BuzzerBeater Forums

BB Hellas > Διδακτικά παιχνίδια

Διδακτικά παιχνίδια

Set priority
Show messages by
This Post:
00
198026.15 in reply to 198026.14
Date: 10/08/2011 18:26:47
Overall Posts Rated:
11571157
στη συγκεκριμενη περιπτωση μπορει να ισχυει αυτο αλλα στην περιπτωση που ο αντιπαλος δεν εχει καλο flow στην επιθεση του;;;...αν ας πουμε καποιος παιξει σε μενα F.C.P και εγω δεν εχω καλες πασες δεν ειναι προτιμοτερο να παω σε καποιο γρηγορο συστημα;;;


Ναι κατάλαβα τι λες! Εγώ ήθελα να δείξω ότι η F.C.P μπορεί να είναι καλή άμυνα ακόμη και εναντίον ομάδων με καλή κυκλοφορία (υπό όρους πάντα).

Δηλαδή ότι η F.C.P μπορεί να κερδίσει μόνω λόγω κούρασης και όχι ντε και καλά από τα λάθη:)

Αλλά να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς με ακρίβεια δεν το έχω! Ίσως κάποιο πιο έμπειρο παιδί να μπορούσε να βοηθήσει.

κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω...πως καταλαβαινεις αν ο αντιπαλος εχει καλες αντοχες ή οχι;;;


Κάθεσαι και παρατηρεις σε προηγούμενα παιχνίδια παίχτες που χωρίς να έχουν φάουλ γίνονται νωρίτερα αλλαγή από τους συμπαίχτες τους.

Δεν είναι απόλυτα σωστό αλλά είναι μια καλή ένδειξη, αρκεί να έχει βασική πεντάδα τους καλούς του παίχτες.

Last edited by GM-sarithin at 10/08/2011 18:33:44

Ο Marinάκης χτυπάει πάντα δυο φορές
This Post:
00
198026.16 in reply to 198026.15
Date: 10/08/2011 18:44:26
Overall Posts Rated:
150150
ευχαριστω για την απαντηση...το θεμα ειναι οτι η αμυνα αυτη, αν και δεν ειναι αχρηστη περιεχει αρκετο ρισκο...καλο θα ηταν να προτιμηθει εναντια σε καλυτερες ή πολυ χειροτερες ομαδες...δεν νομιζω πως θα ρισκαρα στο πρωταθλημα να χρησιμοποιησω αυτη την αμυνα σε ενα ντερμπι που πιθανως να κρινει πολλα...

This Post:
00
198026.17 in reply to 198026.16
Date: 10/08/2011 18:50:25
Overall Posts Rated:
11571157
Ναι αλλά από την άλλη μπορεί κανείς να κερδίζει με στυλ:)

Πέρα από την πλάκα το μεγάλο ρίσκο της F.C.P είναι ότι η σωστή της λειτουργεία μας είναι άγνωστη!

Κάτι ανάλογο πιστεύουν αρκετά έξω για το Princeton απλά επειδή δεν το ξέρουν καλά.

Μην ξεχνάς ότι οι συνδρομητές έχουμε την απίστευτη πολυτέλεια να παίζουμε αγώνες ιδιωτικού πρωταθλήματος και να βάζουμε ´φαντασία´ στις τακτικές χωρίς ρίσκο:)

Last edited by GM-sarithin at 10/08/2011 18:50:59

Ο Marinάκης χτυπάει πάντα δυο φορές
This Post:
00
198026.18 in reply to 198026.17
Date: 10/09/2011 04:19:40
Overall Posts Rated:
11571157
στη συγκεκριμενη περιπτωση μπορει να ισχυει αυτο αλλα στην περιπτωση που ο αντιπαλος δεν εχει καλο flow στην επιθεση του;;;...αν ας πουμε καποιος παιξει σε μενα F.C.P και εγω δεν εχω καλες πασες δεν ειναι προτιμοτερο να παω σε καποιο γρηγορο συστημα;;;


Κάθισα και σκέφθηκα αρκετά σοβαρά την προηγούμενή σου ερώτηση και έχω μια (σχετικά αμφιλεγόμενη απάντηση).

Αυτό που λες είναι ότι έστω έχουμε μία ομάδα με κακή κυκλοφορία.

Ας υποθέσουμε ότι αυτή η ομάδα είναι δυνατή εξωτερικά στην αρχή. Η αντίπαλη ομάδα είναι λογικό να πάει σε μία ζώνη 3-2. Η ζώνη αυτή μπλοκάρει σχετικά τα εξωτερικά συστήματα και δεν θα ανησυχούσες πολύ για τυχόν εσωτερικό παιχνίδι λόγω έλλειψης ροής όπως είπαμε.

Ας υποθέσουμε τώρα ότι η ομάδα είναι δυνατή εσωτερικά . Για διαφορετικούς λόγους και το MtM και η ζώνη 2-3 αλλά και η ζώνη 3-2 είναι πιθανές επιλογές (πάλι πατώντας στην χαμηλή ροή).

Κάτι ανάλογο ισχύει και για τα ουδέτερα συστήματα.

Που το πάω λοιπόν;

Η γνώμη μου είναι ότι ο συλλογισμός που μόλις ανέπτυξα είχε βγάλει στην ´σύνταξη´ την F.C.P!
Αυτό γιατί η F.C.P παιζόταν αποκλειστικά εναντίον ομάδων με κακή κυκλοφορία, η φιλοδοξία ήταν να κερδίσουμε προκαλώντας λάθη.

Όμως βλέπουμε ότι οι πιο ´normal' άμυνες θα ήταν δόκιμες επιλογές και σίγουρα πιο χαμηλού ρίσκου!

Όμως πιστεύω ότι το ´κοντό´ ρόστερ είναι ένας σημαντικότατος παράγοντας. Δηλαδή πρέπει να κοιτάμε την εφαρμογή αυτής της άμυνα σε σχέση με τις αντοχές και τους πάγκους των ομάδων σε μεγάλο βαθμό.

Αυτό κυρίως γιατί στο υψηλό επίπεδο έχει αυξηθεί ο αριθμός των ομάδων με ´κοντό´ ρόστερ και έχει μειωθεί ο αριθμός με κακή κυκλοφορία.


Last edited by GM-sarithin at 10/09/2011 04:21:14

Ο Marinάκης χτυπάει πάντα δυο φορές
This Post:
00
198026.19 in reply to 198026.18
Date: 10/09/2011 05:16:54
Overall Posts Rated:
150150
καταλαβαινω τι εννοεις...δηλαδη σε μια ομαδα που εχει μονο μια δυνατη 5αδα και απο εκει και περα το χαος θα συμφερε να την αντιμετωπισει καποιος με F.C.P;;;
ανεξαρτητα απο το αν κυκλοφορει τη μπαλα καλα ή οχι...βεβαια αν εχει και προβλημα κυκλοφοριας ενας λογος παραπανω να δοκιμασεις μια τετοια αμυνα..αν επαιζα ιδιωτικο πρωταθλημα σιγουρα θα εκανα καποιες δοκιμες αλλα δεν εχω πρεξη να ρισκαρω στα play out που θα παιξω συντομα...:)
τωρα κατι αλλο...με την F.C.P η ομαδα σου πιεζει σε ολο το γηπεδο και συνεπως η κουραση στους παιχτες ειναι μεγαλυτερη..αυτο δε σημαινει οτι υπαρχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες τραυματισμου;;

This Post:
00
198026.20 in reply to 198026.19
Date: 10/09/2011 05:24:55
Overall Posts Rated:
11571157
καταλαβαινω τι εννοεις...δηλαδη σε μια ομαδα που εχει μονο μια δυνατη 5αδα και απο εκει και περα το χαος θα συμφερε να την αντιμετωπισει καποιος με F.C.P;;;


Αρκεί βέβαια να αντέχει και η δική μας ομάδα τον υψηλό ρυθμό, δηλαδή να έχει καλές αντοχές και βάθος.

Από εκεί και πέρα όσο πιο κακή κυκλοφορία έχει ο αντίπαλος και καλή εξωτερική άμυνα εμείς ακόμη καλύτερα.

Να μην ξεχνάμε όμως ότι η F.C.P είναι μια άμυνα ´αχαρτογράφητη´ άρα και μεγάλου ρίσκου.

τωρα κατι αλλο...με την F.C.P η ομαδα σου πιεζει σε ολο το γηπεδο και συνεπως η κουραση στους παιχτες ειναι μεγαλυτερη..αυτο δε σημαινει οτι υπαρχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες τραυματισμου;;


Δεν έχω εγώ προσωπικά κάποια τέτοια ένδειξη. Έχω την εντύπωση ότι οι τραυματισμοί συνδέονται με σταθερή πιθανότητα με τα φάουλ που γίνονται (με μια αύξηση όταν το φάουλ είναι σκληρό)

Δηλαδή θα υπάρχει μια ελάχιστη αύξηση της πιθανότητας τραυματισμού επειδή λόγω του ρυθμού θα γίνουν παραπάνω επιθέσεις και κατά συνέπεια και φάουλ.

Δεν παίρνω και όρκο όμως ότι είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα:)

Ο Marinάκης χτυπάει πάντα δυο φορές
This Post:
22
198026.21 in reply to 198026.1
Date: 10/09/2011 14:04:34
Overall Posts Rated:
5050
Πολύ καλή η πρωτοβουλία σου! Είδικά για εμάς τους νέους χρήστες που θα μας βοηθήσει πάρα πολύ!

This Post:
55
198026.22 in reply to 198026.21
Date: 10/14/2011 18:33:22
Overall Posts Rated:
11571157
Και το Patient έχει ψυχή

Το patient είναι ένα ουδέτερης επικέντρωσης και αργού ρυθμού σύστημα.

Στους εμπειρότερους managers είναι ήδη γνωστό ότι το patient έχει την τάση πυκνά-συχνά (όχι πάντα) να ´φορτώνει´ τις επιθέσεις σε έναν παίχτη.

Η επίθεση αυτή προσπαθεί να δώσει την προσπάθεια στον παίχτη (ανεξαρτήτου θέσης) που αποτελεί για τον αντίπαλο την μεγαλύτερη (σχεδόν πάντα) εξωτερική απειλή.

Ας δούμε κάποια ´κολπάκια´ του Patient ώστε να καταλάβουμε το σύστημα αυτό καλύτερα.

α) Το τύπου ´Νίκος Γκάλης´ patient.

Οι πιο μεγάλοι σε ηλικία θα θυμάστε φυσικά τον τεράστιο Νικ να παίρνει την μπάλα σαν P.G και να φτάνει ο ίδιος μέχρι και την ολοκλήρωση της επίθεσης. Ένα τέτοιο είδος παιχνιδιού μπορεί εύκολα να παραχθεί από το patient.

π.χ (33235029)

Εδώ βλέπουμε ότι οι Kenseis Tenseis έχουν το πιο δυνατό match up τους (99.0) στην θέση του P.G και αυτός ´μονοπώλησε´ τις επιθέσεις παίρνοντας 47 από τις 79 της ομάδας του.

Άρα εάν έχουμε έναν P.G καλό σουτέρ, με driving και stamina ή αντιμετωπίζουμε κακό αμυντικό του αντιπάλου στον ´άσσο´ μπορούμε να πάμε σε αυτήν την απλή αλλά αρκετά πρακτική έκδοση του patient.

β) Patient, ο βασιλιάς των flip!

Όπως είπα και στην αρχή το patient θα ψάξει να βρει το καλύτερο εξωτερικό πλεονέκτημα. Έτσι πολλοί managers επιλέγουν κάποιες φορές να βάλουν τον S.G τους στην επίθεση να παίξει σε άλλη θέση πχ. 4 και φυσικά να το γυρίσουν στην κανονική του θέση στην άμυνα.

Για να μεγιστοποιηθεί το αποτέλεσμα επιλέγουν να βάλουν τον S.G σε θέση 3 εάν η αντίπαλη ομάδα έχει ´βαρύ´ 3άρι.

Αυτό δεν είναι όμως δεσμευτικό. Υπάρχουν θαυμάσια παραδείγματα όπου το flip έγινε σε θέση 4 ή ακόμη και 5.

π.χ (38996713)

Βλέπουμε τον Hostivar να βάζει το S.G του V.Uhrovic σε θέση 4. Με τον τρόπο αυτό παρήγαγε ένα πολύ δυνατό match up (114.8) που έδωσε στον Uhrovic 39 επιθέσεις!

Το ´κόλπο´ έπιασε εναντίον του πολύ ισχυρού FC Tenakha σε αγώνα του Β3,....και δεν είναι η μοναδική φορά φέτος που το έχει κάνει με επιτυχία:)

π.χ (35680379)

Εδώ απλά το τρικάκι του ´τεχνικού´ match up έγινε από S.G πάλι (Ondrej Podolinský) σε θέση 5.

γ) Μία ´κακή´ περίπτωση που θέλει προσοχή!

Κοιτάξτε με πολύ προσοχή αυτό το παιχνίδι (35546266)

Εδώ ο S.G μου Vicente με match up μόλις (89.2) πήρε 45 επιθέσεις την ώρα που υπήρχαν δύο απίστευτα καλύτερα match up στις θέσεις 4 και 5!

Αυτό που συνέβη είναι απλό αλλά και εξαιρετικά επικίνδυνο συνάμα!

Ας φανταστούμε ότι έχει την μπάλα ο Vicente την μπάλα σε θέση 2.
Έχει την επιλογή να σουτάρει, να πάει σε drive ή να κυκλοφορήσει την μπάλα.
Όμως από τους αμιγώς περιφερειακούς παίχτες έχει το καλύτερο match up.
Οι παίχτες στο 4 και 5 έχουν άριστα match up αλλά είναι εσωτερικού τύπου.

Άρα θα προσπαθήσει να κυκλοφορήσει λίγο την μπάλα (5 assist), αλλά κυρίως θα απειλήσει αυτός το καλάθι (με σουτ και drive). Αυτή την εντολή, να ψάξει το καλύτερο εξωτερικό match up, του έδωσα όταν επέλεγα patient!!!

Δεν θέλω να σας κουράσω και με άλλα παραδείγματα οπότε θα αναφέρω μια μεγάλη παγίδα του patient.

Όποιος παίχτης βρεθεί με την μπάλα στα χέρια του και ή από έλλειψη εμπειρίας ή από αδυναμία να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα θεωρήσει ότι έχει το καλύτερο εξωτερικό match up, απλά θα ´πάρει´ την επίθεση!

Είναι αρκετά σύνηθες σε patient να έχουμε έναν S.G με match up π.χ 95 και έναν S.F με match up π.χ 102 και όμως ο S.G να παίρνει την συντριπτική πλειοψηφία των επιθέσεων.

Άρα το patient είναι αρκετά απαιτητικό σε ´ροή επίθεσης´.
Εδώ ένα καλό και ´καθαρόαιμο´ P.G πάντα βοηθάει:)

Επιπρόσθετα πρέπει να μην ´μπερδεύουμε´ τους ρόλους των παιχτών μας.

Εάν επιλέξουμε 1 το πολύ 2 παίχτες που θα ´πάρουν´ τις επιθέσεις πρέπει οι υπόλοιποι να μπορούν να τους τροφοδοτήσουν όσο πιο καλά γίνεται και στο μέτρο του δυνατού να μην ´νιώσουν´ ότι απειλούν οι ίδιοι!


Last edited by GM-sarithin at 10/14/2011 19:47:00

Ο Marinάκης χτυπάει πάντα δυο φορές
This Post:
11
198026.23 in reply to 198026.22
Date: 10/14/2011 20:30:28
Overall Posts Rated:
150150
παρε ενα μπαλακι απο μενα...νομιζω δεν υπαρχει στο ελληνικο φορουμ αναλυση αυτης της τακτικης...ειναι μεγαλο ρισκο ομως..κατα τη γνωμη μου καλο θα ηταν να παιρνει μια ομαδα τετοιες επιλογες ΜΟΝΟ αν εχει λιγες πιθανοτητες να κερδισει το ματς...δεν εχει νοημα να ρισκαρεις ετσι με μια ισοδυναμη ομαδα...

γιατι το λεω αυτο;;γιατι σχεδον ολοι μας θελουμε να εχουμε ενα παιχτη που βαζει 60-70 ποντους σε ενα ματς...προσοχη ομως..το καλο της ομαδας ειναι πανω απο το καλο του ενος παιχτη...ας βαλει 100 ποντους αν χασεις δεν καταφερες κατι...
αυτο το λεω γιατι πολλοι νεοι χρηστες ισως διαβαζοντας αυτα που γραφονται εδω αμεσως επιλεξουν την υπομονετικη μονο και μονο για να δουν ενα παιχτη τους να σκοραρει πολλους ποντους...

π.χ (35680379)

Εδώ απλά το τρικάκι του ´τεχνικού´ match up έγινε από S.G πάλι (Ondrej Podolinský) σε θέση 5.


απο τα αγαπημενα μου παραδειγματα απεναντι σε υπομονετικη....

να αλλο ενα εδω...(35680379)
και ποιος δε θα ηθελε να κερδισει ετσι!!!ο "ψευτικος" σεντερ που στην πραγματικοτητα ειναι γκαρντ σκοραρει 72 ποντους με τρομακτικα ποσοστα και απλα αφηνει την αντιπαλη ομαδα ανημπορη να αντιδρασει...:)

ακομα θα ηθελα να προσθεσω μερικα ακομα πραγματα για την υπομονετικη...
στην υπομονετικη βρισκουμε το καλυτερο εξωτερικο μις ματς(μπορει να ειναι και 2) και απλα απο εκει και περα αν μπορουμε να περασουμε τη μπαλα εκει θα εχουμε καλαθια...

τι γινεται ομως οταν αντιμετωπισουμε μια ζωνη 3-2;;;

στις περισσοτερες φορες που η υπομονετικη συναντα αυτη τη ζωνη εχει προβλημα...σε αντιθεση με το μαν2μαν εδω δεν υπαρχει ξεκαθαρο σταθερο μις ματς..ετσι πολλες φορες οι περιφερειακοι μας κυκλοφορουν τη μπαλα πολυ(περισσοτερες ευκαιριες για κλεψιμο της μπαλας) και στο τελος οδηγουνται σε κακα σουτ υπο την πιεση του χρονου...το ιδιο ισχυει και για την 1-3-1...

το παρακατω ματς ειναι απο δικο μου φετινο αγωνα...βεβαια υπηρχε διαφορα διαθεσης η οποια επηρεασε το αποτελεσμα...(36241210)

σε αυτο το ματς χρησιμοποιησα εναν γκαρντ σαν 4αρι με την ελπιδα να σκοραρει αρκετα...ομως κατι τετοιο δεν εγινε...τα σουτ που πηρε δεν ηταν υπο καλες προυποθεσεις και ετσι εξηγουνται και τα κακα ποσοστα του...ακομα θα δειτε οτι ο PG μου πηρε 27 σουτ!!!αυτο συμβαινει επειδη δεν μπορουσε να βρει την πασα λογω της πιεστικης αμυνας και τελικα τελειωνε μονος τη φαση...

γενικα κατι αλλο που ισχυει με τις πασες στην υπομονετικη...οσο πιο "μεσα" ειναι ο παιχτης "κλειδι" τοσο πιο δυσκολο ειναι να τροφοδοτηθει...δηλαδη αν ο παιχτης που θα παρει τις περισσοτερες επιθεσεις παιζει σαν PG τοτε δεν χρειαζεστε σχεδον καθολου πασες...κατεβαζει τη μπαλα και σουταρει...αν ομως ο παιχτης που πρεπει να σουταρει βρισκεται στη θεση 4 ή 5 χρειαζονται καλες πασες για να φτασει η μπαλα εκει...και οχι μονο απο τον ασσο...γενικα η υπομονετικη ειναι μια τακτικη που γυρνα πολυ τη μπαλα αρα πρεπει και στις αλλες θεσεις να εχετε αξιοπρεπεις πασερ...

τι χρειαζεται ο παιχτης κλειδι;
θα μου πειτε τι αλλο;;;σουτ...ασφαλως χρειαζεται σουτ με αλμα...η εμβελεια παιζει και αυτη καποιο ρολο αφου ο παιχτης πιθανον να παρει σουτ απο ολες τις αποστασεις...αλλα αυτο που ειναι εξισου σημαντικο με το σουτ ειναι το μπασιμο...δηλαδη αν εχετε εναν πολυ καλο σουτερ που ομως δεν εχει μπασιμο πολυ πιθανον να μην μεινετε ευχαριστημενοι απο την αποδοση του...

για να κλεισω θα ηθελα να προσθεσω οτι η υπομονετικη ειναι καλη τακτικη για τις ομαδες που προπονουν παιχτες...
δηλαδη..εχεις εναν 19χρονο τον οποιο θες να βαλεις βασικο..παιζεις υπομονετικη ετσι ωστε ο παιχτης αυτος να μην παρει επιθετικες πρωτοβουλιες..ετσι δεν θα εχεις ενα γκαρντ με ποσοστο 1-10 σουτ αλλα ενα γκαρντ με ποσοστο πιθανον 0-3 ή 0-4 σουτ...

Last edited by GIANNIS.K. at 10/14/2011 20:33:18

This Post:
00
198026.24 in reply to 198026.23
Date: 10/14/2011 23:22:26
Overall Posts Rated:
11571157
Για αρχή σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να γράψεις τις απόψεις σου!

Ελπίζω να ακολουθήσουν το παράδειγμα σου και άλλα παιδιά:)

.ειναι μεγαλο ρισκο ομως..κατα τη γνωμη μου καλο θα ηταν να παιρνει μια ομαδα τετοιες επιλογες ΜΟΝΟ αν εχει λιγες πιθανοτητες να κερδισει το ματς...δεν εχει νοημα να ρισκαρεις ετσι με μια ισοδυναμη ομαδα...


Στο σημείο αυτό να πω την αλήθεια διαφωνώ:)

Γενικά στο παιχνίδι υπάρχουν συστήματα που είναι παρεξηγημένα (π.χ L.P ή Princeton). Τα συστήματα αυτά παίζονται κατά κανόνα λιγότερο συχνά σε υψηλό επίπεδο από άλλα.

Η γνώμη μου είναι ότι τα συστήματα αυτά δεν είναι λιγότερο ικανά! Απλά είναι πιο δύσκολο να κατανοηθούν σωστά και με πληρότητα, είναι πιο πολύπλοκα δηλαδή. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα πολλοί managers να μην τα αξιοποιούν πλήρως και με το τρόπο αυτό να έχει κωλήσει η ´ρετσινιά´ στα συστήματα.

Ας πούμε τα αργού ρυθμού συστήματα ήταν για πολύ καιρό απαξιωμένα γιατί πολύ απλά η κοινότητα δεν είχε εκτιμήσει στον βαθμό που έπρεπε την εξαρτυσή τους από την ´κυκλοφορία´.

Το Patient τώρα σίγουρα δεν έχει την απλότητα του RnG για παράδειγμα. Πολύ πιο εύκολα στήνει κανείς ένα αξιοπρεπές RnG (που βασίζεται επιθετικά σε λιγότερα skill) παρά ένα Patient (που θέλει την ´ειδική´ του προετειμασία σε παίχτες).

Αλλά κάθε σύστημα, άρα και το Patient , έχει χαρακτηριστικά που είναι μοναδικά και μπορεί κανείς να ´πατήσει´ πάνω τους με επιτυχεία.

α) Το Patient είναι το μοναδικό σύστημα που μπορεί, εάν στηθεί σωστά, να δώσει τόσες πολλές επιθέσεις στον παίχτη που επιθυμούμε (και συχνά με flip από την θέση που επιθυμούμε).

β) Είναι το μοναδικό σύστημα που δοκιμάζει τόσο έντονα και τις δύο άμυνες ενός αμυντικού.

γ) Μπορεί εύκολα να αποτελέσει σχέδιο Β για ομάδες που επιτίθενται εσωτερικά έχωντας στην περιφέρεια δύο καθαρά P.G (το ένα P.G βαρύ αμυντικά).

δ) Το Patient είναι ίσως το καλύτερο σύστημα για να αναδειχθούν πολύ ποιοτικά εξωτερικά 4άρια

ε) To Patient έχει τεράστιες δυνατότητες να σημαδεύει παίχτη για φάουλ.

δ) Είναι μισθολογικά οικονομικό σύστημα ειδικά εάν η ομάδα δεν έχει στόχο άμεσα το top επίπεδο της κατηγορίας της.

.....και είναι και άλλα απλά λίγο πιο σύνθετα.

Βέβαια και θα το γράψω με bold είναι ένα απαιτητικό σύστημα που απαιτεί πολύ εμπειρία από τον manager του και έχει και τα κουσουράκια του και αυτό:)

αυτο το λεω γιατι πολλοι νεοι χρηστες ισως διαβαζοντας αυτα που γραφονται εδω αμεσως επιλεξουν την υπομονετικη μονο και μονο για να δουν ενα παιχτη τους να σκοραρει πολλους ποντους...



Πράγματι έχεις σε αυτό απόλυτο δίκιο! Σε ευχαριστώ πολύ για την παρατήρηση,....οπότε ας το τονίσω και εγώ από την μεριά μου.

Το Patient δεν είναι καλό ή κακό σύστημα απλά διαφορετικό. Η τάση του να οδηγεί παίχτες σου σε πολύ υψηλά σκοραρίσματα καθόλου δεν συνεπάγεται απαραίτητα και την επιτυχία της ομάδας μας.

Last edited by GM-sarithin at 10/14/2011 23:22:55

Ο Marinάκης χτυπάει πάντα δυο φορές
This Post:
00
198026.25 in reply to 198026.24
Date: 10/15/2011 05:35:23
Overall Posts Rated:
150150
.ειναι μεγαλο ρισκο ομως..κατα τη γνωμη μου καλο θα ηταν να παιρνει μια ομαδα τετοιες επιλογες ΜΟΝΟ αν εχει λιγες πιθανοτητες να κερδισει το ματς...δεν εχει νοημα να ρισκαρεις ετσι με μια ισοδυναμη ομαδα...



Στο σημείο αυτό να πω την αλήθεια διαφωνώ:)

Γενικά στο παιχνίδι υπάρχουν συστήματα που είναι παρεξηγημένα (π.χ L.P ή Princeton). Τα συστήματα αυτά παίζονται κατά κανόνα λιγότερο συχνά σε υψηλό επίπεδο από άλλα.


μαλλον εχεις δικιο εδω....

ακομα να προσθεσω οτι η υπομονετικη ειναι μια τακτικη που συμφερει περισσοτερο ομαδες που:
1)δεν εχουν καλη αντοχη οι παιχτες τους...η υπομονετικη σαν αργο συστημα δεν εχει μεγαλες απαιτησεις αντοχης
2)ειναι καλη επιλογη για ομαδες που εχουν παιχτες με εμπειρια στο ροστερ τους...η εμπειρια δειχνει να βοηθα αυτο το συστημα...οχι πως δεν μπορειτε να παιξετε υπομονετικη αν δεν εχετε εμπειρους παιχτες...

Advertisement