι δεν έχει συμπατριώτες σε μία Ελληνική ομάδα?
<<Χαχα!Η αλήθεια είναι ότι νιώθω κάπως.Δεν είναι ωραίο να πηγαίνεις σε προπόνηση και να βλέπεις 12 ανθρώπους που δεν ξέρουν την γλώσσα.Ο Zoltan και ο Kolonko έχουν αρχίσει να μαθαίνουν την γλώσσα,ωστόσο αυτό δεν με παρηγορεί.Είναι μία χώρα που βγάζει ταλέντα κάθε χρόνο.Αλλά σέβομαι την επιλογή του Manager και του προπονητή.Μάλλον δεν βρήκαν αυτό που γύρευαν στο πρόσωπο ενός Έλληνα.>>
-Για πες μας τι πρώτες μέρες που ήρθε πίσω στην Ελλάδα.
<<Αυτή είναι η τέταρτη season μου σαν επαγγελματίας παίχτης.Δεν έκατσα πολύ εδώ και μέσω του Ατζέντη μου βρήκα μία ομάδα στην Λευκορωσία.Μικρό και δυνατό συμβόλαιο.Αργότερα που δεν έγινε η ανανέωση πήγα στην Γαλλία για 2+1 με αρκετά καλό συμβόλαιο.Αρκετά λεφτά και καλός μισθός.Τελικά με την διοίκηση είχαμε κάποια προβλήματα λόγο προπονητή.Εν τέλει ήρθα πάλι στην πατρίδα.Ο πρώτος αγώνας ήταν μέσα στην έδρα μας και ήταν φίσκα το γήπεδο.Πολύ ωραια ατμόσφαιρα,παρά το γεγονός ότι χάσαμε.Παίζαμε με ανώτερη ομάδα από εμάς και φάνηκε.Δώσαμε ότι μπορούσαμε>>
-Είσαι παίχτης ρακέτας αλλά σε γνωρίσαμε ως βαρύ 3άρι.Μπορείς να παίξεις καλά και τις 2 θέσεις.Που πιστεύεις αποδίδει καλύτερα?
<<Στην ακαδημία ξεκίνησα ως καθαρό power forward.Η πρώτη μου ομάδα,άρχισε να με φτιάχνει ως Small Forward λόγο ύψους.Στην Λευκορωσία και στην Γαλλία προπονήθηκα ως 4άρι αλλά και center.Πιστεύω ότι λόγο άμυνας η θέση του PF μου ταιριάζει καλύτερα.>>
-Πλέον αρχίζεις και κερδίζεις χρόνο συμμετοχής ροκανίζοντας ας πούμε τον χρόνο του συμπαίκτη σου στην θέση 4.
<<Δεν ροκανίζω χρόνο.Είναι εντελώς λάθος τοποθέτηση.Ο ανταγωνισμός αλλάζει,δεν έχουμε κάποιο κρίσιμο παιχνίδι πριν τα play off,οπότε με τα ροτέισον ξεκουράζει τους βασικούς και δίνει χρόνο στον πάγκο.Είναι πολύ καλό αυτό και βοηθάει όλη την ομάδα.Βέβαια έχω αποδείξει και από την προπόνηση τι αξίζω.Αλλά δεν ροκανίζω χρόνο.>>
-Κοιτούσα τα στατιστικά της IV15 και παρατήρησα ότι δεν έχετε κανέναν παίχτη στα τοπ10.Είναι κακό αυτό κατά την άποψη σου?
<<Το μπάσκετ είναι ομαδικό άθλημα.Έχουμε σπουδαίους παίχτες,όμως δεν ποντάρουμε στην μονάδα αλλά στην ομάδα.Αν πχ είχαμε έναν πασερ έναν rebounder και έναν σκόρερ και κάποιος από αυτούς τραυματιζόταν τότε η ομάδα θα είχε πρόβλημα.Όλα συνδέονται και όλοι βοηθάμε παντού.Για αυτό στα ομαδικά στατιστικά είμαστε σχεδόν σε όλα καλύτεροι.>>
-Τι αλλάξατε από πέρυσι και καταφέρατε να φτάσετε σε αυτό το επίπεδο?
<<Πέρυσι όταν ήρθα είδα μία ομάδα με πολύ καλή εσωτερική επικέντρωση.Επιθετικά και αμυντικά.Το πρόβλημα ήταν ότι οι περισσότερες ομάδες παίζανε αντίθετα.Η περιφέρεια μας ήταν αδύναμη.Βελτιώσαμε την περιφέρεια σε άμυνα και επίθεση ώστε να έχουμε λύσεις.Κάποιος που παίζει μία άμυνα και μία επίθεση δεν μπορεί να αποτελεί φόβητρο για εμάς.>>
-Ποιος πιστεύεις ότι είναι ο καλύτερος παίχτης της ομάδας?
<<Όπως είπα είμαστε ομάδα.Δεν έχουμε έναν παίχτη.Βέβαια από τους ποιο σημαντικούς παίχτες μας είναι ο Cabarcos που δίνει πολύ ενέργεια στο γήπεδο,και ο χαρισματικός Diaz που μπορεί να πάρει ένα παιχνίδι μόνος του.Τρομερός σουτέρ.>>
-Σκοπεύετε να κάνετε κάποια νέα προσθήκη στο roster?
<<Είναι άσκοπο αυτή την στιγμή.Νομίζω ότι πλέον δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής στα play off. Με την τελευταία μεταγραφή, τον Laskonogi, αλλάξαμε τα rotation, και δέσαμε σαν ομάδα.Από την νέα season θα δούμε τι θέλουμε και θα πράξουμε αναλόγως.>>

This Post:
00
175733.7 in reply to 175733.6
Date: 04/02/2011 07:28:37
Overall Posts Rated:
4444
-Σαν ομάδα,έτσι όπως είστε τι πιστεύεις ότι πρέπει να βελτιώσετε?
<<Πολλά.Αν θέλουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί και να ανεβούμε φέτος θα πρέπει να δουλέψουμε ακόμα αρκετά.Άμυνα κυρίως.Μπορεί στατιστικά να έχουμε την καλύτερη άμυνα αλλά δεν έχει να λέει κάτι.Παίζει ρόλο και η επίθεση του αντιπάλου.Τα play off δεν έχουνε καμία σχέση με τα παιχνίδια που παίζουμε την season στους ομίλους.Σίγουρα οι βολές μας δεν είναι και οι καλύτερες.Κοιτούσαμε με τον προπονητή τα στατιστικά και δεχόμαστε τα περισσότερα foul στην IV.Πρέπει να το εκμεταλλευτούμε αυτό.>>
-Αγαπημένος ενεργός Bluzzer παίχτης?
<<Diaz.Πραγματικά ζηλεύω την τεχνική του στο σουτ.Σπάει τόσο απίθανα τον καρπό του.Έχει βάλει μεγάλα σουτ σε αγώνες και οι αντιδράσεις του στο παρκέ είναι φοβερές.>>
-Αγαπημένος μη ενεργός bluzzers?
<<Θα πω τον Soriano.Έμπειρος παίχτης με πάρα πολύ καλή οργάνωση.Για τους ψηλούς ήταν ότι καλύτερο.>>

Ευχαριστούμε πολύ τον νεαρό forward για την παραχώρηση της συνέντευξης και ευχόμαστε σε αυτόν και την ομάδα του καλά play off.