BuzzerBeater Forums

BB România > Stiri Buzzerbeater

Stiri Buzzerbeater

Set priority
Show messages by
From: Otis
This Post:
00
309187.1
Date: 04/26/2021 14:55:41
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
salutare tuturor

dat fiind ca jocul trece printre transformari semnficative in perioada aceasta, propun sa facem un thread dedicat analizei acestor noi anunturi. preponderent prin prisma "economiei BB RO" si a celor 2 nationale.

astazi s-a publicat o noua stire menita spre reformarea utopia


Welcome to the mid-way point of season 53!
We appreciate the feedback, messages, forum posts and encouragement that we have received. We love your ideas and your enthusiasm toward the future of BuzzerBeater.

We are excited to announce some changes:

1. New Utopia draftees will now have dual citizenship. Utopia players' first nationality will be randomly assigned from each of the countries in BuzzerBeater. The number of draftees from each country is random and varies season by season. Utopia draftees will also be from Utopia and have the same impact on merchandise, etc. as Utopia players previously. These players will have both flags.

2. We are increasing the number of fired players that will go to the transfer list. (We adjusted the salary and skill point requirements to have more players qualify)

3. As a New supporter feature, Supporters will now have protection from the 6 Week Inactivity Rule: Preventing their team from going 'Bot.'

4. (Saving the best for last) Starting next season all BuzzerBeater teams will be taking part in a new series of worldwide tournaments! These games will take place on Wednesdays and they will not count toward training minutes. We are still working out the details and will announce more in the future.

Good luck to your team in the second half of the season!

From: Otis

To: Otis
This Post:
00
309187.2 in reply to 309187.1
Date: 04/26/2021 14:57:35
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
in concret, pe termen scurt, va incurajez sa bagati bani in draft. ca selectioneri va fi foarte greu sa cautam romani in utopia fiindca din cum e wordingul mia sus intr un draft pot trage un senegalez mexican si norvegian....fiind random.

dar desi asta presupune mai mult efort pt selectioneri, acesta paote fi un loz in plic favorabil ca fermele sa mai traga ceva bun din cand in cand. astfel, va sfatuiesc sa bagati minimul de 2 bile pe sapt.

astept si alte sugestii sau interpretari.

From: Jimmy Jump

To: Otis
This Post:
22
309187.3 in reply to 309187.1
Date: 04/27/2021 02:13:49
BC Vikings Reborn
RBBA
Overall Posts Rated:
3636
Second Team:
BC Vikings Reborn II
E un semn bun că lucrurile încep să se miște într-un sens pozitiv, o idee frumoasă.
Cu privire la investiția în draft la nivelul echipei din Utopia, singurul impact pozitiv pentru naționalele noastre ar putea fi reprezentat de faptul că poți crea un venit suplimentar prin extragerea unui MVP/HoF care poate fi de interes pentru un user din țara sa.
Având în vedere numărul echipelor la nivelul Utopia, cred că sunt șanse mici ca un jucător român să fie extras de un user de-ai noștri, iar investiția în draft nu va crește în niciun fel posibilitatea aceasta și nici aceea de a extrage jucători români mai buni.

Consider că cea mai importantă activitate care va trebui organizată va fi scoutingul. Numărul cosiderabil de echipe, fără ajutorul NTSO, vA constitui o adevărată muncă.
Propun construirea unei echipe de scouting strict pentru echipele din Utopia, cu responsabilități pe divizii, care să vină în ajutorul selecționerilor.

Last edited by Jimmy Jump at 04/27/2021 02:15:36

From: Sheva

To: Otis
This Post:
00
309187.4 in reply to 309187.2
Date: 04/27/2021 02:59:07
Cimentul Fieni
III.1
Overall Posts Rated:
33
Salut!
Din punctul meu de vedere e o tampenie. Cred ca era mult mai atractiva partea de Utopia (financiar vorbesc pentru dezvoltatorul jocului si implicit pentru noi astia pasionati de joc) daca draftul presupunea extragerea de jucatori care sa aiba nationalitatea userului. Concret, daca m-am declarat user roman, atunci sa extrag numai jucatori romani.

From: Otis

This Post:
00
309187.5 in reply to 309187.3
Date: 04/27/2021 03:00:27
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
De acord. Sansa ca un roman sa traga un utopian cu cetatenie romana e extraordinar de mica fiidnca suntem putini, dar utopia e plina garla de useri rezonabili care sunt competitivi si cauta sa fructifice draftul. Deci ma astept la o abundenta de jucatori chit ca nu ii scoutam.

Problema nr 1 la noi e ca un numar covarsitor de useri nu inteleg ce inseamna potential, cat valoreaza dau ca pur si simplu sunt de dat. Repet. Nu vorbim de preferinte ci pur si simplu nu stiu. In uyopia nu e cazul.


Partea cu draftul in utopia pt fermele romana e ca sansele de a trage.ceva bun au crescut. Tragi un jucstor de micronatiuni, chit ca e un mvp din luxemburg, aia au valoare mqi mare decat hof din alte tari.


Singurii pierzatori reali sunt cei care drafteqza la club im tarile proprii.
Noi suntem 50 50. Pe de o parte avem o retentie bunq de hof draft de draft. N avem echipe pt cati juc noi mqi vin...si asta doar va reduce presiunea financiara.

Deci, sintetizand, de hof de 18 si 19 trasi in d1 di d2 nu mi fac griji.
Dar de superstars sau mvp trasi in d3 sau d4 imi pun pb pt u21.

Ntso nu functioneaza momentan dar pw forumul exvlusiv nt s a discutat de incorporarea sa in joc.

Altfel scoutarea unei ligu, de pe pc, cu ceva tehnica iq cam 5 min.
D 1 2 3 sumt in total 25. D4 sunt 48...acolo e mai nasol.

De fscut facem asta oricum, dar intr adevar, daca se fasesc voluntari e bine venit.
Ce ne trebuie nu e gasirea juc ci contactarea userilor. Csre nu merge nici cu email generic daca vb de hof...acolo e marea risipa de timp

This Post:
00
309187.6 in reply to 309187.4
Date: 04/27/2021 04:09:44
BC Vikings Reborn
RBBA
Overall Posts Rated:
3636
Second Team:
BC Vikings Reborn II
Motivul lor este unul foarte clar. Ei și-au dorit să ofere șanse suplimentare țărilor mai mici de aavea un pool mai bogat și de a oferi șansa de a micșora diferența dintre țările cu useri mulți și cele cu useri mai puțini. Prin decizia asta, au încurajat și investiția în draftul Utopia, pentru că până acum nu era majoră, din cauza faptului că, jucătorii Utopia erau mai puțin căutați și suma lor de transfer era mai mică deât a celorlalți jucători echivalenți din punct de vedere valoric, dar care dețineau o cetățenie.
Dacă procedau cu spui tu, produceau fix un efect invers, în condițiile în care e clar că, spre exemplu, Franța are mai mulți useri Supporter decât Moldova.

Întotdeauna s-au luat decizii prin care, banii nu influențează performanța din cadrul jocului, cum a fost și stabilirea abonamentelor Supporter în funcție de veniturile medii din țările respective (O mișcare foarte inteligentă din punctul meu de vedere).
Cu toate aspectele pozitive și negative ale BB, pe latura aceasta au respectul meu.

From: Otis

This Post:
00
309187.8 in reply to 309187.6
Date: 04/27/2021 05:56:38
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
Am scris vreo 7 chestii mai sus. La ce anume te referi cand zici "Dacă procedau cu spui tu, produceau fix un efect invers, "

Qsa vum ainremarcat ca utopienii se dau mai ieftin, dar n ai remarcat ca daca antrenezi la utopia jucatori non-nt de nationalitati cu user bqse mqi mare, iei mqi multi bani decar daca antrenezi nationalitati mqi mic.

In finql toata lumea q inteles ca e bine sq qi lot plin de nationalitatea ta indiferent de divizie. Dacq ai dubii ca sunt useri utopia care n antreneaza nici u21 nici nt dar baga random antrenament in ce au gasit pw tl, intreaba selectionerii sa vezi ce ti zic.

La noi a durat aproape 5 sezoane ca fermele sa antreneze doar romani si inca ne confruntam cu i caparqnarea qsta bazara pe nimic

From: Jimmy Jump

To: Otis
This Post:
00
309187.9 in reply to 309187.8
Date: 04/27/2021 06:33:59
BC Vikings Reborn
RBBA
Overall Posts Rated:
3636
Second Team:
BC Vikings Reborn II
Reply-ul meu a fost pentru colegul nostru, Sheva, în care am încercat să-i transmit părerea mea referitoare la cum au gândit cei din BB când au decis ca cetățenia să fie random.
Cu privire la aspectele prezentate de tine, urma să revin cu un mesaj mai în detaliu pe fiecare aspect când aveam puțin timp, dar le-am înțeles pe deplin și sunt de acord. Un aspect la care nu m-am gândit a fost faptul că e posibil să avem mai mulți jucători de antrenat, dar să nu mai aibă cine să îi antreneze din comunitatea noastră.
De asemenea, îmi exprim și eu public disponibilitatea de a ajuta în orice activitate necesară naționalelor, fie ea activitate de scounting, asigurare corespondență cu useri străini sau orice altceva prin care pot fi de folos.

Last edited by Jimmy Jump at 04/27/2021 06:36:30

From: Otis

This Post:
00
309187.10 in reply to 309187.9
Date: 04/27/2021 11:46:17
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
scuze. n-am remarcat.
aici iti dau dreptate. daca era vorba sa dubleze draftul din tara de origine genera un dezechilibru si mai mare.

@sheva. nuanta nu e atat draftul cu dubla cetatenie cat faptul ca daca antreneziun jucator cu dubla cetatenie vei avea si beneficii la club.

pentru noi ca tara mai mica, ca sa nu mai zic de antiuni cu sub 15 useri, e un mare castig.

@jimmyjump ajutor pe partea de corespondenta e foarte util din perspectiva mea ca selecitoner. fiecare minut pe care il pot aloca analizand sau conecntradu ma tehnico tactic este un castig, in special in conditiile in care comunicarea ea mai mult timp, poate uneori fara rezultat. si vorbind cu userii poti sa ii convingi sa antreneze. avem 3-4 exemple recente si asta ne-a ridicat tare mult. plus ca acum avem ambitii la u21. salut interesul tau

This Post:
00
309187.11 in reply to 309187.6
Date: 04/28/2021 09:51:00
Cimentul Fieni
III.1
Overall Posts Rated:
33
Cred ca se putea echilibra balanta si din calitatea jucatorilor extrasi - raportat la numarul de useri dintr-o tara. Adica: frecventa mai mare la jucatori valorosi pentru comunitatile cu useri putini, si o frecventa mai redusa pentru comunitatile cu useri multi.