BuzzerBeater Forums

BB Hellas > Το ελληνικό φόρουμ τα σπάει. Ας το συζητήσουμε (και ανώνυμα και με ονόματα)

Το ελληνικό φόρουμ τα σπάει. Ας το συζητήσουμε (και ανώνυμα και με ονόματα)

Set priority
Show messages by
This Post:
22
262883.1
Date: 09/26/2014 05:50:43
Overall Posts Rated:
4747
Τα συγχαρητήριά μου σε όσους κρατούν το φόρουμ ζωντανό (τι;), κάτι που μόνο αυτοί μπορούν να κάνουν, γιατί οι υπόλοιποι παραείναι άπειροι, αδιάβαστοι, με τραγικά αποτελέσματα στο βιογραφικό τους (βλέπε μηδέν ανόδους μετά από 70 σαιζόν κλπ) για να το καταφέρουν.

Τι συμβαίνει όταν σε μια ομάδα οι παλιοί γεράσουν; Έρχονται νέοι.
Τι συμβαίνει σε μια κλειστή ομάδα όταν οι παλιοί γεράσουν; Κλείνει η ομάδα.

Προσωπικά είμαι εναντίον των συνωμοσιών. Δηλαδή ποιος είμαι που μπορώ να ξέρω αυτά που οι δυνατοί κρύβουν επιμελώς; Άσε που το ποιος είναι δυνατός είναι σχετικό.

Και επειδή διαφωνώ με τις συνωμοσιολογίες, είμαι πεπεισμένος πως η διάλυση του φόρουμ οφείλεται στο ψώνιο, τον εγωισμό και την ανωριμότητα (δεν ξέρω αν επιτρέπονται κάποιες λέξεις γι' αυτό και δεν τις λέω).

Και, κατ' επέκταση, ανοίγεις το φόρουμ να δεις τίποτα καινούργιο επειδή έλειψες καιρό, και βλέπεις ένα τίποτα.

Δηλαδή, έπρεπε κάποιος να γράφει πράγματα για να κάνω κέφι εγώ; Κι εγώ στην απέξω να σχολιάζω κιόλας;

Όχι!

Αλλά έπρεπε το παιχνίδι να έχει κανόνες που να επιτρέπουν ισορροπημένη συμμετοχή και ελκυστικές συζητήσεις (και για λόγους μάνατζμεντ).

Μονοπωλήθηκαν οι συζητήσεις επί σειρά σαιζόν, ήρθε καιρός να μονοπωλήσει και η σιωπή. Και μετά ας συζητήσουν όλοι για να γίνει app και να τραβήξει διαφημίσεις, να ανέβει η ποιότητα των εκλογών, να βελτιωθεί η συνεργασία με τους προπονητές κλπ.

This Post:
00
262883.2 in reply to 262883.1
Date: 09/26/2014 06:33:04
terastiousp
II.1
Overall Posts Rated:
31963196
Second Team:
White Walkers
Χαρηκα που εγραψε καποιος επιτελους εστω και για να διαμαρτυρηθει γιατι αν δεν βρουμε το προβλημα οι λιγοι ενεργοι χρηστες που εχουμε μεινει τα πραγματα θα χειροτερεψουν κι αλλο.

Γενικα το παιχνιδι ειναι στα χειροτερα του.. οι χρηστες μειωνονται οσο περναει ο καιρος..

επειδη παρακολουθω πολλα φορουμ, την φετεινη σεζον(28) επεσε περισσοτερη σιγη και απο τις προηγουμενες σχεδον σε ολους τους ομιλους..

θελω να πιστευω οτι εγινε αυτο λογω του οτι η μιση σεζον ηταν μεσα στο καλοκαιρι

Winter is coming...
This Post:
11
262883.3 in reply to 262883.2
Date: 09/26/2014 07:40:02
Αφροδίτη Ζωγράφου
IV.15
Overall Posts Rated:
336336
Είχα κάνει κάποτε ορισμένες επισημάνσεις λέγοντας ότι το παιχνίδι ήδη έχει περάσει σε φάση γενικευμένης απαξίωσης. Οι σοβαρές αλλαγές είναι μηδαμινές και κατά την ταπεινή μου άποψη το να κάνεις "νόμιμο" κάτι που τόσες σεζόν είχες απαγορευμένο, σου στερεί κάθε έννοια σοβαρότητας. Ήταν πραγματικά τραγικό το να επιτρέψεις την ύπαρξη 2ης ομάδας, διότι έτσι δείχνεις ότι έχεις παρατήσει το παιχνίδι και απλά προσπαθείς να τα τσεπώσεις πάλι από αυτούς που έχουν μεγάλη τρέλα. Αυτό εμένα με χάλασε απίστευτα, αν και παίζω το παιχνίδι από το 2008. Καμιά σοβαρή προσπάθεια να βρεις νέους χρήστες, ελάχιστες αλλαγές που θα ανανεώσουν τους χρήστες και απλά κάποια μπαλώματα για να κρατάς τους πολύ φανατικούς. Ετσι όπως πάει στη σεζόν 30 θα έχει πάει κάτω από το ψυχολογικό όριο των 20000 χρηστών και εκεί ουσιαστικά θα είναι το τέλος του παιχνιδιού.

Όταν ένα προϊόν απαξιώνεται, αυτό που οφείλεις να κάνεις, αν σε ενδιαφέρει φυσικά να συνεχίσεις να το έχεις στην αγορά, είναι τα εξής:

Α) Αλλάζεις συσκευασία (οι αλλαγές που λέγαμε)
Β) Βρίσκεις νέους τρόπους μάρκετινγκ & προώθησής του
Γ) Χαμηλώνεις την τιμή (τιμές υποστηρικτών εννοώ εδώ)
Δ) Βάζεις πραγματικά κίνητρα για να κρατήσεις τους χρήστες λ.χ. χρηματικό έπαθλο στον νικητή του bbb)

Επίσης, κάνεις κάτι όταν από 65000 χρήστες έχεις φτάσεις στους 25000 σκάρτα. Το παιχνίδι έχει τελειώσει ουσιαστικά, όχι επειδή έχει σοβαρό ανταγωνισμό από άλλα παρόμοια παιχνίδια -είναι μακράν το καλύτερο-, αλλά από την ασχετοσύνη και ανικανότητα των ιδιοκτητών να ξαναγεννήσουν το ενδιαφέρον στους πελάτες τους. Είναι σαν να πηγαίνεις χρόνια σε ένα μαγαζί φαστ φουντ, επειδή είχε τέλειο μπέργκερ. Κάποια στιγμή βαρέθηκες να τρως το ίδο μπέργκερ συνέχεια και μπαίνοντας για κατούρημα μετά από χρόνια στο μαγαζί αυτό -ενώ έχεις σταματήσει να τρως το μπέργκερ-, βλέπεις να πουλάνε το ίδιο μπέργκερ στην ίδια συσκευασία.

Τί κάνεις; Μπαίνεις να φας το ίδιο μπέργκερ; Πιθανόν, αλλά για μια φορά και μόνο από περιέργεια για να δεις, αν έχει αλλάξει κάτι γευστικά ή από νοσταλγία για το μπέργκερ που έτρωγες -το παράδειγμα για να παρομοιάσω τους χρήστες που ξανακάνουν λογαριασμό στο μπάζερμπίτερ και φεύγουν σχεδόν αμέσως-.

Last edited by epanastatis79 at 09/26/2014 07:40:43

This Post:
00
262883.4 in reply to 262883.1
Date: 09/26/2014 19:50:37
Overall Posts Rated:
7979
Αναφέρεσε στο Ελληνικό φόρουμ και γενικά για το παιχνίδι...
Ας αναλύσω το 1ο κομμάτι

Και επειδή διαφωνώ με τις συνωμοσιολογίες, είμαι πεπεισμένος πως η διάλυση του φόρουμ οφείλεται στο ψώνιο, τον εγωισμό και την ανωριμότητα (δεν ξέρω αν επιτρέπονται κάποιες λέξεις γι' αυτό και δεν τις λέω).

Θα συμφωνήσω,προσθέτοντας πως αυτοί είναι κάποιοι (όχι όλοι) από τους λόγους της διάλυσης του φόρουμ
Κάτι που παρατήρησα και δεν μου αρέσει καθόλου είναι:
Ένας νέος μάνατζερ έχει μια απορία και υπάρχουν 100 άτομα online και δεν μπαίνει κανένας στον κόπο να βοηθήσει,πρέπει να μπούνε 3-4 συγκεκριμένα άτομα για να τους βοηθήσουν??Προσωπικά εμένα είναι ευχαρίστησή μου να βοηθώ τους νέους μάνατζερς

Ένα ποσοστό της Ελληνικής κοινότητας δεν έμπαινε ποτέ φόρουμ για διάφορους λόγους
Ένα άλλο ποσοστό είναι αυτοί που έμπαιναν και τώρα δεν μπαίνουν λόγω έλλειψης χρόνου
Άλλοι απλά είναι θεατές
Άλλοι αδιαφορούν και δεν τους νοιάζει τι γίνεται στο φόρουμ και το μόνο που κάνουν είναι να διαφημίζουν τους παίχτες που βάζουν προς πώληση
Άλλοι σταμάτησαν από το φόρουμ γιατί κάποιος τους είπε κάτι και τους πείραξε

Γενικά υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι...

Αδικαιολόγητοι είναι αυτοί για τους λόγους που ανάφερες και αυτοί που έχουν τον χρόνο και δεν μπαίνουν στην διαδικασία είτε να απαντήσουν σε μια απορία είτε να λάβουν μέρος σε συζήτηση....

ΑΛΛΑ δεν μπορείς να αναγκάσεις κανέναν να συμμετάσχει...


Υ.Γ Εφόσον βλέπεις ότι το φόρουμ είναι νεκρό,μπορείς εσύ να πάρεις την πρωτοβουλία να ανοίξεις ένα ενδιαφέρον θέμα έτσι ώστε να έχει κίνηση το φόρουμ...Φιλική συμβουλή ;)

This Post:
00
262883.5 in reply to 262883.3
Date: 09/26/2014 20:10:21
Overall Posts Rated:
7979
Θα συμφωνήσω σε όλα εκτός την 1η παράγραφο για την 2η ομάδα

Ναι μεν προσπάθησε να αυξήσει τα έσοδα του ο ιδιοκτήτης αλλά κατάφερε και πολλά θετικά

1)Μπορείς να δείξεις τις ικανότητές σου ως μάνατζερ γιατί όλοι ξεκινάνε από το 0 και δεν έχει κανένας πλεονέκτημα
2)Αυτοί που δεν είχαν ανταγωνισμό κυρίως σε μικρές κοινότητες,τώρα γι'αυτούς απόκτησε ενδιαφέρον το παιχνίδι
3)Αν σε ενδιαφέρει η ΕΘνική μπορείς να χρησιμοποιήσεις την 2η ομάδα ως ''φάρμα'' κτλ..

Δεν βλέπω κάτι αρνητικό μετά από αυτήν την προσθήκη...

This Post:
00
262883.6 in reply to 262883.5
Date: 09/26/2014 21:44:05
terastiousp
II.1
Overall Posts Rated:
31963196
Second Team:
White Walkers
Συμφωνω απολυτα στην θεση που πηρες.. ειδικα στον 3ο λογω που ανεφερεις. εξαιτιας αυτου σκεφτομαι σοβαρα να γινω υποστηρικτης

Winter is coming...
This Post:
00
262883.7 in reply to 262883.6
Date: 09/27/2014 05:14:58
Overall Posts Rated:
7979
Αν θέλεις να γίνεις υποστηρικτής καλώς γιατί σίγουρα έχει αρκετά πλεονεκτήματα αλλά μπορείς να έχεις 2η ομάδα και χωρίς να γίνεις.

This Post:
00
262883.8 in reply to 262883.7
Date: 09/27/2014 07:56:13
terastiousp
II.1
Overall Posts Rated:
31963196
Second Team:
White Walkers
Δεν το ηξερα αυτο πως δηλαδη?

Winter is coming...
This Post:
00
262883.9 in reply to 262883.8
Date: 09/27/2014 08:12:17
Overall Posts Rated:
7979
Όπως βλέπεις έχω 2η ομάδα χωρίς να είμαι υποστηρικτής

Πας στην επιλογή Υποστηρικτής και στο τελευταίο κουτάκι γράφει ''1 έτος επιλογής 2ης ομάδας μόνο με 10$''.Πατάς πάνω του και συμπληρώνεις τα στοιχεία που σου ζητά.

This Post:
00
262883.11 in reply to 262883.5
Date: 09/30/2014 06:34:56
Αφροδίτη Ζωγράφου
IV.15
Overall Posts Rated:
336336
Όλες οι απόψεις σεβαστές, αλλά επίτρεψε μου να διαφωνήσω. Το ό,τι προστέθηκαν κάποιες ομάδες στην ΟΥΤΟΠΙΑ απλά είναι γελοίο. Πίστεψε με, ελάχιστοι θα χρησιμοποιήσουν τη 2η ομάδα σαν φάρμα Εθνικής. Μάλλον θα παρατήσουν κάποια στιγμή την 1η ομάδα στην τύχη της και μετά τρέχα γύρευε. Τραγική κίνηση κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα. Οι άνθρωποι δείχνουν πόσο άσχετοι είναι από μάρκετινγκ. Ένας πελάτης που σκέφτεται να αγοράσει το προϊόν ξανά ή για 1η φορά, μάλλον δεν θα το αγοράσει, αν ακούσει από κάποιον άλλον πελάτη ότι η εταιρεία έκανε 180 μοιρών στροφή. Δεν δείχνει καμιά σοβαρότητα.