BuzzerBeater Forums

BB Cyprus > ΕΘΝΙΚΗ U21 ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΕΘΝΙΚΗ U21 ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Set priority
Show messages by
This Post:
00
285912.16 in reply to 285912.15
Date: 03/07/2023 10:13:15
Green Devils B.C
II.2
Overall Posts Rated:
9898
Second Team:
Red Devils B.C
Μάγκες αναλαμβάνω εγώ την ευθύνη για την ήττα από τους Δανούς. Την δεύτερη ομάδα μου την έχω μόνο για προπόνηση παίκτη της Εθνικής (ελεγα για Ελλάδας αλλα τελικά μου έκατσε ο Βαρβάτος) και ξεχάστηκα με τα λεπτά του παίκτη και του γ@@#α την αγωνιστική του.... και ήταν απογοήτευση ο μάγκας δυστυχώς...

I love this game!
This Post:
11
285912.17 in reply to 285912.16
Date: 03/07/2023 11:06:48
Mandra Heat
III.13
Overall Posts Rated:
6868
Second Team:
Mandraikos bc
Αδερφέ μπράβο για την πρωτοβουλία, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε, δεν πρέπει & δεν είναι σωστό να δεχτούμε τέτοια ανάληψη ευθύνης! Η Εθνική ομάδα είναι άκρως συλλογική προσπάθεια & μακάρι με όλους να έχουμε συνεργασία όπως με εσένα - τα λάθη μας κάνουν ανθρώπινους - Συνεχίζουμε!

“ Salvatores Dei ”
This Post:
00
285912.18 in reply to 285912.17
Date: 03/20/2023 08:14:50
Mandra Heat
III.13
Overall Posts Rated:
6868
Second Team:
Mandraikos bc
Ημέρα αγώνα σήμερα...

√Αγώνας σήμερα με την Φινλανδία (νούμερο 24) ως αρχή τριών πολύ απαιτητικών αγώνων (Ιταλία νούμερο 17) & (Ουγγαρία νούμερο 3). Σίγουρα οι πιθανότητες δεν είναι σε καμία περίπτωση με την Κύπρο, αλλά σίγουρα θα προσπαθήσουμε να δείξουμε ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο & να δοκιμάσουμε ορισμένες καταστάσεις & πρόσωπα για την επόμενη σεζόν!

√ Τις τελευταίες ημέρες έχουν γίνει κάποιες μεταγραφικές κινήσεις Κύπριων παικτών, από προπονητές της Κύπρου, θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό ένας αριθμός διεθνών να βρίσκεται σε καλά χέρια ,σε συνδυασμό με μηνύματα που έχω στείλει για να υπάρχει μία όσο το δυνατόν πιο ξεκάθαρη οπτική προπόνησης σε συγκεκριμένα σημεία. (Ειδικότερα για τις ηλικίες 19,20 χρονών)

Τα υπόλοιπα απόψε στις 18:00!


“ Salvatores Dei ”
This Post:
11
285912.19 in reply to 285912.18
Date: 03/25/2023 03:40:33
Mandra Heat
III.13
Overall Posts Rated:
6868
Second Team:
Mandraikos bc
Ευθύνες & Καταστάσεις...

Καλημέρα σε όλους.

✓Η Ομάδα υπέστη 2 ήττες με Πορτογαλία & Φινλανδία (τηρουμένων των αναλογιών θα λέγαμε φυσιολογικές...40 θέσεις στο ranking πάνω)

✓ Αλλά επειδή οι αριθμοί δεν παίζουν μπάσκετ... αναλαμβάνω εξ ολοκλήρου την ευθύνη για την πανωλεθρία στον αγώνα με την Φινλανδία (έκανα ένα από τα πιο σοβαρά λάθη του buzzerbeater, άφησα να με κατευθύνει το συναίσθημα, ζήτω συγνώμη !)

✓ Ολοκληρώνοντας θα ήθελα να σας αναφέρω το ζήτημα των αγωνιστικών καταστάσεων από την αρχή της σεζόν δεν μπορέσαμε Ποτέ, μα Ποτέ...να κατεβάσουμε την 5αδα βασικών που θα θέλαμε, μία ήταν χαμηλά ο ένας, μία ο άλλος κλπ.(λχ στο παιχνίδι της Δευτέρας με την Ιταλία οι βασικοί μας στις θέσεις PG & SG έχουν αγωνιστική 7 )

✓ Μόλις ολοκληρωθούν οι επίσημες υποχρεώσεις της ομάδας, θα γίνει μία πρώτη ανανέωση στο ρόστερ... από την επόμενη σεζόν θα είμαστε πιο δυνατοί, αλλά για να γίνει αυτό χρειάζεται η συνεργασία όλων των προπονητών με Κύπριο διεθνή παίκτη (είτε στο ζήτημα της προπόνησης, είτε στο τελείως πιο απλό θέμα των λεπτών που θα αγωνίζεται) .

Ο σωστός ο δρόμος, είναι ο ανηφορικός...
Νίκος Καζαντζάκης

Να περνάτε όμορφα!

“ Salvatores Dei ”
This Post:
00
285912.20 in reply to 285912.19
Date: 04/13/2023 02:58:25
Mandra Heat
III.13
Overall Posts Rated:
6868
Second Team:
Mandraikos bc
Αξιολόγηση - Ανασκόπηση Σεζόν 61

Αρχικός στόχος της φετινής χρονιάς ήταν να υπάρξει μια δραστηριοποίηση Κύπριων παικτών, είτε σε προπόνηση, είτε σε ρόλους στην Εθνική ομάδα (θεωρώ ότι επιτεύχθηκε)

Στα αγωνιστικά κυνηγούσαμε 3 νίκες, προέκυψε μία(με ήττα με καλάθι buzzerbeater με αντίπαλο την Δανία & η άλλη ήττα με την Αρμενία στην 1η αγωνιστική ,που όλα ήταν θολά)Η αλήθεια είναι ότι ήταν δύσκολος όμιλος, αλλά έκανα και εγώ "αστοχίες" (το λέω κόσμια)..."Ψάρι" στις εθνικές, πολλές φορές ενώ έβλεπα το πασιφανές, θεωρούσα ότι απέναντι μου είχα τους Φιλ Τζάκσον & Πόποβιτς του buzzerbeater (κάποιοι είναι οκ, άλλοι όμως όχι) έτσι είτε δεν ρίσκαρα, είτε πήρα λάθος αποφάσεις...

√ Ισχύει ότι το ρόστερ είχε κενά... αλλά δεν υπήρχε ο απαιτούμενος χρόνος,για να βρούμε εναλλακτικές (σε μία πολύ φτωχή δεξαμενή παικτών είναι η αλήθεια)
Σε συνδυασμό και με τις κάκιστες αγωνιστικές που είχαμε να διαχειριστούμε, το μείγμα ήταν εκρηκτικό!

√Στα της επόμενης ημέρας, έχουμε κλείσει φιλικά (ήδη έχουμε παίξει με το Μαυροβούνιο) , έτσι ώστε να πάρουμε κάποιες νίκες & το κυριότερο να χτίσουμε ψυχολογία!

Το επόμενο βήμα θα είναι η στελέχωση του νέου ρόστερ & η επικοινωνία - καθοδήγηση με τους ιδιοκτήτες των παικτών (ίσως θα πρέπει να γίνουμε λίγο πιο απαιτητικοί & να εστιάσουμε περισσότερο στις άμυνες)

Ευχαριστώ και δημόσια τους συνεργάτες μου(Σταύρο, Μιχάλη, Ιάσωνα), που με εκείνους δίπλα μου ,το ταξίδι με την Εθνική Κύπρου γίνεται πιο ενδιαφέρον!

√ Καλή Ανάσταση να έχουμε με υγεία & αγάπη!

“ Salvatores Dei ”
This Post:
00
285912.21 in reply to 285912.20
Date: 05/29/2023 05:25:23
Mandra Heat
III.13
Overall Posts Rated:
6868
Second Team:
Mandraikos bc
Σεζόν 61

Καλησπέρα Κύπρο! Η νέα σεζόν είναι γεγονός, όπως και η συμμετοχή της Κύπρου στο Τουρνουά της "παρηγοριάς" , όντας δεύτερη σεζόν στο τιμόνι της Ομάδας, σίγουρα έχω αναθεωρήσει ορισμένα πράγματα για το παιχνίδι, αλλά και έχω επιβεβαιώσει ότι η αγάπη για εκείνο είναι ότι πιο σημαντικό!

Στόχοι Οι φετινοί στόχοι είναι να έχουμε μία πιο ανταγωνιστική ομάδα & στους 8 επίσημους αγώνες να κάνουμε 4 νίκες (οτιδήποτε καλύτερο, εννοείται καλοπροαίρετο...)

Από εκεί και πέρα με το υπόλοιπο Team έχουμε ξεκινήσει επικοινωνία με τους προπονητές των εν ενεργεία διεθνών, αλλά και εκείνων που έχουν δυναμική για την Εθνική στο άμεσο μέλλον.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι υπάρχει διάθεση & επιθυμία για περαιτέρω εξέλιξη!

Να περνάτε όμορφα!


“ Salvatores Dei ”
This Post:
11
285912.22 in reply to 285912.21
Date: 06/27/2023 11:35:28
Mandra Heat
III.13
Overall Posts Rated:
6868
Second Team:
Mandraikos bc
Ένα ευχέλαιο γρήγορα...

Καλησπέρα Κύπρο!
Ο τίτλος νομίζω είναι ενδεικτικός την περιρρέουσας ατμόσφαιρας... από την περσινή χρονιά η ομάδα έχει ηττηθεί σε 6 αγώνες(3 επίσημα+ 3 φιλικά) με καλάθι buzzerbeater (ή έστω στο τελευταίο λεπτό) και αν θυμάμαι καλά στα 5, από τα 6 παιχνίδια είμασταν μπροστά!

Αυτό σίγουρα δεν δικαιολογεί τα πάντα, αλλά σίγουρα δεν μας κατατάσσει στις πιο τυχερές ομάδες....

Λάθη σαφώς και έγιναν (λχ η λάθος διαχείριση μου στον ενθουσιασμό στα περσινά φιλικά, όπου παίζαμε με σχεδόν μηδενικό) & η λανθασμένη αμυντική τακτική στο παιχνίδι με το Πουέρτο Ρίκο.

Από εκεί και πέρα, σαφώς και δεν έχουμε την υπερομάδα, αλλά πολλές φορές αισθανόμαστε στο team της εθνικής "μόνοι" & εξηγώ... Πολλοί από τους manager των παικτών, ενώ έχουν λάβει ένα προπονητικό πλάνο, κάνουν τα δικά τους σχέδια (άλλοτε έχει λογική, άλλοτε όχι)
Και από την άλλη υπάρχουν ομάδες που ενώ έχουν προπονήσιμους Κύπριους με πολύ καλή προοπτική δεν τους χρησιμοποιούν με αποτέλεσμα να χάνονται...

Ειλικρινά δεν ξέρω εάν θα διεκδικήσω και την νέα χρονιά την τιμή του εθνικού προπονητή (είναι ρευστή ακόμη η συνθήκη του χρόνου) , αλλά όλα αυτά τα γράφω ως παρακαταθήκη για το αύριο.

Αυτές τις δύο σεζόν έχω συνομιλήσει με αρκετά αξιόλογα άτομα & φυσικά γνώρισα καλύτερα δύο αξιόλογους ανθρώπους (τον Μιχάλη & τον Σταύρο,που πολλές φορές με ανέχονται στην ομαδική της Εθνικής ομάδας U21 Κύπρου)

Ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, αλλά η επικοινωνία είναι ένα από τα κλειδιά της επιτυχούς συνεργασίας.

Καλό καλοκαίρι σε όλους!
Fontakas 7.


“ Salvatores Dei ”
This Post:
22
285912.23 in reply to 285912.22
Date: 08/16/2023 11:42:53
Mandra Heat
III.13
Overall Posts Rated:
6868
Second Team:
Mandraikos bc
Ολοκλήρωση Σεζόν

✓Ένα φιλικό έμεινε για να ολοκληρωθεί και επίσημα η σεζόν, μία σεζόν με αυξομείωσεις -τόσο αγωνιστικές, όσο & ψυχολογικές - 5 παιχνίδια "χάθηκαν" με καλάθι buzzerbeater (τα 2 εκ των οποίων επίσημα...)

✓ Στα θετικά της σεζόν ήταν ότι καταφέραμε με τους φίλους του επιτελείου & τους ιδιοκτήτες προπονητές,να εξελίξουμε σημαντικά κάποιους παίκτες(ίσως 2, 3 από αυτούς τις επόμενες σεζόν να βρεθούν και στην μεγάλη Εθνική)

✓ Ένα ακόμη σημείο είναι ότι για την επερχόμενη σεζόν υπάρχει ένας κορμός 8 παικτών με φετινή παρουσία,που θα μπορέσουν να βελτιωθούν περαιτέρω, αλλά και να βοηθήσουν την ομάδα να ανέβει στην κατάταξη.

✓ Εάν θα είναι το τελευταίο μήνυμα που γράφω ως εθνικός προπονητής (αν και πρόθεση μου είναι να ζητήσω την ανανέωση της θητείας μου) , θέλω να ευχαριστήσω την κυπριακή κοινότητα για την εμπιστοσύνη που μου έδειξε.

Μπορεί η Κύπρος να πετύχει πολλά, αρκεί να το πιστέψει

Last edited by Fontakas 7 at 08/19/2023 05:37:11

“ Salvatores Dei ”
This Post:
00
285912.24 in reply to 285912.23
Date: 09/16/2023 17:10:16
Mandra Heat
III.13
Overall Posts Rated:
6868
Second Team:
Mandraikos bc
Σεζόν 62

Αρχικά (έστω με μία καθυστέρηση),θα ήθελα να ευχαριστήσω εκ νέου την κυπριακή κοινότητα του buzzerbeater για την ανανέωση της εμπιστοσύνης που μου έδειξε, θέλω να ξέρετε ότι πραγματικά με ευχαριστεί η ενασχόληση με την Εθνική ομάδα & στο μέτρο του δυνατού προσπαθώ μαζί με το επιτελείο (Σταύρο & Μιχάλη, Μιχάλη & Σταύρο) να κάνουμε το καλύτερο δυνατό.

✓ Μέχρι στιγμής στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα είμαστε στο 1-1 , έχοντας κάνει μία σημαντική νίκη απέναντι στην Νορβηγία, ακολουθεί το παιχνίδι με το Λουξεμβούργο, όπου με νίκη εξαργυρώνεται η προηγούμενη νίκη!

✓ Στο μέτρο του δυνατού,σας ζητώ να ασχολείστε όσο γίνεται με την Ομάδα της Κύπρου (μεγάλη & U21 ) , είτε με προπονήσει, είτε με συμμετοχή στο φόρουμ, είτε με μηνύματα προσωπικά!

Να περνάτε όμορφα, γιατί αξίζει.

“ Salvatores Dei ”
This Post:
00
285912.25 in reply to 285912.24
Date: 11/28/2023 01:48:59
Mandra Heat
III.13
Overall Posts Rated:
6868
Second Team:
Mandraikos bc
Ανασκόπηση σεζόν 62

Καλημέρα Κύπρο!

✓ Αν ήμουν υπερβολικός σαν χαρακτήρας,θα έλεγα ότι μιλάμε για μία τέλεια σεζόν , αντί αυτού θα πω ότι έκλεισε με θετικό πρόσημο 9-4 νίκες/ήττες (επίσημα & φιλικά παιχνίδια)

✓ Η Ομάδα πλέον είναι στο νούμερο 50 της παγκόσμιας κατάταξης & υπάρχουν ανοδικές τάσεις...

✓ Για την σεζόν 63 πριν γίνουν τα update έχουμε 10 παίκτες 19 & 20 χρονών, στοιχείο που μας κάνει αισιόδοξους και για το αύριο (ειδικά η φουρνιά των τωρινών 19χρονων είναι φουρνιά που ίσως διεκδικήσει κάτι πολύ καλό)

✓ Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Μιχάλη & τον Σταύρο που με βοήθησαν και αυτή την σεζόν, δεν κάνει την εθνική ο προπονητής, αλλά οι παίκτες και το επιτελείο . Ειδική αναφορά φυσικά και στους ιδιοκτήτες των παικτών που ειλικρινά συνεργάστηκαν με τον καλύτερο τρόπο σε θέμα προπόνησης & αγωνιστικών καταστάσεων.

Εμπιστοσύνη στην Κύπρο & προπόνηση...

“ Salvatores Dei ”
This Post:
00
285912.26 in reply to 285912.25
Date: 12/13/2023 05:04:58
Mandra Heat
III.13
Overall Posts Rated:
6868
Second Team:
Mandraikos bc
Στο νούμερο 47 της παγκόσμιας κατάταξης η Κύπρος

Μπορεί να φαντάζει λίγο, αλλά αν σκεφτεί κάποιος ότι την σεζόν 60 που αναλάβαμε ήταν στο νούμερο 67 & την σεζόν 59 στον αριθμό 80!! , μόνο λίγο δεν είναι!

✓ Ένα άλλο στοιχείο ελπιδοφόρο είναι ότι σε αυτές τις σεζόν που βρίσκομαι στην Εθνική Κύπρου έχουν ανέβει 4 παίκτες στην μεγάλη Εθνική (Βαρβάτος,Φελέκος, Τεγόπουλος & Βιολάρης) πράγμα που δείχνει ότι μπορούν να συνδυαστούν οι δύο εθνικές ομάδες με σωστή προπόνηση!

Καλές γιορτές με αγάπη

“ Salvatores Dei ”