BuzzerBeater Forums

Hellas - IV.10 > ντραφτ

ντραφτ

Set priority
Show messages by
This Post:
00
111330.1
Date: 09/14/2009 14:53:20
ΑΡΙΑΝΑΡΑ
III.15
Overall Posts Rated:
22
καλησπερα. εχω μια απορια. εγω και περσι και φετος στα ντραφτ πηρα 3 παιχτες δηλαδη διαλεξα τους παιχτες με την σειρα που ηθελα και οταν τελειωσαν τα ντραφτ μου ηρθαν 3 παιχτες περσι και 3 φετος. βλεπω οτι αλλες ομαδες παιρνουν απο τα ντραφτ 5 και 10 παιχτες. αυτο οφειλεται στα λεφτα που πληρωνει ο καθενας για το σκαουτινγκ καθε εβδομαδα η υπαρχει αλλος λογος? ευχαριστω.

This Post:
00
111330.2 in reply to 111330.1
Date: 09/16/2009 12:09:26
Overall Posts Rated:
77
Αγαπητέ φίλε,

Όλες οι ομάδες (16 στο σύνολο κάθε ομίλου) παίρνουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ 3 παίκτες η καθεμιά μιας και οι επιλογές των ντράφτ είναι 48 παίκτες. Δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να πήρε άλλη ομάδα 5 ή 10 παίκτες που λές. Δές την κατάταξη των ντράφτ και θα καταλάβεις αυτό που σου λέω. Παρακάτω σου δίνω αναλυτικά το λίνκ για να διαπιστώσεις οτι κάθε ομάδα πήρε φέτος 3 παίκτες. http://www.buzzerbeater.com/league/6674/draftSummary.aspx?season=9.

ΦΙΛΙΚΑ - ΔΗΜΗΤΡΗΣ

This Post:
00
111330.3 in reply to 111330.2
Date: 09/16/2009 12:26:13
ΑΡΙΑΝΑΡΑ
III.15
Overall Posts Rated:
22
ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου αν και το καταλαβα μετα μονος μου. απλα ειχα αυτη την εντυπωση. να σε ρωτησω και κατι αλλο? ενας παιχτης πως καταλαβανεις αμα ειναι καλος? θελω να πω μεγαλυτερη σημασια εχει η βαθμολογια του παιχτη μετα τον αγωνα, η τα στατιστικα του, ο μισθος του? και πως γινεται ενας παιχτης σε εναν αγωνα να εχει π.χ 10 στα 15 σουτ και στον επομενο να εχει 5 στα 20? παιζει ρολο η κουραση απο τον προηγουμενο αγωνα η οτι τον μαρκαρανε πιο καλα στον τελευταιο αγωνα? σε ζαλισα ε? εσυ παντως τι δουλεια εχεις στο foroum μας? πλακα κανω.

This Post:
00
111330.4 in reply to 111330.3
Date: 09/16/2009 14:46:31
Overall Posts Rated:
77
Καλησπέρα φίλε μου,

Με τις λίγες ομολογουμένως γνώσεις που έχω αποκτήσει, θα προσπαθήσω να σου απαντήσω. Οι απαντήσεις μου, σου λέω εκ των προτέρων ότι δεν είναι δεσμευτικά σωστές, γιαυτό ίσως πρέπει να ρωτήσεις και χρήστες πιο έμπειρους από μένα σε φόρουμ. Θεωρητικά καταλαβαίνεις έναν παίκτη από την αξιολόγησή του μετά τα παιχνίδια (στα στατιστικά γράφει στο τελευταίο αξιολόγηση). Έτσι αν κάποιος έχει αξιολόγηση στο χειρότερο παιχνίδι του 8 και στο καλύτερο 11,5 ή 12 είναι πολύ καλύτερος από κάποιον του 5 ως 8. Ο μισθός απλά (όπως έχω καταλάβει) δίνει έναν σημαντικό μπούσουλα χωρίς να δεσμεύει ότι αυτός που θα πάρεις με 20000 μισθό λ.χ. θα είναι παικταράς.Όσον αφορά για τα ποσοστά ενός παίκτη σε έναν αγώνα παίζει σίγουρα ρόλο το σύστημα που παίζεις (λ.χ. σε μερικά συστήματα ένας καλός σουτέρ πρέπει να έχει και καλή εμβέλεια, ενώ σε άλλα όχι τόσο) όπως και το αντίστοιχο που παίζει ο αντίπαλος. Φαντάσου να παίζεις με μια ομάδα που παίζει δυνατή περιφερειακή άμυνα άρα προσαρμοσμένη καλά στον καλό σουτέρ σου και μια άλλη η οποία παίζει περισσότερο δυνατά εσωτερικά για να περιορίσει το σέντερ σου. Συνεπώς (ανάλογα βέβαια και με την δυναμικότητα της αντίπαλης ομάδας και του αμυντικού που μαρκάρει τον σουτέρ σου) στην 1η περίπτωση ο παίκτης σου θα έχει φυσιολογικά καλύτερα ποσοστά. Πάντως, από όσα λίγα ξέρω, όταν ένας παίκτης είναι σε κακή αγωνιστική κατάσταση είναι πιο επιρρεπής σε λάθη, κόβεται πιο εύκολα, είναι πιο άστοχος κτλ.

Υ.Γ. Φίλε μου μην ανησυχείς, δεν με ζάλισες. Και όπως μπορώ και άν φυσικά μπορώ, δεν έχω κανένα θέμα να μην βοηθήσω κάποιο άλλο παιδί. Παρακολουθώ την κατηγορία. Ήμουν 3 χρόνια σε αυτήν, είναι δυνατόν να μην με ενδιαφέρει τι παίζει; Προσέξτε την ομάδα Βοτσαλάκια. Αν και νεοφώτιστη είναι πολύ δυνατή για τα στάνταρ της κατηγορίας και μπορεί να κάνει την έκπληξη. ΚΑΛΗ ΣΕΖΟΝ και καλή συνέχεια


ΦΙΛΙΚΑ - ΔΗΜΗΤΡΗΣ

This Post:
00
111330.5 in reply to 111330.4
Date: 09/16/2009 15:15:49
ΑΡΙΑΝΑΡΑ
III.15
Overall Posts Rated:
22
θα την παρακολουθησω την ομαδα βοτσαλακια και τωρα θα δω και το ροστερ της. τρια χρονια ησουν στην κατηγορια μας ε? και εγω εχω τρελλαθει να ανεβω κατηγορια φετος. μαλλον ειμαι ανυπομονος.ξερεις τι ηθελα να πω? εγω εχθες επαιξα αγωνα πρωταθληματος με την ARIANARA (την συνονοματη) και εχασα. αν και εχει καλους παιχτες αυτη η ομαδα λογικα επρεπε να κερδισω γιατι εγω εχω καλυτερους. απο οτι ειδα στα στατιστικα του αγωνα αυτος επαιξε με δυνατη διαθεση στο παιχνιδι και το θεμα ειναι οτι και στον προηγουμενο αγωνα πρωταθληματος που επαιζε παλι επαιξε με δυνατη διαθεση.αυτο που κανει δεν ειναι χαζομαρα? οι παιχτες του λογικα τα εχουν φτυσει!

This Post:
00
111330.6 in reply to 111330.5
Date: 09/17/2009 08:46:01
Overall Posts Rated:
77
Καλησπέρα φίλε,

Στο παιχνίδι αυτό δεν έχει τόση σημασία τελικά άν έχεις καλύτερους παίκτες (εκτός άν έχεις πολύ καλύτερους), αλλά η σωστή τακτική, η τύχη και η διάθεση. Μιας και έπαιξε 2 παιχνίδια δυνατή διάθεση, τώρα άν δεν κάνω λάθος, θα έχει για 3 παιχνίδια υποχρεωτικά χαλαρή. Είναι λάθος, κατά την προσωπική μου άποψη, να παίζεις 2 παιχνίδια δυνατά. Οι παίκτες θα χαλαρώσουν και ίσως χάσουν απο ομάδες θεωρητικά χειρότερες.

Υ.Γ. Πέρσι που παίξαμε μαζί 2 φορές με δυσκόλεψες αρκετά, συνέχισε έτσι. Θέλει χρόνο, ψάξιμο για καλούς φθηνούς παίκτες και συνεχή έλεγχο των οικονομικών, ώστε να μην πέσεις έξω.

ΦΙΛΙΚΑ - ΔΗΜΗΤΡΗΣ

This Post:
00
111330.7 in reply to 111330.6
Date: 09/17/2009 10:08:24
ΑΡΙΑΝΑΡΑ
III.15
Overall Posts Rated:
22
καλησπερα φιλε μου. περσι θεωρω οτι ειχα αρκετα ανταγωνιστικη ομαδα αλλα δεν ειχα πιθανοτητες ανοδου και λογω της απειριας μου και λογω οτι εσυ ειχες καλυτερη ομαδα. με την ροδο νομιζω οτι ειμασταν ισοδυναμοι. φετος αλλαξα μεγαλο μερος του ροστερ μου. πουλησα ολους τους ψηλους μου και αγορασα καλυτερους περιφερειακους παιχτες. αγορασα βεβαια και ψηλους αλλα νομιζω οτι ειναι υποδυεστεροι απο τους περσινοιυς και αυτο γιατι δεν ειχα πολλα χρηματα.ουτως η αλλως εγω παιζω πολυ με την περιφερεια και με τζαμπ σουτ. το μονο προβλημα ειναι οτι ενω εχω καλυτερους περιφερειακους παιχτες απο περσι, ειναι ολοι τους μικροι και απειροι. ποτε νομιζεις οτι ειναι καλυτερα να παιζεις με δυνατη διαθεση? εγω περσι επαιξα με δυνατη διαθεση στα ματς του κυπελλου (αν και το μετανιωσα γιατι στα πρωτα δυο ματς επαιζα με αδυναμους αντιπαλους και δεν χρειαζοταν), στα 2 ματς με τον ανταγωνιστη μου και στα πλει-οφ. αυτο νομιζω ειναι και το καλυτερο. εσυ τι λες? για τα βοτσαλακια που μου ειπες ειδα το ροστερ της ομαδας. εχει 17 παιχτες και εχει βγαλει για πουλημα τους 10 η τους 12 δεν ειμαι σιγουρος. οποτε δεν ξερουμε ακομα το ροστερ της. καλο απογευμα και να περνας καλα!

This Post:
00
111330.8 in reply to 111330.7
Date: 09/17/2009 12:17:46
Overall Posts Rated:
77
Καλησπέρα φίλε,

Βασικά, πιστεύω ότι η δυνατή διάθεση είναι λίγο ρίσκο, κατά την ταπεινή μου άποψη. Για μένα είναι λάθος να παίζεις με δυνατή διάθεση ιδίως στο κύπελλο, όταν παίζεις με κατώτερες ομάδες. Αν παίζεις με ομάδες 5ης ή μποτ, είναι άσκοπο γιατί έτσι και αλλιώς και με κανονική διάθεση είσαι καλύτερη ομάδα. Άρα δεν υπάρχει λόγος. Εγώ δεν έβαλα ΠΟΤΕ 3 χρόνια δυνατή διάθεση. Πάντως θεωρώ ότι αν παίξεις κάποιο σημαντικό παιχνίδι (που μπορεί δηλαδή να καθορίσει θέση στην τελική κατάταξη), τότε ναι, υπάρχει λόγος να παίξεις δυνατά. Ακόμα και τον ανταγωνιστή σου με έξυπνη τακτική, μπορείς να τον κερδίσεις χωρίς να βάλεις δυνατή διάθεση.


ΦΙΛΙΚΑ - ΔΗΜΗΤΡΗΣ

This Post:
00
111330.9 in reply to 111330.8
Date: 09/17/2009 13:20:42
ΑΡΙΑΝΑΡΑ
III.15
Overall Posts Rated:
22
φιλε μου η ομαδα που σου ελεγα οτι επαιξε δυο αγωνες με δυνατη διαθεση. και σημερα λοιπον με δυνατη διαθεση επαιξε και κερδισε. πως το εξηγεις αυτο τωρα? και κατι αλλο. πως ειναι δυνατον εγω να εχω ανταγωνιστη μια ομαδα και η ομαδα αυτη να εχει αλλο ανταγωνιστη? δηλαδη εγω εχω ανταγωνιστη τη ροδο και οταν μπαινω στην σελιδα της ομαδας της ροδου μου λεει οτι ανταγωνιστης ειναι η ομαδα tigerteam. δηλαδη με πιο τροπο δημιουργουνται οι ανταγωνιστες?

Last edited by kapamaroy at 09/17/2009 13:43:21

This Post:
00
111330.10 in reply to 111330.1
Date: 11/16/2009 09:30:03
Overall Posts Rated:
77
Καλησπερα παιδια μολις μπηκα στο site οποιαδηποτε βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη

This Post:
00
111330.11 in reply to 111330.10
Date: 11/16/2009 17:17:25
Overall Posts Rated:
77
Καλησπέρα,

Είμαι ο Δημήτρης, προπονητής του Γύπα, περσινού πρωταθλητή της κατηγορίας. Είμαι στη διάθεση σου για οποιαδήποτε βοήθεια μπορώ. Κοίταξε την ομάδα σου και το παιχνίδι και συγκέντρωσε τις απορίες σου. Θα σου απαντήσω με τις γνώσεις που έχω στο παιχνίδι και θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω για το επόμενο παιχνίδι σου, άν θες φυσικά. Βέβαια είναι πολύ δύσκολο να κερδίσεις την συγκεκριμένη ομάδα, αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.


ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ - ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Last edited by Δημήτρης at 11/16/2009 17:33:18