BuzzerBeater Forums

Hellas - II.1 > Σεζόν 52

Σεζόν 52

Set priority
Show messages by
From: Dragon
This Post:
00
307637.19 in reply to 307637.18
Date: 01/26/2021 14:48:05
D r a g o n s
A1
Overall Posts Rated:
4343
Οδυνηρή ήττα σήμερα μη μπορώντας να κάνουμε τίποτα, καθώς άλλη ομάδα στήσαμε και άλλη ομάδα έπαιξε, ένα έργο χιλιοπαιγμένο, που ωστόσο είχαμε την εντύπωση ότι έχει διορθωθεί από τους developers του παιχνιδιού. Ο αγαπημένος μου φίλος και μέντορας Τζακ Νίκολσον με προέτρεψε σε ριζοσπαστικές λύσεις προκειμένου να λυθεί το πρόβλημα και μα το θεό, ως άλλος ψυχάκιας, αν συνεχιστούν τα ευτράπελα θα ακολουθήσω την συμβουλή του. Yes!

From: sirsak

This Post:
00
307637.20 in reply to 307637.19
Date: 01/27/2021 00:53:32
Overall Posts Rated:
9595
Κι εγώ νόμιζα πως είχες κύπελλο με αυτούς που κατέβασες.

This Post:
22
307637.21 in reply to 307637.20
Date: 02/06/2021 02:56:04
Aris b.c.t
II.3
Overall Posts Rated:
648648
Καλημερα σε ολους! Μπαινοντας στην πιο κρισιμη καμπη του πρωταθληματος και ξεκλεβωντας λιγο χρονο ας δωσω κανενα προγνωστικο για σημερα που εχει αρκετα αμφιρροπα ματσακια.

LakeRess-D r a g o n s- Πρωτο δυσκολο ματσακι. Ο Lake εχοντας αποκλειστει απο το κυπελλακι ριχνει ολη την προσοχη του στο πρωταθλημα και στην αποφυγη των ψυχοφθορων πλει αουτ. Δυσκολο εργο εχει απεναντι στο Ντραγκον για τον οποιο δεν πρεπει να μας ξεγελαει η βαθμολογικη του θεση. Εχει στις ταξεις του τον φοβερο και τρομερο Γαλαξειδι παικτη της εθνικαρας μας. Ο Ντραγκον καιγεται να μπει πλει αουτ και το ματς αυτο νομιζω οτι ειναι απο τις τελευταιες ευκαιριες του αν θελει να κανει το κατι παραπανω. Ο Lake ειναι εμπειρος μανατζερ και εχει και την εδρα. Δυσκολο για προβλεψη αλλα θα πονταρω στο διπλο σε αυτον που πραγματικα καιγεται. Διπλο για Dragons

Valencia Basket Clu-Tavraikos BC- O Baλενθια μαλλον το εχει παρει αποφασει οτι δεν μπορει να επανελθει στην Α1 και για αυτο εβγαλε ολους τους παικτες στο σφυρι. Ωστισο ακομα δεν εχει πουληθει κανενας οποτε ο Ταβραικος ειναι ατυχοσς γιατι θα τον αντιμετωπισει πληρη. Ασος για την Βαλενθια


CRETE-Batsi- Ο πρωτοπορος Κρητη αντιμετωπιζει το Batsi εντος εδρας. Δεν βλεπω αλλο αποτελεσμα εκτος απο τον ασσο αφου οι πρωτοποροι διαθετουν πληρεστερη ομαδα. Το Batsi βεβαια διαθετει ακρως ελληνικη ομαδα και του αξιζουν συγχαρητηρια. Ασος για τον Κρητη

New Volos B.C.-Oranjie- Ο ουραγος του κοκκινου ομιλου Βολος αντιμετωπιζει τον Ορανιε στην εδρα του. Δεν βλεπω αλλο αποτελεσμα πλην του διπλου για τον Ορανιε.

N.Kosmos-Αlfea-Μετα τις προσφατες περηφανες πωλησεις του Ν. Κοσμου εχει εμφανως αποδυναμωθει . Μαλλον εχει συμβιβασθει με την ιδεα του υποβιβασμου και τις προπονησης εκτος αν προχωρησει σε εντυπωσιακες μεταγραφες. Δυαρι για τον Alfea

FILIPPOS VERIAS-Atsalakotoi B.C.- Ο Φιλιππος εχοντας στις ταξεις του τους 3 σωματοφυλακες εχει καταφερει να ειναι στην δευτερη θεση των κοκκινων. Σημερα ομως εχει απεναντι του το πάλε ποτε αυτοκρατορα του ελληνικου μπαζερ τον φοβερο και τρομερο μαμου που διαθετει και την εμπειρια και πληρεστερη ομαδα ο οποιος καιγεται να αναρριχηθει στην βαθμολογια να γλυτωσει τα πλει αουτ. Διπλο για atsalakotous

Aris b.c.t-Sipiada- Ακομα ενα δυσκολο ματσακι για την ομαδα μου. Στον ρευστο κοκκινο ομιλο που ακομα και μια νικη φερνει τα πανω κατω καθε νικη ειναι υπερπολυτιμη. Βεβαια εχω λαβει τα μετρα μου μειωνοντας το μπατζετ σε περιπτωση που πεσω με εναν value for money ψηλο. Η σιπιαδα ειναι δευτερη στους μπλε. Ελπιζω στην νικη. Αν και δεν συνηθιζω να πονταρω σε νικη της ομαδας μου σημερα θα το κανω για να εμψυχωσω τους παικτες μου. Ασος και VAMOS ARIS

Vortexx-TEQUILA B.C.-Aυτο το ματς τα εχει ολα. Ειναι τηλεοπτικο και οι δυο συνεχιζουν στο κυπελλο. Ο βορτεξ εκει εχει αντιπαλο στα μετρα του ενω ο Τεκιλα οχι αφου αντιμετωπιζει ομαδα Α1. Πιστευω οτι θα κατεβουν κανονικα και οι δυο ομαδες . Θα πονταρω λογω εδρας στον Ασο του Vortex και τον τριων σωματοφυλακων του.

This Post:
11
307637.22 in reply to 307637.21
Date: 02/06/2021 15:00:16
Valencia Basket Club (Taronjas)
A1
Overall Posts Rated:
13321332
Παίζω το παιχνίδι πάνω από δέκα χρόνια και η ήττα από τον Tavraiko είναι με διαφορά το πιο αλλόκοτο αποτέλεσμα για την ομάδα μου. Σαφώς και η 7η θέση στην οποία βρισκόταν οι "ταύροι" του patriot δεν αντικατόπτριζε τη δυναμική του ρόστερ του, καθώς είναι ομάδα για πλέι οφ. Ωστόσο, το να χάσει η Βαλένθια εντός έδρας με +3 μαντέματα νομίζω ούτε η λέξη "παράλογο" μπορεί να αποδώσει επακριβώς το τι έγινε.

Αρχικά, ίσως είναι η πρώτη φορά που διπλομαντεύω εντός έδρας όντας φαβορί στη λογική του να είναι όσο μεγαλύτερη γίνεται η νίκη για να μειωθεί η διαφορά πόντων με την Κρήτη. Πιστεύοντας ότι θα μαντέψει εσωτερικά όπως συνήθιζε, άλλαξα το κοίτα μέσα, με (την πολύ μέτρια) βασική επίθεση. Δε θυμάμαι πόσα χρόνια είχα να τη χρησιμοποιήσω σε αγώνα πρωταθλήματος. Δεν πήγα εξωτερικά, επειδή εκτός του ότι πιστεύω ότι έχει καλές περιμετρικές, οι Γκάμπος και Λιβάκοβιτς με 18-12 και 18-14 σουτ και εμβέλεια σουτάρουν πολύ χειρότερα απ' ότι θα έπρεπε.

Εκτός από το μέτριο προς κακό σύστημα που είναι η ουδέτερη βασική επίθεση, ο πάγκος των "νυχτερίδων" είναι κακός. Πέρα από έναν Σκρίπκα που μπορεί να σταθεί, υπάρχει ο Μόντι Κάρλο που στέκεται μόνο αμυντικά, ο Ζούνης που είναι για Κύπελλο και ο Γκουανχιόνγκ που μπήκε τελευταία στιγμή, γιατί χτυπήθηκαν κάποιοι παίκτες, για να πάρει λεπτά κυρίως στην 4η περίοδο εφόσον έβαινε blow out όπως περίμενα μετά την τακτική νίκη.

Πλάνην οικτράν όμως, καθότι το μπάζερ είχε για άλλη μία φορά άλλα σχέδια. Είναι η τρίτη ήττα της ομάδας και είναι πλέον πασιφανές ότι τα pp100 και τα ratings ακριβώς από πάνω παίζουν ρόλο... διακοσμητικό.

Στον αγώνα με τον FILIPPOS VERIAS οι "νυχτερίδες" ηττήθηκαν από τους 5 παίκτες που κατέβασε ο μάνατζερ Μπούκος. Οι τρεις πρέπει να είναι πολύ καλοί ή εξαιρετικοί για την κατηγορία, ωστόσο οι δύο περιφερειακοί του είναι των 20k. Να έχουν πάνω από 15-16 άμυνα; Τα δύο "πολυβόλα" (Γκάμπος - Λιβάκοβιτς) είχαν το άθλιο 16-49 απέναντι σε ζώνη. Οι δύο ψηλοί μου ήταν αξιοσέβαστοι απέναντι στους καταρτισμένους δικούς του. Ωστόσο, με 14 ριμπάουντ αμφότεροι, χωρίς να παίξει καν εσωτερικό σύστημα τα ριμπάουντ ήταν 36-64!

Στον αγώνα με την CRETE επιλέγοντας να παίξω περιμετρικά και πιθανότατα με +1 μάντεμα, τα "πολυβόλα" για άλλη μία φορά ήταν... νεροπίστολα. Με 15-44 σουτ και 5-18 τρίποντα και συνολικά 6-28! Ποσοστό που δεν έχει λογική έχοντας αξιόλογους σουτέρ με χαμένο μάντεμα. Πίστευα ότι θα επιλέξει σπρώξιμο, ωστόσο δε θέλησα να ρισκάρω, νομίζοντας ότι το ένα μάντεμα είτε θα μου χάριζε τη νίκη είτε στη χειρότερη το παιχνίδι θα ήταν ντέρμπι μέχρι το τελευταίο λεπτό. Εδώ έχω μεγάλη απορία να δω πως είναι ο 38χρονος Barrow, των 36k μισθό ο οποίος ως άλλος Jokic φλέρταρε με το triple double απέναντι στον καταρισμένο Bekaert των 120σκιλ.

Και τέλος το σημερινό με τον Tavraiko όπου το αστέρι του αντιπάλου (Poriotis) ήταν αξιοσέβαστος! Ας μην πούμε για τους πόντους ανά 100 σουτ που είναι για το... ντεκόρ. Μόνο και μόνο κοιτώντας το δημιουργικότατος και συγκλονιστικός στις άμυνες από τη μία πλευρά και τα διαπρεπής και καταρτισμένος από την άλλη απορείς. Νομίζω κι αυτά πλέον συνυπολογίζονται για το ντεκόρ.

Και στα τρία παιχνίδια οι αντίπαλοι πήραν πολύ περισσότερες βολές (ακόμη κι εάν κάποιες είναι στο τελευταίο λεπτό), αλλά δε θα κάνουμε κάποια δήλωση για τη διαιτησία :P

Φυσικά το ρόστερ των "νυχτερίδων" δεν είναι άρτιο. Εκτός από τον ελλιπή πάγκο όπως προανέφερα, η ομάδα δεν έχει την καλύτερη φυσική κατάσταση με μέτριες αντοχές, ενώ οι δευτερεύουσες άμυνες και οι δύο 15άρες των ψηλών είναι σημεία που η ομάδα χρίζει βελτίωσης. Βέβαια δεν είναι Α1 για να θεωρούνται χτυπητές αδυναμίες.

Δεν ξέρω πόσο έχει πειραχτεί η μηχανή, αλλά το σημερινό αποτέλεσμα δε βγάζει νόημα.

Υγ. Το κείμενο δεν έχει καμία διάθεση να μειώσει κάποια από τις ομάδες που αναφέρονται. Ούτε τον αξιόλογο νεοφώτιστο FILIPPOS VERIAS, ούτε την καλή ομάδα του Tavraikou BC που έδειξε τα... δόντια του στο Κύπελλο, ούτε την πολύ καλή ομάδα του manu που πλέον είναι εξαιρετική με τ

Last edited by Aimar 21 at 02/06/2021 15:18:46

This Post:
00
307637.23 in reply to 307637.22
Date: 02/06/2021 16:15:18
Tavraikos BC
III.9
Overall Posts Rated:
8888
Καλησπέρα φίλε μου Αιμάρ!

Καταρχήν θέλω να σε ευχαριστήσω για τα εξαιρετικά σου λόγια για την ομάδα μου!

Θα σου πω την άποψή μου γιατί έχασες σήμερα, αφού έχουμε και πλήρη εικόνα των δυνατοτήτων των παικτών σου.

Αυτό που ήξερα από την αρχή είναι ότι η ομάδα σου είναι ευάλωτη στα φάουλ...οι παίκτες σου έχουν ροπή στο φάουλ.. Κάνουν σχεδόν τριπλάσια φάουλ στους αγώνες που αναφέρθηκες.. Αυτό σημαίνει πολλές βολές και εύκολους πόντους για τον αντίπαλο..


Το ότι έβγαλες αυτά τα ρειτινγκ στην άμυνα με τις εσωτερικές άμυνες που έχεις στο ρόστερ είναι λόγω της διπλής μαντεψιάς... Οι εσωτερικές μου επιθέσεις υπερτερούν κατά πολύ σε όλους σχεδόν τους παίκτες.. Επίσης το ότι είχες 3 περισσότερες κατοχές ενώ είχα 10 ριμπάουντ περισσότερα, 6 περισσότερα κλεψίματα και 3 λιγότερα λάθη οφείλεται στο ότι πέτυχες τη διπλή μαντεψιά, η οποία απλά περιόρισε το εύρος της ήττας.

Η ομάδα σου είναι εξαιρετική αλλά νομίζω η επιθετική τακτική δεν σε βοήθησε να νικήσεις σήμερα

Last edited by patriot75 at 02/06/2021 16:19:09

This Post:
00
307637.24 in reply to 307637.23
Date: 02/11/2021 08:17:49
Tavraikos BC
III.9
Overall Posts Rated:
8888
Σε αυτό το σημείο να ευχηθούμε καλή επιτυχία στους (143790) & (145778) για τους σημερινούς αγώνες κυπέλλου Ελλάδας.

Μακάρι να τους Θαυμάσουμε και αντιπάλους στον τελικό!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΛΟΙΠΟΝ!

From: Res

This Post:
00
307637.25 in reply to 307637.24
Date: 03/13/2021 09:16:29
LakeRess
II.3
Overall Posts Rated:
2626
Second Team:
Chios B.C
Καλησπερα,λογο δουλειας δεν ειχα διαβασει τα ομορφα messages σας!Καλη επιτυχια σημερα αν και τα budgets των δυο κρητη και βαλενθια ειναι για Α1.Δυστυχως για αυτους,του χρονου οποιος δεν περασει δυσκολα να μεινει ΚΑΙ στην ΙΙ!Πολυ το κοστος !

Last edited by Res at 03/13/2021 09:18:25

From: Res

To: Res
This Post:
11
307637.26 in reply to 307637.25
Date: 03/13/2021 13:27:45
LakeRess
II.3
Overall Posts Rated:
2626
Second Team:
Chios B.C
Σημερα δικαια νικη της βαλενθια!Μονο με ενα θαυμα θα νικουσα,καλη επιτυχια ευχομαι!Η διπλη χαμενη μαντεψια και το φαουλ αουτ του suang εδωσε μεγαλη διαφορα αν και νομιζω ετσι και αλλιως θα εχανα απο την διπλη μαντεψια αν και χωρις αυτην σιως και παλι να εχανα!Μεγαλη διαφορα ροστερ....Μπραβο!

Φετος δηλωνω απογοητευση μετα την κακη τακτικη μου στο κυπελλο αλλα δεν πειραζει!Ο στοχος στο πρωταθλημα ηταν μι χαρα αφου παντα το κυπελλο κοιταω!


This Post:
44
307637.27 in reply to 307637.26
Date: 03/14/2021 07:18:47
Aetos Anogeion B.C.
III.12
Overall Posts Rated:
419419
Second Team:
Aetos Anogeion Int.
Καλησπέρα σε όλους και συγνώμη που επεμβαίνω στα του ομίλου σας, θα είμαι σύντομος .

Ήθελα να ευχηθώ καλή επιτυχία στους 2 φιναλίστ του ομίλου σας CRETE και Valencia!

Και οι 2 ομάδες και μάνατζερς που εκτιμώ και δεν ήξερα καν σε ποιον να στείλω πρώτα μήνυμα εν όψει τελικών.


Πραγματικά καλά ρόστερ που θα άξιζαν να ανέβουν Α1, και υπάρχει ένα σενάριο να σας έχουμε και τους 2 μαζί του χρόνου:
Αν κερδίσει στους τελικούς ο Aimar, και στις άλλες κατηγορίες κερδίσουν τα aggouria οι S H A R K S και ο ao melission, τότε νομίζω ότι ο manu είναι ο καλύτερος 2ος και ανεβαίνει ως 5ος και αυτός στην Α1!

Σενάριο που ίσως θα ήθελα να δω και ίσως μαζί με εμένα και όποιος άλλος θέλει να παλέψει για την άνοδο, μιας και από τις ομάδες που πέφτουν του χρόνου, αρκετές πάνε για restart.

Βέβαια, ο manu δε θα θέλει να ρισκάρει τόσο και θα ήθελε το Bonus θεασης απο την ανοδο μεσω play off, επομένως θα γίνουν ωραία derby!


Καλούς τελικούς να έχουμε, και καλό σχεδιασμό για την επόμενη σεζόν για τους υπόλοιπους .

This Post:
22
307637.28 in reply to 307637.27
Date: 03/14/2021 09:45:44
Batsi
III.2
Overall Posts Rated:
103103
Second Team:
Skoda Ξάνθη
Η ομάδα μας έπεσε αγωνιστικά μετά από μία μαύρη σεζόν καθώς η έλλειψη χρόνου και διάθεσης έφεραν τρομερές ελλείψεις και απουσία του προπονητή σε επίπεδο που δε συγχωρείται. Ξεκίνησα να χάνω εντολές απ'το τέλος της προηγούμενης σεζόν και αυτή ήρθα το αποκορύφωμα. Βέβαια, δε θα το παρατήσουμε αλλά θα μπούμε σε νέα μεταβατική περίοδο μέχρι να ξαναζεσταθεί η διοίκηση με την ομάδα. Συγχαρητήρια σε όλους γιατί είχαμε έναν τρομερά ανταγωνιστικό όμιλο, συγνώμη που έριξα το επίπεδο φέτος (πολλοί ξέρετε ότι συνηθίζω να πηγαίνω καλύτερα :Ρ) και θα ξανανταμώσουμε στο μέλλον.

This Post:
11
307637.29 in reply to 307637.28
Date: 03/14/2021 14:34:35
Valencia Basket Club (Taronjas)
A1
Overall Posts Rated:
13321332
Συνέντευξη Τύπου έδωσε ο Αϊμάρ, ο οποίος είχε κρατήσει σιγήν ιχθύος το τελευταίο διάστημα. Αρχικά διέψευσε τον book της κατηγορίας, tapouto, που είχε γράψει: "μαλλον το εχει παρει αποφασει οτι δεν μπορει να επανελθει στην Α1 και για αυτο εβγαλε ολους τους παικτες στο σφυρι".

Η ήττα από τον Tavraiko οδήγησε τη Βαλένθια μάλλον σε περισσότερες αλλαγές στο ρόστερ της με τον Θεσσαλονικιό μάνατζερ να δηλώνει μετά τη νίκη απέναντι στους LakeRess: "Άκουσα τις δηλώσεις του. Το μπάτζετ σαφώς και δεν είναι βιώσιμο στην ΙΙ. Ωστόσο, η ομάδα δε σκέφτεται αυτό το ενδεχόμενο. Αυτό που έχω να πω είναι ότι ο αντίπαλος είναι καλός στο τακτικό κομμάτι και ρίσκαρε σωστά. Βγήκε 2ος στην κόκκινη πλευρά με αρκετά χαμηλό μπάτζετ".

"Για τον μάνατζερ του Αετού μιλάει το ήθος του, ενώ αγωνιστικά έχει ένα αξιοζήλευτο πρότζεκτ. Καλή επιτυχία στους τελικούς της Α1 όπου αναμένονται ματσάρες", ενώ στο τέλος αναφέρθηκε στην ομάδα του Batsi σχολιάζοντας: "Είχαμε ξανασυναντηθεί πριν καμιά δεκαριά σεζόν σε άλλο όμιλο της 2ης κατηγορίας. Θα τον βρει το δρόμο του".

Advertisement