BuzzerBeater Forums

Hellas - IV.13 > MVPs & Αναγγελίες αγωνιστικών

MVPs & Αναγγελίες αγωνιστικών

Set priority
Show messages by
This Post:
11
259154.1
Date: 05/28/2014 18:31:41
Overall Posts Rated:
33
Ξεκινάω το νήμα με τους MVPs της 15ης αγωνιστικής:

Θα επιλέγω κάθε φορά 3 MVPs, με σειρά προτίμησης, όποιος θέλει να κάνει το ίδιο θεωρώ ότι είναι πιο πλήρης και δίκαιος τρόπος από μια μόνο επιλογή. Τα βασικά μου κριτήρια είναι τα εξής:

1. Να προέρχεται από ανταγωνιστικό παιχνίδι απο δυο καλούς αντιπάλους που έχουν στήσει σωστά τις ομάδες τους. Αποκλείεται π.χ. να διαλέξω παίχτη από ματς της δικής μου ομάδας καθότι αγωνίζομαι εκτός συναγωνισμού.

2. Ως είθισται θα προτιμώ παίχτες από τις νικήτριες ομάδες, καθώς πρώτος στόχος ενός καλού παίχτη είναι η νίκη της ομάδος του και ούχι τα προσωπικά στατιστικά.

3. Προσπαθώ να λαμβάνω όσο καλύτερα μπορώ υπόψην τη συνολική στατιστική σε άμυνα (όσο και όπως μπορώ να τη μετρήσω) και επίθεση.

15ή αγωνιστική:


1. Dag Sørmo (Kareta): 26 ποντάκια με ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ ποσοστά 11/15 δίποντα & 4/5 βολές. Το +/- στο +6 του δεν είναι εντυπωσιακό (αφού άλλοι συμπαίκτες του έχουν πολύ μεγαλύτερο) και αν δεν είναι αντεστραμένες οι άμυνες οι 24 πόντοι που έφαγε από ένα μέτριο παίχτη είναι πάρα πόλλοι. Όμως οι 9 ασσίστ και τα 4 κλεψίματα κάνουν τη διαφορά, καταλύτης τα 0 λάθη του σε 45 λεπτά και συμπληρώνει τη στατιστική αξιοπρεπώς με 6 ριμπάουντς, 1 κόψιμο και κανένα φάουλ κατά από παίχτη με μόλις 10.000 μισθό. Εντυπωσιακός.

2. Vassilis Vassilarakos (ΑΕ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ): 21 πόντοι με αξιοπρεπές για κοντό ποσοστό (9/19) δεν μπορεί να κριθεί στην άμυνα καθότι η θαυμάσια στρατηγική του κόλαση έκανε το παιχνίδι ντέρμπυ της κολάσεως, με απότελεσμα ο Βασσιλαράκος να παίζει σε 2-3 ζώνη απέναντι σε τρέξε και σούταρε του αντιπάλου. Το +20 όμως κάτι λέει, ενώ οι εντπωσιακές 12 ασσίστ σε συνδυασμό με το μόλις 1 λάθος έκαναν το κοίτα μέσα του Σούβλακου Λιβαδειάς να δουλέψει καλά και να φτάσει στη νίκη. Έξτρα μπόνους τα 6 ριμπάουντς για PG σε 2-3 άμυνα.

3.Javier Alberto Forcas (Kupseliakos): Οικονομικό παιχνίδι (19 πόντοι με 7/10 προσπάθειες) και αποδοτικό με 19 ριμπάουντς και καλή άμυνα εξαφανίζοντας τους αντιπάλους. Σημαντικό και το +19.

This Post:
11
259154.2 in reply to 259154.1
Date: 05/30/2014 13:38:35
Overall Posts Rated:
33
16η αγωνιστική:

Κυψελιακός @ Jean michelle Jarre: Φυσιολογικά δεν υπάρχει παιχνίδι, η Κυψέλη θα πάρει άκοπο διπλό παλεύοντας για να πάρει και όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διαφορά.

Καναπές @ Κόλαση: Εύκολος άσσος, η κόλαση θα κάψει πωπούς και καναπέδες.

Μιλανάρα @ Άδης: Δεν υπάρχει παιχνίδι. Και πολλά είπα ήδη, πάμε παρακάτω.

Καρέτα-Καρέτα @ Νέα Ιωνία: Σπουδαίο ντέρμπυ. Θα δινα προβάδισμα στη Νέα Ιωνία αν δεν είχε τον σοβαρό τραυματισμό του Κινέζου, όμως ελαφρύ προβάδισμα έχει ο Καρέτας, έχει λίγο καλύτερες καταστάσεις και καλύτερη άμυνα που συνήθως είναι εχέγγυο νίκης. Με καλή τακτική όμως και αν εξουδετερώσει τον Μασουράκη θα έχει ελπίδες η Ιωνία.

Στους μπλε τώρα:

Πανάθα @ Λίντσεμ: Δεν υπάρχει παιχνίδι. Μοναδική μου απορία τι στο καλό σημαίνει Λίντσεμ.

Θάντερ Ετζίαν @ Λιβαδειά: Σκληρό παιχνίδι, το μεγαλύτερο της αγωνιστικής που θα κριθεί στο αν ο Κεραυνός θα μπορέσει να μαζέψει τα παληκάρια του από τα σουβλατζίδικα της Λιβαδειάς. Το πλεονέκτημα της έδρας αντισταθμίζεται από τις καταρτισμένες καταστάσεις των παιχτών του Αιγίου. Τι τους ταίζουν; Πιστεύω όμως ότι ο Κεραυνός έχει καλύτερη ομάδα και έστω και δύσκολα θα το πάρει το ματσάκι. Εκτός αν δούμε κάποια τακτική έκπληξη από τη Λιβαδειά, έχει ελπίδες να κάνει την ανατροπή και να πάρει κεφάλι για την πρωτιά.

Δικηγόρος του διάολου @ εξόλης και προώλης: Χριστιανοί λιοντάρια. Ο νταβατζής είναι πελάτης ενός δικηγόρου στην πραγματική ζωή. Τα τοιάυτα και στο ματς. Πελάτης.

Για το δικό μου παιχνίδι δεν λέω φυσικά! Καλή επιτυχία σε όλους!

This Post:
00
259154.3 in reply to 259154.2
Date: 05/31/2014 10:41:30
Overall Posts Rated:
11
Μου αρέσει η δουλειά που κάνεις και αφιερώνεις τόσο χρόνο σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι!
Ελπίζω να σε πετύχω και στο chat σήμερα!

This Post:
00
259154.4 in reply to 259154.2
Date: 06/01/2014 11:39:22
Overall Posts Rated:
44
ευγε φιλε μου ωραιες αναλυσεις και με πολυ χιουμορ....εχασε η ομαδα μας στο ντερμπι κορυφης μπηκαμε πολυ νοθρα στο παιχνιδι με κακη εσωτερικη αμυνα....και χασαμε οπως φενεται την 1 θεση στον ομιλο τωρα παμε για μονομαχια με αρη για 2 θεση μεχρι τελους!!!!!!!!!

This Post:
00
259154.5 in reply to 259154.4
Date: 06/01/2014 20:54:03
Overall Posts Rated:
33
Παίδες ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Περιμένω τη συμμετοχή σας όμως, τα γράφω για να τα συζητάμε, να απολαμβάνουμε το παιχνίδι, να ανταλλάζουμε απόψεις και να χαβαλεδιάζουμε!

MVPs 16ης αγωνιστικής:

Όπως είχα πει θα κοιτάζω μόνο τα ματς που θεωρώ πώς ήταν ανταγωνιστικά, επομένως γι αυτή την αγωνιστική διάλεξα από τους αγώνες Κεραυνός-Λιβαδειά, Καρέτα - Νέα Ιωνία και Καναπέδες-Κόλαση που είχε ενδιαφέρον. Πάμε λοιπόν:

1.Alkinoos Tsitsos (Καρέτα): Νο1 γιατί πολύ απλά έχει το επίθετο του κολλητού μου. Στα σοβαρά τώρα 24 φυστικάκια με το θαυμάσιο 11-17, 13 ριμπάουντς και 3 τάπες, φυσιολογικά έως αρκετά καλά στατιστικά. Όμως οι 9 ασσίστ από θέση σέντερ και το γεγονός ότι έχει μόλις 6 772 μισθό, καθιστούν την εμφάνιση του εξωπραγματική. Φυσικά η τοποθέτηση του ως σέντερ πιστώνεται και ως θαυμάσια τακτική επιλογή του Καρέτα. Κρίμα που δεν μας γράφει και 2 κουβέντες, μου φαίνεται καλός γνώστης του παιχνιδιού.

2.Rainer Winkelbauer (Κεραυνός): Ο 2ος ριμπάουντερ της κατηγορίας και εκ των καλύτερων ψηλών πιστοποίησε απλώς το στάτους του με οικονομική εμφάνιση 20 πόντων σε 14 προσπάθειες (9 εύστοχες), 15 ριμπάουντς και 6 καταλυτικές ασσίστς. Στα θετικά του το +28 αλλά μελανό σημείο τα 3 λάθη και τα 5 φάουλ. Όλα αυτά σε (μόλις) 32 λεπτά.

3. Konstanty Habel (Κόλαση): Ο ακριβοθώρητος σέντερ από την Κόλαση πήρε αμπάριζα τους καναπέδες με 31 πόντους, έχοντας 13-23 προσπάθειες εντ χι κρασντ δε μπορντς γουιδ 20 ρίμπαουντς που λένε και οι Αμερικάνοι. Αν δεν έκανε και 6 λάθη και έπαιζε απέναντι σε πιο εμπορικό αντίπαλο θα τον είχα ψηλότερα σήμερα.

This Post:
00
259154.6 in reply to 259154.5
Date: 06/01/2014 21:42:05
Overall Posts Rated:
33
Μια που έχω λίγο χρόνο και όρεξη θα γράψω από σήμερα και για την επόμενη αγωνιστική. Αναγράφω τα ματς με τη σειρά που μου τα βγάζει το δικό μου scoreboard. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

17η αγωνιστική:

Χάροντας @ Κυψελιακός: Ενδιαφέρον το ματσάκι. Τρομάζουν οι χαταστάσεις το θανατοφόρου αλλά το βάθος (ρόστερ, μην παρεξηγηθώ) και η καυτή έδρα της Κυψέλης έχουν τον τελευταίο λόγο. Πιστεύω ότι και οι 2 θα καταφύγουν σε κάποια τακτική διαφοροποίηση και αυτή πιθανώς θα κρίνει το παιχνίδι, είτε με οριακή νίκη του χάρου, είτε με ΠΟΛΥ άνετη επικράτηση του μίστερ ντιλ. Σας μπέρδεψα ε; Τα λεφτά μου εν τέλει ντιλ στον μίστερ.

Νέα Ιωνία @ Νεοσέτ: Αν δεν κάνει κάποιο περίεργο ροτέισον η Ιωνία θα κερδίσει. Άκοπα. Ο καναπές δεν είναι και για πέταμα, αλλά μέχρι να αλλάξει φόδρα ο Παλτίνς (Παλντίνς, μου ξέφυγε) δεν μπορεί να κοντράρει τις καλύτερες ομάδες.

Τσαχπινογαργαλιάρηδες @ Θάντερκατς; Δ.Π. (Δεν παίζεται, δεν περιγράφεται, δεν παρακολουθώ κ.ο.κ,)

Λιβαδειά @ Αυτοκράτωρ: Το σημαντικότερο και ποιο ενδιαφέρον παιχνίδι της αγωνιστικής κατ' εμέ. Σημαντικό ρόλο θα παίξει το αν θα πωληθεί ο Σαρμπονιέ του Άρεως. Αν φύγει και δεν αντικατασταθεί τότε το διπλό είναι στα χέρια της Λιβαδειάς. Λόγω αυτής της εκκρεμότητας δεν μπορώ να προβλέψω πολλά. Με αυτόν στον παρκέ η προβλέψιμη Λιβαδειά δύσκολα θα κάνει το διπλό αν και θα τα δώσει όλα. Δεν ευνοούν ιδιαίτερα και οι καταστάσεις. Σόρρυ κόουτς.

Κόλαση @ Μίλαν: Μια ομάδα χωρίς την αίγλη του φάιναλ φορ. Πάμε για ριστρέτο στα καφέ του Μιλάνου καλύτερα. Ποιος είπε ότι στην κόλαση ιδρώνουν;

Πανάθα @ Χασοδίκης: Πολύ καλό παιχνίδι και αυτό, νυν υπέρ πάντων αγών και για τους δύο όσον αφορά την είσοδο στα πλέι οφς. Μέτριες καταστάσεις και οι 2, 3 παίχτες που κάνουν τη διαφορά ο Δάγκας, πιο βαθύ ρόστερ ο Βάγκας. Πιστεύω η έδρα και το γεγονός ότι η Πανάθα είναι (πιθανώς) η πιο προβλέψιμη ομάδα της κατηγορίας (από όσους ασχολούνται με την τακτική δηλαδή) θα δώσουν το προβάδισμα στον δικηγορίσκο.

Τέτρις - Χελώνες: Ρεπό αυτή την αγωνιστική για τον Καρέτα.

This Post:
00
259154.7 in reply to 259154.6
Date: 06/06/2014 13:29:33
Overall Posts Rated:
33
Παίδες δεν βλέπω να ασχολείται κανείς και να τα συζητάμε για να κάνουμε το χαβαλές μας, οπότε δεν βρίσκω λόγο να ξαναγράψω. Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια πάντως!

This Post:
00
259154.8 in reply to 259154.7
Date: 06/07/2014 10:05:19
Overall Posts Rated:
11
Ίσως θα ήταν καλύτερα να μιλάμε μόνο για το πραγματικό μπάσκετ ειδικά τώρα που είναι καλοκαίρι!
Ξέρετε να σχολιάζουμε μεταγραφές Παναθηναϊκού Ολυμπιακού κλπ και γενικά μπασκετικά θέματα αλλά για τον πραγματικό κόσμο!
Τί λέτε?

This Post:
00
259154.9 in reply to 259154.8
Date: 06/07/2014 12:44:08
Overall Posts Rated:
00
συμφωνω φιλε