BuzzerBeater Forums

BB Hellas > Πως να ξεκινήσω σωστά τακτικά το παιχνίδι?

Πως να ξεκινήσω σωστά τακτικά το παιχνίδι?

Set priority
Show messages by
This Post:
00
298725.1
Date: 03/11/2019 16:43:44
Basketball Scholars
III.16
Overall Posts Rated:
00

Καλησπέρα,
Έχω μερικές απορίες για το ποιά είναι η καλύτερη αρχική διαδικασία κινήσεων ξεκινώντας το παιχνίδι.
Ξεκίνησα σήμερα να παίζω και έχω κάνει μερικές κινήσεις που μοιάζουν ορθές τακτικά. Κράτησα μόνο τους παίκτες που μου έδωσε το παιχνίδι ως special, μαζί με μερικούς νέους Έλληνες με καλή προοπτική και πήρα φθηνούς δύο νέους ξένους με καλή προοπτική για να τους προπονήσω. Συνολικά, 8 παίκτες.
Πήρα φθηνό αλλά καλύτερο προσωπικό (αξιοσέβαστο γιατρό με ιδιότητα αποκατάστασης τραυματισμών με 15.000, αξιοσέβαστο PR με ιδιότητα σχέσεις με το κοινό με μισθό 16.900 και ανταγωνιστικό προπονητή με ιδιότητα φυσική κατάσταση με 8.500).
Αύξησα τον αριθμό πόντων σκάουτινγκ ανά εβδομάδα στους 3 από 2.
Σκέφτηκα να επεκτείνω το γήπεδο αλλά δεν ξέρω πώς θα γεμίζει και πόσο να επεκτείνω κάθε είδος θέσης.
Τι παραπάνω μπορώ να κάνω αρχικά και ποιός πρέπει να είναι ο αρχικός μου στόχος?
Ευχαριστώ πολύ, προσθέτω μία ψηφοφορία για το εάν το σύνολο των παραπάνω κινήσεων σας μοιάζει σωστό, αλλά εννοείταιότι θα ήθελα feedback.

Poll:  Οι παραπάνω κινήσεις είναι σωστές σαν αρχικές επιλογές?

ΝΑΙ
ΟΧΙ

This Post:
22
298725.2 in reply to 298725.1
Date: 03/11/2019 19:11:04
Xeftilaikos
A1
Overall Posts Rated:
10751075
Second Team:
Back2Back
Καλωσηρθες στο κοσμο του Buzzerbeater φιλε! Διαφωνω με τις επιλογες σε προσωπικο κ ποντους ντραφτ. Για το ποιο ειναι το σκεπτικο μου γενικα για μια νεα ομαδα διαβασε αυτο...(286250.1) ελπιζω να σε βοηθησει στο ξεκινημα σου

ΥΓ: αν οι προπονησιμοι σου ειναι 18-19 ετων τοτε χρειαζεσαι κ εναν προπονητη νεων. Οταν γραφτηκε ο παραπανω οδηγος για newbies δεν υπηρχε ακομα το δευτερευον προσωπικο, ειναι ενα χαρακτηριστικο που προστεθηκε αργοτερα στο παιχνιδι για αυτο κ δεν θα διαβασεις τιποτα για το θεμα αυτο

Last edited by str77 at 03/11/2019 19:24:30

This Post:
22
298725.3 in reply to 298725.1
Date: 03/11/2019 19:12:46
Overall Posts Rated:
1111
Καλησπερα και καλη αρχη!

Κατα τη γνώμη μου έκανες κάποια πράγματα σωστά και κάποια όχι:

Κράτησα μόνο τους παίκτες που μου έδωσε το παιχνίδι ως special


Οι παίκτες αυτοί που δίνει το παιχνίδι είναι γενικά αρκετά καλοί αλλα όχι πάντα. Αν κάποιος απο αυτούς δεν σου κάνει μη διστάσεις να τον διώξεις (μην ξεχνάς οτι ως νέος μάνατζερ δεν υποχρεούσαι να πληρώσεις το κατώτατο όριο μισθών, κάτι που σημαίνει οτι για τις 2 πρώτες σεζόν μπορείς να 'τανκάρεις' ελεύθερα).

πήρα φθηνούς δύο νέους ξένους με καλή προοπτική για να τους προπονήσω.


Πολύ σωστή κίνηση κατά τη γνώμη μου. Η προπόνηση θα πρέπει να είναι η πρώτη σου προτεραιότητα στις χαμηλές κατηγορίες.

Συνολικά, 8 παίκτες.


Είναι πολύ δύσκολο να βγάζεις την εβδομάδα με 8 παίχτες γιατί οι περισσότεροι θα παίζουν πολλά λεπτά και θα έχουν χαμηές αγωνιστικές καταστάσεις. Καλό θα ήταν να έχεις 10-12 παίκτες σύνολο.

αξιοσέβαστο γιατρό με ιδιότητα αποκατάστασης τραυματισμών με 15.000, αξιοσέβαστο PR με ιδιότητα σχέσεις με το κοινό με μισθό 16.900 και ανταγωνιστικό προπονητή με ιδιότητα φυσική κατάσταση με 8.500


Νομίζω δε χρειάζεσαι τόσο ακριβό γιατρό και PR για 4η κατηγορία, όχι όμως οτι είναι και λάθος. Αυτό που σίγουρα είναι λάθος είναι ο γυμναστής. Εφόσον έχεις πάρει προπονήσιμους χρειάζεσαι έναν γυμναστή με επίπεδο αξιοσέβαστος και ας μην έχει ειδικότητα, αλλιώς χαραμίζεις την προπόνηση.

Σκέφτηκα να επεκτείνω το γήπεδο αλλά δεν ξέρω πώς θα γεμίζει και πόσο να επεκτείνω κάθε είδος θέσης.


Το γήπεδο είναι η σταθερότερη πηγή εσόδων σου και ταυτόχρονα η καλύτερη επένδυση που μπορείς να κάνεις στο παιχνίδι. Ξεκίνα να επεκτείνεις άμεσα(περίπου να υπολογίζεις επεκτάσεις που χρειάζονται 6-7 ημέρες για να ολοκληρωθούν κάθε φορά). Μπορεί να σου φαίνεται χαζό τώρα, αλλά αν θέλεις να αναπτυχθείς πρέπει να έχεις μια δυνατή πηγή εσόδων, ωστέ να μπορείς να συντηρείς μια ακριβή ομάδα.

ποιός πρέπει να είναι ο αρχικός μου στόχος?


Κατά τη γνώμη μου, πρέπει να εκμεταλλευτείς το γεγονός οτι βρίσκεσαι στην 4η κατηγορία. Πολλοί αντίπαλοι σου είναι μποτάκια, έχεις το μπόνους του νέου μάνατζερ και ένα πολυ χαμηλό μισθολόγιο. Στόχευσε λοιπόν σε ένα εβδομαδιαίο κέρδος πάνω απο 100.000, ξεκίνα σιγά σιγά να χτίζεις το γήπεδο σου με αυτό το κέρδος και δημιούργησε τους παίκτες που θέλεις μέσα από την προπόνηση. Το buzzerbeater είναι μαραθώνιος και όχι 100αρι σπριντ, αν έχεις υπομονή και σχέδιο θα έρθουν και οι επιτυχίες.

Για όποια απορία έχεις θα χαρω να σε βοηθήσω!

This Post:
00
298725.4 in reply to 298725.1
Date: 03/17/2019 13:58:20
A.R.I.S
III.4
Overall Posts Rated:
3636
Καλωςήρθες και απο εμένα. Θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους. Αν θέλεις κράτα τον γιατρό, ο PR αν θέλεις να έχεις πάρε εναν μέτριο, και πάρε αξιοσέβαστο προπονητή. Θα χρειαστείς περίπου 12 παίκτες (οι 5 μπορεί να είναι ότι πιο λίγο βρεις σε μισθό μόνο για τα φιλικά να είναι). Φιλικό κάθε εβδομάδα.
Οι παίκτες που πήρες για προπόνηση αν δεν κάνω λάθος είναι 19 ετών. Στην καινούργια σεζόν πάρε 3 18άριδες και ασχολίσου με αυτούς. Είναι υπερβολή πιστεύω οι 3 πόντοι σκάουτινγκ. Κάντο 2.
Μεγάλωσε το γήπεδο αρχικά στο Άνω Διάζωμα και μετά στο κάτω Διάζωμα. Θα γεμίζει αρκεί να κερδίζεις και όλας.
Στόχος 100.000 έσοδα το λιγότερο κάθε εβδομάδα εκτός αν σε μια εβδομάδα δεν έχεις αγώνα στην έδρα σου.
Διάβασε για την προπόνηση και ξεκίνα.