Toukokuun alussa WallyOop pohti/ennusteli lohkosijoituksia
(180737.61)	Iso Kasi
1 	KoriPullo-Pojat
2 	Pahalammen Pomppu
4 	Rauma Basket
5 	Kalevan KoriKonkarit 
8 	Itäkatu 69ers
3 	Ruoriniemi Skippers
6 	BC Domus
7 	Keni Mäyränen All-Stars
	Mahti Kasi
2 	Kaksi Tornia
1 	mustekalat
4 	ministars
3 	hc-team
6 	Riksun koripallot
5 	Oy Käpylä Ab
7 	Polarin Donkki
8 	Jääskin Pallokerho
Kun tässä nyt itsellä on luppoaikaa, niin ajattelin että vilkaisen missä mennään tällä hetkellä, kun on 7 peliä runkosarjaa pelaamatta:
	Iso Kasi
1 	KoriPullo-Pojat 		14-1
2 	Pahalammen Pomppu 		10-5
3 	Itäkatu 69ers			10-5
4 	Keni Mäyränen All-Stars		8-7
5 	BC Domus			8-7
6 	Kalevan KoriKonkaritBC Domus	8-7
7 	Rauma Basket			5-10
8 	BC Domus			5-10
KPP on karussa oikeastaan kaikilta ja marssinee helpohkoon runkosarjan voittoon. KMA ja KAL jatkavat myös cupissa, mutta huomenna voi jo tulla noutaja ja näin ollen sieltä "vapautuu" resursseja tiukkaan sarjakamppailuun. En itse osaa ennustaa niin hyvin, että pystyisin nyt sanomaan ketkä 2-6 sijoilla olevista on pudotuspeleissä. RB :n lasken kyllä ulos pudotuspeleistä, mutta 5 sijaan asti nousu on mahdollinen. Lauantain pelissä lienee sitten panoksena lohkon 2.sija kun meikäläinen vierailee Itäkadun luona. Tuskin on luovutusta tällä kertaa tiedossa ;)
	Mahti Kasi
1 	Kaksi Tornia			10-5
2 	mustekalat			10-5
3 	hc-team				9-6
4 	Riksun koripallot		7-8
5 	Oy Käpylä Ab			7-8
6 	ministars			4-11
7 	Jääskin Pallokerho		4-11
8 	Polarin Donkki			1-14
Tällä puolella peräpää on aika selkeä jo nyt, enkä usko siellä muutoksia tapahtuvan. Sijat 1-5 ovat sitten taas auki ja mustekalojen ja hc-teamin vielä jatkaessa cupissa KT:llä on sauma ottaa lohkovoitto. Uskon että nuo 4 ekaa ovat pudotuspelijoukueet tällä puolella, mutta sijoitukset sijoilla 1-3 on arvoitus.