BuzzerBeater Forums

Pomoc - Polski > Liga a puchar

Liga a puchar

Set priority
Show messages by
This Post:
00
223513.1
Date: 08/13/2012 05:17:07
Overall Posts Rated:
7070
Zastanawiam się od jakiegoś czasu jaki sens ma dla drużyn z niższych lig granie w pucharze. Pewnie się mylę i okaże się że czegoś nie doczytałem, ale wydaje mi się, że to tylko strata cennych minut na ligę. Nie lepiej jest skupić się na lidze jeśli jest jakaś szansa na awans i puchar olać sikiem prostym? Z pucharu zarabiamy co nieco pieniędzy ale może nas to kosztować przegranie meczu, który zaważy na dostaniu się do PO, lub zajęciu pierwszego miejsca.


I teraz druga część pytania - Mam całkiem spore szanse na awans do III ligi. Zakładając że tam szans już nie będę miał jaki jest sens walki w pucharze dla mnie? A jaki byłby gdybym szansę na awans miał?

This Post:
00
223513.2 in reply to 223513.1
Date: 08/13/2012 05:50:45
Overall Posts Rated:
137137
Wszystko rozbija się o priorytety. Jeśli jesteś bardzo mocny w lidze i radzisz sobie, to walka w PP jest przyjemnością.
Jeśli cały czas masz nóż na gardle, to nie chcesz ryzykować i w PP grasz jak w sparingu.

Moim zdaniem gra w Pucharze ma dwa bardzo duże atuty.
1) Możliwość zarobienia kasy
2) Nabijanie enta

Wady:
1) Możesz stracić HCA na całe PO
2) Możesz trafić do strefy spadkowej

W poprzednim sezonie grałem w barażach. Uważam jednak, że PP pomógł mi w walce o 5 miejsce i nękaniu ligowych przeciwników.

This Post:
00
223513.3 in reply to 223513.1
Date: 08/13/2012 08:03:11
Overall Posts Rated:
270270
Moim zdaniem walka w PP jest nawet bardziej korzystna dla zespołów z niższych lig niż z wyższych. Z prostego powodu: 50k za wygraną to większy zastrzyk finansowy dla drużyny z 4 ligi niż z 2. W 2 lidze to najczęściej nie wystarczy na pensje dla jednego zawodnika z pierwszej piątki (lub góra dla jednego) a w 4 lidze podejrzewam że wystarczy na pensje przynajmniej dla 2 zawodników.
Czy lepiej jest się skupić na lidze czy na PP to zależy od twoich priorytetów. Jeśli chcesz wyciągnąć 22-0 i liczyć że nawet jeśli nie wygrasz finału to wejdziesz z czyszczenia botów, to może i lepiej odpuścić totalnie PP, ale jeśli masz w lidze jakiegoś murowanego faworyta, któremu i tak wiesz że nie podskoczysz to odpuszczenie 1 czy 2 meczów w sezonie na korzyść PP może ci wyjść na plus (finansowo plus masz 3 mecz do nabijania enta). Dodatkowo za zarobione dodatkowo pieniądze może pod koniec sezonu będziesz w stanie dokupić gracza który pozwoli ci pokonać największego konkurenta do awansu :)

A co do drugiej części pytania: to jeśli po awansie stwierdzisz że nie masz szans się utrzymać to najlepiej jest wtedy walczyć w PP. Robisz tani skład który jest w stanie powalczyć tylko w jednym meczu w tygodniu (na puchar). Mecze w lidze odpuszczasz i nabijasz enta (dodatkowo poprawiasz swoją pozycję w drafcie :] ) w PP grasz normalem aby, Cię ktoś z niższej ligi nie zaskoczył CT, kasa za bilety ligowe i tak wpływa bo jesteś beniaminkiem, a dodatkowo masz jeszcze ekstra kasę za puchar.

Jeśli natomiast widzisz szanse utrzymania to polecam odpuścić puchar i grać trzecim składem bo na koniec sezonu o tym czy zostajesz czy spadasz może zadecydować nie tylko liczba zwycięstw ale nawet małe punkty.

This Post:
00
223513.4 in reply to 223513.3
Date: 08/13/2012 14:54:04
Overall Posts Rated:
7070
A zakładając że jestem w stanie dostać się do PO, lecz tam większych (nie mówię żadnych) szans na awans nie mam? Chyba całkiem opłacalne zakładając, że utrzymuje się na bezpiecznej pozycji (4-5).

This Post:
00
223513.5 in reply to 223513.4
Date: 08/14/2012 06:27:16
Overall Posts Rated:
270270
Generalnie jestem zwolennikiem teorii że 5 miejsce jest lepsze od 4. Rzadko kiedy drużyna z 4 miejsca ma szanse wygrać na wyjeździe z liderem konfy. W większości przypadków sytuacja jest taka, że gra się jeden dodatkowy mecz w tygodniu, za którą dostaje się 1/3 kasy, a trzeba zapłacić pensje zawodnikom. Zazwyczaj jest to nie opłacalne finansowo. Jedyny plus to dodatkowy slot na trening w tygodniu. Ale ten plus można sobie zrekompensować wrzucając trening ogólny lub 1 on 1 lub zbióry.

No ale to tylko moja opinia :)

This Post:
00
223513.6 in reply to 223513.5
Date: 08/14/2012 13:14:28
Overall Posts Rated:
7070
Absolutnie się zgadzam, że 5. jest lepsze od 4. Od 3. w wielu przypadkach również. Po prostu chciałem się dowiedzieć czy robię duży błąd olewając do tej pory puchar. :) W miarę tego jak wyżej wychodzę powinienem też zdobywać więcej wiedzy, tak więc pytam o to i o tamto. :)

This Post:
00
223513.7 in reply to 223513.1
Date: 08/14/2012 13:40:42
Overall Posts Rated:
12061206
Zawsze jest sens wygrywać sobie mecz w pucharze. Chociażby jak ktoś trafia na bota to przecież głupotą byłoby oddać walkowera. Wygrywając mecz w pucharze zyskujesz:
- 50k (w początkowych rundach)
- możliwość zagrania kolejnego TIE w przyszły czwartek i podbicia enta na ligę.
- lepszy nastrój kibiców (zarabiasz więcej na gadżetach i biletach).
W wielu sytuacjach można połączyć w danym tygodniu PP z graniem w lidze bez żadnych kosztów. Bo np. możesz mieć mecz z botem albo słabeuszem w lidze, więc pokonasz go rezerwami. Ewentualnie masz w lidze murowanego faworyta, z którym nie masz szans przegrać. Czasem jesteś w stanie powalczyć w PP ponosząc niewielkie koszty. Pozostaje tylko kwestia, żeby odpowiednio kolejne tygodnie rozgrywać i wyciskać z nich jak najwięcej.

Last edited by B.B.King at 08/14/2012 13:41:50

This Post:
00
223513.8 in reply to 223513.7
Date: 08/15/2012 04:17:09
Overall Posts Rated:
7070
Czyli jeszcze dużo pracy przede mną. A myślałem że mniej więcej wiem jak się gra. :) Na razie niestety zapeszyłem i pierwszy mecz ze spadkowiczem z 3. ligi przegrałem.