BuzzerBeater Forums

Hellas - III.12 > SEASON 28

SEASON 28

Set priority
Show messages by
This Post:
00
261113.17 in reply to 261113.16
Date: 07/23/2014 14:09:45
Spartakos
III.8
Overall Posts Rated:
5959
Second Team:
Coffee Junkies
Άλλον ένα θέλω να πάρω, ψηλό. Το θέμα είναι τώρα με το κύπελλο. Όταν τελειώσει βγαίνει πιο εύκολα και εννοείται χωρίς φιλικά.

This Post:
00
261113.18 in reply to 261113.17
Date: 07/23/2014 16:22:42
Volos Velvet Hammers
III.13
Overall Posts Rated:
105105
Σιγουρα πιο ευκολα απο θεμα χρονου...Απο την αλλη χανεις το 50αρακι αρα μπορεις να στηριζεις 50.000 λιγοτερους μισθους...
Παντως και 7ο να παρεις παλι το θεωρω μικρο το ροστερ σου...Στο λεω γτ κι εγω τοσες σεζον με μικρα ροστερ προσπαθω να τη βγαλω αλλα παντα με κερδιζαν τα γεματα(9-10 παικτες) ακομα κι αν ειχαν αρκετα χειροτερη βασικη 5αδα απ τη δικη μου.
Σιγουρα ομως η προσθηκη ενος 7ου θα κανει την ομαδα σ αρκετα πιο δυνατη

This Post:
00
261113.19 in reply to 261113.18
Date: 07/24/2014 11:24:29
Overall Posts Rated:
55
Παιδιά για να τα βγάλεις πέρα οικονομικά και να μπορείς να αναπτύσσεσαι ταυτόχρονα όντας ανταγωνιστικός αλλά και με διάρκεια θες το λιγότερο 12 παίκτες. Ανάπτυξη θεωρώ είτε να προπονείς παίκτες για να τους μεταπουλήσεις, είτε να χτίζεις γήπεδο αλλά και να ανεβαίνεις διαρκώς στην κατάταξη.

Δεν υπάρχει ομάδα που να άντεξε για καιρό να είναι σε καλή κατάταξη, με 10 παίκτες υψηλόμισθους και κάτω. Αυτό με την αγωνιστική κατάσταση χαίρομαι που επιτέλους το άλλαξαν γιατι πραγματικά ήταν κουραστικό και άδικο να βλέπεις μάνατζερ άσχετους με 8 παίκτες υψηλόμισθους, να κάνουν 1-2 καλές σαιζόν απλά και μόνο επειδή οι άλλες ομάδες δεν έχουν τόσο καλή 1η 5αδα (είτε επειδή αναπτύσσονται οικονομικά είτε σε γήπεδο είτε σε προπόνηση) και στη 3η4η σαιζόν να το παρατάνε γιατί απογοητεύονται και καταλάβαιναν πως απλά και μονο με υψηλόμισθους παίκτες δεν έχεις διάρκεια και εξέλιξη στο παιχνίδι.

Τώρα για τους ομίλους θα συμφωνήσω με τον μίχο, ο κόκκινος παίζει να είναι από τους πιο δύσκολους σε όλη την 3 αν όχι ο πιο δύσκολος. Όλες οι ομάδες διαθέτουν ψηλούς θηρία που άνετα στέκονται και στην 2 κατηγορία και πραγματικά τρόμαξα με τα ρόστερ των βέλβετ και συρος νικς όταν ανέβηκαν. Απόρησα να πω την αλήθεια που κάνανε μεταγραφές μετά την αρχή της σαιζόν (μάλλον απο απειρία υποθτω) γιατί ότι παίκτη και να πάρεις, αυτός θέλει 2 βδομάδες παιχνιδιών για να έρθει σε καλή αγωνιστική κατάσταση που θα πάει το πολύ στο δυνατός με το πιο αισιόδοξο σενάριο.

Αυτό φυσικά δε με χαλάει καθόλου :P γιατί ελπίζω σε στραβοπάτημά τους, ώστε να μείνω ακόμα μια σαιζόν αν και δε με βλέπω καλά μακροχρόνια καθώς τα οικονομικά μου βγαίνω στα + με το ζόρι.

Τώρα για την παραμονή/υποβιβασμό, παρότι νωρίς, νομίζω πως φαίνεται από τώρα πως υποψήφιοι είμαστε εγώ ο σπάρτακος και ο μπεκρήδες και ίσως ο σύρος αν δεν διαχειριστεί καλά το ρόστερ του. Σημαντικό ρόλο θα παίξουν για άλλη μια φορά οι τραυματισμοί και ο ενθουσιασμός λόγω κυπέλλου

Το καλό είναι ότι και 7ος να βγεις στον κόκκινο όμιλο άνετα σπάς την έδρα του απέναντι 6ου καθώς κανένας από την απέναντι 4αδα στις θέσεις 5678 δεν κάνει καλή διαχείριση του ρόστερ του ήδη από τις πρώτες 2 βδομάδες

Last edited by gotzabao at 07/24/2014 11:29:21

From: PanG11
This Post:
00
261113.20 in reply to 261113.19
Date: 07/24/2014 13:05:54
Spartakos
III.8
Overall Posts Rated:
5959
Second Team:
Coffee Junkies
Πιστεύω 12 παίκτες είναι πολλοί. Το ιδανικό για μένα είναι ένα ρόστερ από 9-10 παίκτες, μια καλή πεντάδα, τρεις αλλαγές καλές και έναν μπαλαντέρ. Το θέμα είναι τί παίκτες θα βρεις στην αγορά που θα συνδυάσουν τιμή με χαρακτηριστικά και μισθό αλλά και τη χρονική στιγμή που θα κινηθείς.

Για την οικονομία το πιο σημαντικό είναι το γήπεδο. Δυστυχώς να δεν αρχίσει κάποιος απ' την αρχη που ξεκινάει να το χτίσει σωστά μετά έχει θέμα, όπως εγώ ας πούμε που το έχτισα λάθος.

This Post:
11
261113.21 in reply to 261113.20
Date: 07/24/2014 13:11:33
Volos Velvet Hammers
III.13
Overall Posts Rated:
105105
Συμφωνώ με το φίλο PanG11 για το οτι οι 12 παικτες ειναι πολλοί! Κατά την άποψή μ πάντα...Απολύτως σεβαστή και η άποψή σου φίλε gotzabao...

Κι εγώ πάντα με 8 παίκτες έπαιζα + 1-2 μπαλαντέρ και δεν είχα πρόβλημα να φτάσω και δύο σεζόν στο τελικό της ΙΙΙ οπού έπεσα και τις δύο φορές πάνω σε ντουβάρια και δυστυχώς δεν πήγα παραπάνω. Πάντως θεωρώ ότι μια καλή 5αδα συν 2-3 παικτάκια 15-20χίλιαρα μπορούν να πρωταγωνιστήσουν μέχρι τη ΙΙΙ

Φυσικά παίζουν πολλά ρόλο όπως το πόσο τυχερός θα είσαι στη κατηγορία που θα σου κάτσει...Εμείς πάντως δεν πολυείμασταν :P

This Post:
11
261113.22 in reply to 261113.21
Date: 07/24/2014 18:53:36
Overall Posts Rated:
55
Τους 12 τους λεω περισσότερο για τα αγωνιστικά λεπτά καθώς αυτά και η διαχείριση του γηπέδου είναι που, για μένα προσωπικά τουλάχιστο, κρίνουν τους πραγματικά καλούς παίκτες από τους υπόλοιπους. Βγαίνεις και με 9-10 παίκτες σίγουρα, αλλά άμα τραυματιστεί κάποιος βασικός η κάποια αλλαγή που ισορροπεί τα αγωνιστικά λεπτά τότε είσαι χαμένος από χέρι (δεν έρχεται και ολική καταστροφή αλλά πάντα ένας τραυματισμός σε βγάζεις εκτός προγράμματος) ειδικά άμα μιλάμε για τραυματισμό πριν από σημαντικό παιχνίδι η τραυματισμό 2 εβδομάδων.

Έχεις μια βασική καλή 5αδα 3 αλλαγές για μένα δεν είναι αρκετές, θες τουλάχιστο 4 για να είσαι έτοιμος για τα πάντα, και οι υπόλοιποι 3-4 παίκτες είναι απλά για να συντηρούν τις αλλαγές (δλδ παίκτες με μισθό 2χιλιαρικα και κατω) καθώς και αυτές χρειάζεται να έχουν καλή αγωνιστική κατάσταση αλλιώς δεν συντηρούνται καλά ούτε οι βασικοί

Last edited by gotzabao at 07/24/2014 18:54:32

This Post:
00
261113.23 in reply to 261113.22
Date: 07/25/2014 02:50:39
Volos Velvet Hammers
III.13
Overall Posts Rated:
105105
Ναι έτσι συμφωνώ κι εγώ φίλε μου...Δλδ 5άδα + 4 παικτακια που μπορούν να σου αλλάξουν τους βασικούς είναι κ η δική μου φιλοσοφία...Απλώς το 12 μου είχε φανεί τραβηγμένο γι αυτό σου είπα ότι διαφωνώ στο προηγούμενο μηνυμα...Έτσι όπως το έθεσες τώρα με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

Άσε και μ αυτούς τους τραυματισμούς δεν παλεύεται άλλο η κατάσταση! Μια από τις δύο ομάδες που είχες αναφέρει σε προηγούμενο μήνυμα ότι πήραν παίκτη μετά το ξεκίνημα της σεζόν λόγω απειρίας μάλλον (οι Βέλβετ είχες πει) είμαι εγώ B) και πίστεψέ με μετά από τόσο καιρό όλο και κάποια εμπειρία έχουμε στο παιχνίδι...Απλά όταν ξεκινάς τη σεζόν με την ομάδα σου κανονικά και στο πρωτο παιχνίδι τραυματίζεται 2 βδομάδες ο καλύτερος σου περιφερειακος τότε αναγκαστικά αναπροσαρμόζεις τα πλάνα σου θέλοντας και μη (y) Η αποχώρηση του τραυματία λοιπόν και η αγορά ενός νέου ήταν επιτακτική ανάγκη

This Post:
00
261113.24 in reply to 261113.23
Date: 07/25/2014 11:32:52
Overall Posts Rated:
55
Α δεν το είπα υποτιμητικά το "απειρία" φίλε μου απλά, βλέπω όλο και περισσότερες καινούργιες ομάδες στην ΙΙΙ και βλακωδώς τις θεωρώ καινούργιες και στο παιχνίδι. Αυτό με τον τραυματισμό δεν το πήρα χαμπάρι γιατί κοίταξα το ρόστερ σου μόνο στην αρχή της σαιζόν και μετά οταν βγαίνει ανακοίνωση ότι έκανες μεταγραφή. Οι τραυματισμοί τελικά μπορούν να κρίνουν ολόκληρες σαιζόν ειδικά άμα παλεύεις για άνοδο η παραμονή

This Post:
00
261113.25 in reply to 261113.24
Date: 07/25/2014 12:14:57
Volos Velvet Hammers
III.13
Overall Posts Rated:
105105
Οχι οχι δεν το πηρα υποττιμητικά...απλά σου είπα ότι εγώ είμαι ο βέλβετ που ανέφερες σε περίπτωση που δεν το είχες δει (y) (hi)

Από τραυματισμούς δεν θέλω να γκρινιάζω γτ όλοι είχαμε στο παρελθόν αλλά προσωπικά εμένα μου στερήσαν ακόμα και άνοδο από τη ΙΙΙ στη ΙΙ όταν στο πρώτο παιχνίδι σπάω την έδρα του αντιπάλου και με το δεύτερο αγώνα στην έδρα μου απλά να περιμένω να επιβεβαιώσω τα προγνωστικά για σίγουρη άνοδο...κι όμως στο ξεκίνημα του δεύτερου παιχνιδιού τραυματίζεται ο καλύτερος περιφερειακός μ...καταστρέφεται όλο το παιχνίδι με αποτέλεσμα να χάσω και στο τρίτο και τελευταίο αγώνα και μαζί να χάσω την κατά τ άλλα σίγουρη άνοδο...

This Post:
00
261113.26 in reply to 261113.25
Date: 07/27/2014 20:04:30
Overall Posts Rated:
55
Καλά ντάξει εσένα σου τυχε ότι πιο σπαστικό μπορεί να τύχει σε κάποιον. Τελευταία έχει αρχίσει και με κουράζει σαν παιχνίδι,ειδικά το θέμα με τους τραυματισμούς, γιατί το παίζω πολλές σαιζόν και πάντα με πηγαίνανε πίσω είτε αγωνιστικά είτε οικονομικά. Το καλό είναι ότι τις τελευταίες 5-6 σαιζόν έχει αποκτήσει περισσότερους χρήστες και παράλληλα οι αντμινς προσπαθούν να το κάνουν πιο ισορροπημένο καθώς παλαιότερα το κοίτα μέσα ήταν η καλύτερη συνταγή για νίκη άμα είχες κατάλληλο ρόστερ και σχεδόν όλες οι ομάδες παίζανε αυτό με αποτέλεσμα ο παράγοντας τύχη να παίζει μεγάλο ρόλο

This Post:
00
261113.27 in reply to 261113.26
Date: 07/28/2014 12:31:41
Volos Velvet Hammers
III.13
Overall Posts Rated:
105105
Εντωμεταξύ μιας που πιάσαμε τη κουβέντα για εκείνο τον τύπο που μ είχε νικήσει τότε σ εκείνο το τελικό με το τραυματισμό λέω κάτσε να δω που βρίσκεται τώρα...Ήξερα φυσικά ότι μετά από 3-4 σεζόν έγινε μποτάκι (ποιος ξέρει πόσες μόντες με 2πλες 3πλες κτλ ομάδες είχε κάνει...εγώ πάντως από τότε είχα δει περίεργες μεταγραφές) και αφού τον έψαξα στην αναζήτηση επειδή θυμόμουν τ όνομά του τι να δω?!?!?!?!?

Η ομάδα λοιπόν για να μη κουράζω άλλο λεγόταν Super Idols!!! χαχαχαχα XD :D μήπως σου θυμίζει κάτι φίλε gotzabao? Εντάξει τι συμπτώσεις παίζουν μερικές φορές?? Πάνω που μιλούσαμε γι αυτόν και βλέπω ότι πριν 4 μέρες παίξατε αντίπαλοι για το κύπελο! Τι διάολο έχει τίποτα κοριούς το buzzer σπίτι μ? Δεν μπορει...

Σεζόν 19 ο περιβόητος τελικός με τον Idol...Πως να σ ευχαριστήσω που τον απέκλεισες? Θες να αγοράσω τον ψηλό σου ένα μύριο? (party) :o)

Advertisement